1 dakika demek Yemeksepeti için 100 sipariş demek

27 Temmuz 2016 Çarşamba

2016’nın ilk yarıyılı sonunda geçen yıla göre yüzde 69 büyüyen Yemeksepeti, iş ortağı restoranların cirolarını da artırıyor. Yemeksepeti’nin başarısının ardında, web ve mobilde kullanıcı deneyimi açısından sunduğu nitelikli altyapı, her gün genişleyen yiyecek ve restoran seçenekleri gibi özellikler yatıyor. Pazarlama Direktörü Barış Sönmez tüm bunları tek bir kelime öbeğiyle özetliyor: Kullanıcı memnuniyeti

1-dakika-demek-yemeksepeti-icin-100-siparis-demek

Yemeksepeti kurulduktan üç yıl sonra ilk kez günde bin sipariş almıştı. Bugün, bu rakam 140 bin civarına yükselmiş durumda; yani geçen her bir dakikada Yemeksepeti’ne yaklaşık 100 sipariş geliyor. Bu ortalama Yemeksepeti’nin en yoğun olduğu 19.00-21.00 saatleri arasında ise dakikada 300’ün üzerine çıkıyor. İlk günden beri hiç frene basmadan düzenli bir gelişme eğrisi gösteren Yemeksepeti’nin 15’inci yılında, büyüme rakamları halen yüzde 70’e yakın seviyeleri görüyor. 2016’nın ilk yarısında firma önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69 büyüdü.


Pazar potansiyeli hala çok yüksek
Yemeksepeti Pazarlama Direktörü Barış Sönmez Yemeksepeti’nin bugün gelmiş olduğu hacme rağmen, pazardaki potansiyelin çok daha büyük olduğunun altını çiziyor: “Bugün Türkiye’de eve yemek siparişinin yüzde 85’ten fazlası halen telefonla veriliyor. Yemeksepeti online tarafta en yüksek paya sahip olsa da, eve sipariş alanında halen büyük bir pazar var. Dolayısıyla büyüme hızımızın devam edeceğini öngörüyoruz.” diye konuşan Barış Sönmez, sözlerine şöyle devam etti: “Yemeksepeti’nde 2016’nınHaziran ayı sonunda en az bir kez sipariş almış restoran sayısı 13 bin 260. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yüzde 25 artmış durumda. Restoran sayısı büyürken içerideki çeşitlilik de artıyor; satış ekibinin yoğun çabası ile mutfak ve yemekçeşitleri her gün genişliyor. Bugün Yemeksepeti’nde dondurmacıdan Thai yemeklerine kadar 60’a yakın farklı mutfağa ait lezzetleri, her bütçeye uygun restoran alternatiflerinden istediğinizi seçerek tadabiliyorsunuz. Yemeksepeti kullanıcılarının sayısı da oldukça hızlı büyüyor. Haziran ayı itibarıyla geçtiğimiz yıla göre yüzde 38 artmış durumda. Bugün 5,2 milyonu bulan kayıtlı kullanıcı sayısıyla Yemeksepeti, Danimarka, Finlandiya ya da İrlanda’nın nüfusu kadar büyük bir aile.”


Restoran başına ciro artışı yüzde 36 oldu
Pazarlama Direktörü Sönmez, farklı rakamların bir arada değerlendirildiğinde, çalıştıkları restoranların ciro artışına da işaret ettiğini belirtiyor: “Yemeksepeti’nin kullanıcı sayısı ve cirosunun büyüme oranı restoran sayısındaki büyüme oranından daha yüksek. Bu da bize restoran başına düşen satış rakamlarının da arttığını gösteriyor. Yine geçen yıla göre Yemeksepeti ile çalışan bir restoranın ciro artışı ortalama yüzde 36. İş ortağımız olarak gördüğümüz restoranlara işlerini daha hızlı büyütebilmeleri için pazarlama ve operasyon anlamında destek veriyoruz.”


Mobil uygulamaları 4,5 milyon kez indirildi
Mobil taraf da Yemeksepeti’nin büyümesine büyük katkı sağlıyor. Firmanın uygulamalarışu anda toplam 4,5 milyon kez indirilmiş durumda. Altı yıldan bu yana mobil yatırımlarını durmadan sürdüren sitenin mobil siparişlerin 2015’in ilk yarısına göre büyüme oranı ise yüzde 75’e yakın. Bugün toplam siparişlerin yüzde 61’i mobilden geliyor. Barış Sönmez konuyla ilgili olarak: “Türkiye’de toplam online alışverişin yüzde 20’si civarının mobilden yapıldığı düşünüldüğünde, teknolojiyle iç içe yaşayan kullanıcılarımıza, onları ikna edecek şekilde ulaştığımızı görüyoruz.” dedi.


403 çalışanıyla ilk günkü stratejisini güncel tutuyor: Kullanıcı memnuniyeti
Yemeksepeti halen ilk günkü temel stratejisine sadık kalmayı sürdürüyor. Sönmez bunu kullanıcı memnuniyetini sağlamak olarak özetliyor. Sönmez sözlerini şöyle noktaladı: “Mobilde ve webde altyapımızın sorunsuz çalışması için sürekli çalışıyoruz. Kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak için ara yüzlerimizi durmadan geliştiriyoruz. Güvenilir ve çeşitli ödeme sistemleri sunuyoruz. Canlı yardım mekanizmamız çok verimli. Yeni ürünlerimiz, sürekli artan restoran sayımız ve kampanyalarımızla kullanıcılarımız en hızlı ve kolay şekilde yemeklerine kavuşuyorlar. Şu anda yaşı ortalama 27 olan 403 genç ve yaratıcı çalışanımızla kullanıcı memnuniyetini sağlamak için durmadan çalışıyoruz.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri