10 Yılda, Yüzde 7 Büyümeliyiz`

13 Kasım 2007 Salı

UNDP Başkanı Kemal Derviş, Türkiye`nin 10 yıl gibi uzun bir vadede yüzde 5`lik büyüme hızına razı olmaması gerektiğini en az yüzde 7-8`lik büyüme ihtiyacı olduğunu söyledi.

BM Kalkınma Programı Başkanı (UNDP), eski ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türk ekonomisini övdü ancak uyarıda bulunmayı ihmal etmedi: Türkiye, 10 yılda yıllık ortalama yüzde 5`lik büyüme hızına razı olmaması gerekiyor. Yüzde 7- 8 oranında bir ekonomik büyüme ihtiyacı var. Derviş, Türkiye`nin ekonomik bunalımda olduğu günleri kabustu diye niteledi. Ankara`da yapılan `GAP Bölgesi İçin Rekabet Gündemi` konulu toplantıya Başbakan Yardımcısı Nazım Erken, Kemal Derviş katıldı. Derviş, burada yaptığı konuşmasında Türkiye`nin bazı makro hedeflerde başarılı olduğunu ve önemli iyileşmeler sağladığını vurgulayarak Türkiye, 10 yıl öncesine göre makroekonomik alanda çok daha güçlü ve dengeli`` dedi. Bundan sonra Türkiye için önemli olan konunun; sürdürülebilir bir ekonomik büyüme olduğunun Doğu Asya ülkelerinin yıllık ortalama yüzde 8-9 oranında büyüdüğünü hatırlatan Derviş, hızlı kalkınan bir Türkiye`nin de, en az buna yakın bir büyüme göstermesi gerektiğini kaydetti. Derviş, bir yıl için yüzde 4, yüzde 5 ya da yüzde 6 oranlarında bir geçici büyüme olabileceğini, ancak uzun vadede en az yüzde 7`lik bir hedefin tutturulması gerektiğini ifade etti. Derviş, Türkiye`deki ekonomik büyüme dinamizmin küresel ve yerel dengeyi sağlayarak gerçekleştirilmesi gerektiğini de kaydetti.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri