100 milyon dolarlık alışveriş şenliği

12 Eylül 2012 Çarşamba

Yarın gerçekleştirilecek Fashion’s Night Out İstanbul, perakende sektöründe 100 milyon dolarlık hareket getirecek. Geçen yıl 75 milyon dolarlık alışverişin yapıldığı etkinliğin cirosunun bu yıl okulların açılış haftasına denk gelmesi nedeniyle 100 milyon doları aşması bekleniyor

100-milyon-dolarlik-alisveris-senligi

İstanbul’un en büyük etkinliklerinden biri olarak yapılan Fashion’s Night Out (FNO) İstanbul, perakende sektörüne 100 milyon dolarlık bir hareket getirecek. Ünlü moda dergisi Vogue’un düzenlediği moda şenliğine Bağdat Caddesi, Nişantaşı ve İstinye Park’ta binin üzerinde yakın marka katılacak.

İndirim yüzde 50’yi aşacak
Geçen yıl 75 milyon dolarlık alışverişin yapıldığı FNO’nun cirosunun bu yıl okulların açılış haftasına denk gelmesi nedeniyle 100 milyon dolara çıkması bekleniyor. Yüzde 50’ye varan indirimlerin yapılacağı moda etkinliğinde markaların cirolarının da yüzde 50’nin üzerinde artması bekleniyor. Geçen yıl bazı markaların cirolarındaki artış yüzde 700’ü bulmuştu.

FNO’nun 2010’da 600 bin, 2011’de 800 bine yakın olan ziyaretçi sayısının da 1 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Mağazaların gece 00.00’a kadar açık kalacağı Fashion Night Out boyunca sürpriz kampanyalar, sokak partileri, defileler ve konserler gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Ciroda yüzde 30 artış bekleniyor
FNO’nun her geçen yıl daha parlak sonuçların alındığı bir etkinliğe dönüştüğünü söyleyen Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane, bu yıl ciroda yüzde 30’un üzerinde artış beklediklerini anlattı. Nane, “Geçen yıl 75 milyon dolarlık bir ciro yapıldı. Bu yıl yüzde 30’un üzerinde bir artış bekliyoruz. Ciro 100 milyon doları geçecek diye tahmin ediyoruz. Tam okulların açılma haftasına denk geldiği için ciddi bir hareket olacağını umuyoruz. İhtiyacı olanların bu fırsatı değerlendireceğini düşünüyoruz. Zira indirimler yüzde 50’nin üzerine çıkacak” değerlendirmesini yaptı.

1 milyon ziyaretçi
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz da Fashion’s Night Out’ta 100 milyon doların üzerinde ciro beklediklerini söyledi. Bağdat Caddesi, Nişantaşı ve İstinye Park’ta binin üzerinde markanın etkinliğe katılacağını kaydeden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cironun 100 milyon doları geçeceğini tahmin ediyoruz. Ziyaretçi sayısı ise 1 milyonu aşacak. Her yıl daha eğlenceli, daha canlı bir etkinlik yaşıyoruz. Türkiye çok iyi bir etkinlik kazanmış oldu.”

Kaynak: Necla Dalan / VatanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri