140 milyon dolarlık yeni nesil AVM

24 Nisan 2013 Çarşamba

2012’nin son haftalarında kapılarını ziyaretçilerine açan Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezi, eğlence ve alışveriş anlayışıyla ziyaretçilerine çekim gücü yaratıyor. “Hayat Denizin Hemen Yanında” sloganıyla 140 milyon dolara mal edilen AVYM, mimarisiyle de “yeni nesil” olma özelliğine sahip. Aqua Florya AVYM Genel Müdürü Cüneyt Savaş, “Hayatın renklerini ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz” diyor

140-milyon-dolarlik-yeni-nesil-avm

Murat KÜÇÜK

Denize sıfır konumuyla fark yaratan Aqua Florya AVYM’yi tanıyabilir miyiz?

Florya’nın yeşil dokusuna uygun mimarisi, yürünebilir cepheleri ve deniz manzaralı yemek alanlarıyla Aqua Florya AVYM’nin tam anlamıyla eğlence ve yaşam alanı olma özelliği taşıdığını söyleyebiliriz.
Aqua Florya AVYM’nin tüm katlarından deniz görülebilmesi ve tavanının camdan olması nedeni ile içinizi açan bir ortamda yaşam alanı hayata geçiriliyor. AVYM’nin dış cephesindeki yürüyüş yolları, geniş peyzaj alanı ile yeşil ve doğa ile iç içe bir ortam sunuyor. Mimari olarak doğal malzemelerden mermer ve ahşabın uyumu ile oluşturulan dış cephe, taraçalar halindeki geniş peyzaj alanıyla birlikte deniz ile uyum içerisinde bir yapı oluşturuyor. Eğlence ve alışveriş keyfini buluşturan Aqua Florya, “Dünya’nın en büyük tematik akvaryumu” İstanbul Akvaryum bağlantısı ile hayatın renklerini ziyaretçileri ile paylaşıyor.

Kendine has bir mimarisi olan Aqua Florya’yı diğer AVYM’lere göre öne çıkaran özellikler nelerdir?
Aqua Florya AVYM’nin, bünyesindeki amfi tiyatro, sinema ve deniz manzaralı restoranlarıyla standart alışveriş merkezi anlayışına yeni bir boyut kazandırarak yeni nesil AVYM’lere öncülük ediyor.
Aqua Florya AVYM’nin en çok rağbet gören alanlarından bir tanesi de Florya Pazarı. Bu alan geleneklerimiz ve konforun buluştuğu, insanların rahatça dolaşabildiği bir alan olma özelliği taşıyor. Farklı mutfaklardan enfes lezzetler sunan deniz manzaralı kafe ve restoranları ile ön plana çıkıyor.

Aqua Florya’nın mağaza karması türdeşlerinden çok farklı, bu konsept oluşturulurken nelere dikkat edildi? Bazı markaları ilk kez görüyoruz, bunlarla anlaşmalar nasıl sağlandı?
Özellikle aile kavramını vurgulayan bu marka karması ailelerin çocukları ile gelip alışverişlerini bu zengin karmada gerçekleştirmeleri, sabah kahvaltısından akşam yemeklerine kadar ailecek vakit geçirebilecekleri farklı bir merkez olarak öngörüldü. Diğer alışveriş merkezlerinden farklı olarak yeni markaları müşteriye sunmak ve yeni alternatifler yaratmak öngörüsü ile ilerlendi. Çocuk, genç ve kadın giyimin lider markalarını bünyesinde bulunduran Aqua Florya AVYM, eşsiz manzarası ve kuvvetli yeme-içme birimleri ile ziyaretçilerinin defalarca gelmek isteyeceği bir alışveriş merkezi olmayı hedefliyor.

Hedef, yıllık 5 milyon ziyaretçi

Önemli bir lokasyonda, çok özel markaların yer aldığı bir AVYM olarak hedeflenen müşteri kitlesini öğrenebilir miyiz? Bu müşterilere sunulacak özel projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Aqua Florya, marka karması olarak üst gelir sınıfına seslenen bir özelliği olması nedeni ile hedef kitle grubu olarak A+, A, B+ ve B grubuna sesleniyor. Bazı markalar Aqua Florya AVYM özelinde konseptler oluşturdu. Ulus 29 ilk defa dışa açılarak “Walk in 29” adlı restoranını Aqua Florya AVYM’de açtı. Yeniköy Yelken Restoran da “Urbano by Yelken Restaurant”ı yine ilk defa bizim AVYM’mizde hayata geçirdi. Bunun dışında Coffe Bean and Tea Leaf de Türkiye’de ilk defa burada açıldı.  Yanı başındaki dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul Akvaryum ile Florya bölgesine değer katıyor.

Doluluk oranınız nedir? Kiracılarınıza ne gibi imkânlar sunuyorsunuz?
Aqua Florya’ın yönetimi ve kiralaması Jones Lang LaSalle Türkiye tarafından yapılıyor. 2012 sonu itibariyle toplam alanın yüzde 88’i kiralanmış durumda. 2013 Mart ayı itibaren yüzde 91 oranında doluluk oranına sahip olacağız.

Yıllık tahmini ziyaretçi sayısı ve ciro beklentinizi öğrenebilir miyiz?
Hafta içi 10 bin, hafta sonu ise 25 bin olmak üzere yıllık 5 milyon ziyaretçi hedefliyoruz.

Bölgeye katacağınız ticari değer ve yıllık istihdam edilecek insan sayısı ne kadar olacak?
Toplam 45 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 140 mağazasıyla Aqua Florya AVYM 2 bin 500 kişiye, dolaylı olarak da 10 bin kişiye istihdam sağlayacak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri