“2 marka satın alacağız”

13 Ağustos 2012 Pazartesi

Dünyanın en büyük hazır giyim markalarını Türkiye'ye getiren Eren Holding, son olarak Gant'la anlaştı. Asıl hedeflerinin dünyanın dev markalarını satın almak olduğunu söyleyen Mehmet Eren, "Cebimizde 500 milyon dolar var" dedi

2-marka-satin-alacagiz

Dünyaca ünlü Lacoste, Burberry, Swatch ve G-Star gibi birçok markayı Türkiye'ye getiren Eren Holding, Gant'la el sıkıştı. Asıl hedeflerinin dünya çapında tanınan uluslararası bir markayı satın almak olduğunu söyleyen Eren Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Eren, "400-500 milyon dolarlık satın alma bütçemiz var" diyor. Eren Holding, Türkiye'ye getirdiği ve üst gelir grubuna hitap eden markalarıyla iyi bir başarı grafiği yakaladı. Holding, sadece markaların Türkiye operasyonlarını yürütmüyor. Rusya ve Ukrayna da holdingin faaliyet gösterdiği pazarlar arasında. "Türkiye başarılı gidince biz başarılı olduk" diyen Eren, şunları söylüyor: "Türkler artık bölgesel düşünüyor. Hedefimiz şimdi de dünya çapında tanınan uluslararası bir markayı satın almak. Bu kapsamda iki önemli görüşme yaptık. Uluslararası markaları alma kabiliyetimiz var. Ama bunu yapmamız için marka sahibinin de istekli olması lâzım."

Küçük markalarla ilgilenmediklerini, büyük potansiyel taşıyan markaların peşinde olduklarını söyleyen Mehmet Eren'in tam da bu niyetlerle araştırma yaptıkları dönemde kapısını dünyaca ünlü giyim markası Gant çalmış. Yunanistan mümessili üzerinden Türkiye operasyonunu yürüten ancak performanstan memnun olmayan marka, agresif büyüme hedefiyle Eren Holding'in kurduğu Ganter'in yüzde 50'sini aldı. Beklediği fırsat ayağına gelen Eren Holding haziran ayı itibarıyla Gant Türkiye operasyonunu devralarak markaya yeni bir boyut ve heyecan getirdi.

Bölgesel güç oluyoruz
Mehmet Eren, Eren Holding'in hedefleri ile ilgili şunları söyledi: “Mevcut markalarımızı büyütmek ilk hedefimiz. Büyürken de bünyemize yeni markalar katılıyor. Bu yıl üst üste birkaç marka ile anlaştık. Uluslararası iki markayla görüşüyoruz. Önümüzdeki aylarda onları da açıklayacağız. Bu dönemde Türkiye'nin büyümesine parelel çok marka gelip gitti. Yaklaşık 8 yıldır Rusya'dayız. Ukrayna'da ofisimiz var. Bu ülkelerdeki mağazaları biz işletiyoruz. Türkiye, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri'ni de eklerseniz hitap ettiğimiz nüfus 300 milyonu geçiyor. Bütün markalarla bu ölçekte konuşuyoruz. AVM'ye girerken de en az 3 mağaza tutuyoruz. Irak'ta büyük potansiyel var. İran'ın nüfusu müthiş... İstanbul'dan 2 saat uçuşla 500 milyonluk nüfusa ulaşabiliyorsunuz. Artık bölgesel güce sahip bir perakendeci haline geliyoruz.”

Ukraynalılar kurdu
Gant, 1914'te Ukrayna'dan ABD'ye yerleşen Bernart Gantmacher tarafından kuruldu. 1949'da da ilk markalı gömleğini üretti. ABD'deki erkeğe yönelik ilk tasarım markası oldu. 1980 yılında, üç İsveç girişimci Lennart Björk, Klas Kall ve Staffan Wittmark, Gant'ın Amerika harici lisansını aldı. Böylece markadaki Avrupai dokunuşlar hissedilirken Gant, uluslararası başarı hikâyesine dönüştü. Türkiye'de halen 4 mağazası olan Gant'ın, dünyada ise 700'e yakın mağazası bulunuyor. Markanın ürünleri 2 binin üzerinde satış noktasında satılıyor.

Hayatı kolaylaştırıyoruz
Camper ve New Balance markalarının da satışını yapan Eren Holding, bunları da Türkiye'deki mümessillerinden alıyor. İlk yılı 8-9 mağazayla kapatacaklarını söyleyen Eren, "Bütün müşterimiz bu markalardan çok memnun. Oldukça başarılı gidiyor. Bu ürünlerle insanların hayatını kolaylaştırıyoruz" diye konuştu.

Hedef 2 milyar TL ciro
Ahmet Eren, Türkiye ve Rusya'daki tecrübelerini bütün dünyaya taşıyabilecek cesaretleri ve finansal güçleri olduğunu söyledi. Yurt dışında yatırım için işletme gücünün önemine dikkat çeken Eren şöyle devam etti: "İşletme beceriniz olması lâzım. Zara bütün dünyada mağazalarını kendisi işletiyor. Bu ayrı bir yetenek... Bizde de bu yetenek var. Bu yılı 950 milyon TL ciroyla kapatacağız. Mevcut markalarımızı da önümüzdeki beş yılda hızla büyüteceğiz. Büyüme potansiyelimiz arttı. Bu sürede 2 milyar TL'yi yakalarız. Kimsenin aklına gelemeyecek işler yaptık."

Yurt dışında büyüyecek
Lacoste'u olduğu gibi Gant'ı da yurt dışında büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen Eren, "Rusya'da en son G-Star ile anlaştık. Orada bir ofis kurduk, yüze yakın çalışanımız var. Lacoste Rusya şu an Türkiye'yi geçiyor" dedi. Eren, Gant için ilk etapta böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, "Ama Türkiye'de başarılı olursak neden bize vermesinler? Mesela G-Star bu yıl anlaştığımız markalardan biri. Moskova'daki ilk mağazayı eylülde açacağız. Rusya'da 3 mağaza açıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Sinan Özedincik / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri