20 milyon dolarlık yatırım hayata geçti

23 Kasım 2012 Cuma

Türkiye’de 2 yılda yaklaşık 10 milyon haneye giren, 40 milyonun üzerinde tüketiciye ulaşan Fairy bulaşık deterjanı artık Türkiye’de üretiliyor. Türkiye’de 25’inci yılını kutlayan P&G, 20 milyon dolarlık yatırımla Fairy üretim hattını Şekerpınar’da faaliyete soktu

20-milyon-dolarlik-yatirim-hayata-gecti

Saatte 15 bin şişe üretim yapan Fairy üretim hattı ile ithalatın azaltılıp yerli üretimin teşvik edilmesine katkı sağlamayı hedefleyen P&G Türkiye, Fairy üretim hattının resmi açılış törenini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, Kocaeli yerel yönetim erkânı ve P&G çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirdi. 1987’den bu yana Türkiye’ye yarım milyar doların üzerinde fiziksel yatırım yapan P&G, 2012’de yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. P&G, Türkiye’deki 25’inci yılında Şekerpınar Üretim ve Dağıtım Tesisleri’nde Fairy üretim hattını kurdu.

Törene katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, P&G'nin Şekerpınar’da gerçekleştirdiği yatırımın, Türkiye'nin 500 milyar dolarlık 2023 ihracat stratejisine ulaşmasına hizmet edecek önemli bir yatırım olduğunu söyledi.

Faaliyet gösterdiği pazarlarda toplumsal ve ekonomik katma değeri yüksek yatırımlar yapan P&G’nin, Türkiye’deki Fairy hattı ile son derece verimli bir yatırıma imza attığını vurgulayan P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat ise şunları söyledi: “P&G Türkiye olarak Fairy üretim hattını Türkiye’de devreye sokmanın gururunu yaşıyoruz. 20 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Fairy üretim hattı sayesinde P&G Türkiye, artık Fairy’i ithal etmek yerine Türkiye’de üretecek. Böylece ithalatın azaltılıp yerli üretimin teşvik edilmesine, dolayısıyla da cari açığın kapatılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

“Türkiye’de tüketicilerin üçte ikisi sadece elde bulaşık yıkıyor”
Türkiye’de elde bulaşık yıkama pazar büyüklüğünün 200 milyon dolar olduğunu ifade eden Karpat, Fairy üretim hattının bu yönüyle de Türkiye için büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye’de tüketim alışkanlıklarını yakından takip ettiklerini belirten Karpat, “Türkiye’de özellikle kadınlar için temizlik ve deterjan neredeyse hayati önem taşıyor. Türkiye’deki toplam hane sayısının yüzde 40’ında bulaşık makinesi bulunuyor. Makine olmasına rağmen neredeyse tüm hanelerde elde bulaşık yıkama da gerçekleştiriliyor. Türkiye’de tüketicilerin üçte ikisi ise sadece elde bulaşık yıkıyor. Bunun sonucunda, hane başına düşen yıllık sıvı bulaşık deterjanı tüketimi 8 litreye ulaşıyor” diye konuştu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri