“2013, Sofia’nın yılı olacak”

07 Ağustos 2013 Çarşamba

Temizlik kâğıtlarını dünya standartlarında üretmek vizyonuyla kurulan Lila Kâğıt, tüketici beklentilerini karşılayabilmek adına Sofia, Maylo, Berrak ve Nua markalarıyla hizmet veriyor. Temizlik kâğıdı pazarının 2011 yılında yüzde 14 büyüdüğünü ve bu büyümenin yüzde 9’unu Maylo’nun gerçekleştirdiğini söyleyen Lila Kâğıt Pazarlama direktörü İlke Tuncay, 2013 yılı için ise Sofia’nın yılı olacağını belirtiyor

2013-sofianin-yili-olacak

Uğur TATLI – Onur KAYA

Marmara Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Lila Kâğıt açısından 2013 yılı nasıl geçiyor?
Dünya standartlarında temizlik kâğıtları üretme vizyonuyla kurulan ve 2008’den itibaren tüketicisiyle buluşan Lila Kağıt, yeni ama emin adımlarla ilerleme hedefinde olan bir kuruluş. Lila Kâğıt, 2011 yılında Maylo markasına yaptığı relansman ile orta segmenti en fazla büyüten marka olmayı da başardı. 2011 yılında toplam temizlik kâğıdı pazarının yüzde 14 büyüdüğünü ve bu büyümenin yüzde 9’unu Maylo’nun gerçekleştirdiğini gördük.  Temmuz 2012’de gerçekleştirdiğimiz Sofia relansmanı ile Sofia markamıza ayrı bir önem verdik. 2013’te Sofia markamızın yılı olacak.

Lila Kâğıt; Berrak, Maylo, Sofia ve Nua markalarıyla müşterilerine hizmet veriyor. Marka çeşitliliğinizin fazla olmasının nedenini öğrenebilir miyiz?
Temizlik Kâğıdı sektörü, tüketicilerimizin beklentileri, ihtiyaçları ve alım güçlerine göre farklı segmentlere bölünüyor. Biz de tüm tüketicilerimizin beklentilerini karşılayabilmek için Sofia, Maylo ve Berrak markalarımızla hizmet veriyoruz.  Nua Professional ise Lila Kağıt’ın ev dışı kanala hizmet veren markası konumunda yer alıyor.

“Kalite beklentisini yukarı çekmeye devam ediyoruz”

Marketlerde satışa sunulan ürün çeşitliliğinizden bahseder misiniz?
Ürün çeşitliliğimiz arasında; tuvalet kâğıdı, kağıt havlu, peçete ve mendil bulunuyor. Bunun yanı sıra standartların fazlasını sunan akıllı seçim markası Maylo,  extra uzun tuvalet kâğıdı gibi yenilikçi ürünleri sunmakla kalmayarak dev havlu gibi sektöründeki ilkleri de sunuyor. Sofia markasında ise, kullanım alanlarına göre farklı ürünler geliştiriyoruz. Türkiye’de ilk ve tek 4 katlı kâğıt havlu Sofia’da bulunuyor. Bunun yanı sıra Sofia Kâğıt Havlu’yu banyo ve mutfak havlusu olarak kullanım alanlara göre ayırdık.  Mutfak havlusu 4 katlı ve kilit teknolojisi ile üstün bir emicilik ve dayanıklılığa sahipken, 4 katlı banyo havlusu, çiçek deseni ve kokusuyla, banyolara şıklık katıyor. Ayrıca, Türkiye’de ilk ve tek doğal sabun kokulu tuvalet kâğıdı ile Sofia, rakiplerinden ayrılıyor.

Türkiye, 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor. Lila Kâğıt’ın ihracat çalışmalarıyla ilgili bilgi alabilir miyiz?  Hangi ülkelere ürünlerinizi ulaştırıyorsunuz?
Lila Kâğıt bugüne kadar gerçekleştirdiği 100 milyon doları aşan ihracatı ile kâğıt, karton, ambalaj, kırtasiye sektörlerinde İstanbul İhracatçı Birlikleri üyeleri arasında kurulduğu yıldan bugüne hep ilk 10’da yer aldı. Bobin ve yarı mamül kâğıt satışında yurt içi ve yakın coğrafyada lider konumda olan Lila Kâğıt, dünyada 28 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Lila Kâğıt olarak, bobin ihracatındaki liderliğimizi markalı ürünlerle de kazanmayı hedefliyoruz.

Üretim tesislerinizle ilgili detay bilgi paylaşır mısınız? Yıllık üretim kapasiteniz ne kadar?
100 bin metrekarelik alana kurulu olan markamız, 2012 Ocak ayında tamamlanan yeni yatırımlarıyla yılda 150 bin ton üretim kapasitesine ulaşarak sadece Türkiye’nin değil; Doğu Avrupa, Orta Doğu, Kafkaslar ve Afrika’nın tek kampüsteki en büyük kâğıt üretim tesislerinde biri oldu.

Lila Kâğıt’ın geleceğe yönelik hedeflerini öğrenebilir miyiz?
Dünya standartlarında temizlik kâğıtları üretme vizyonuyla kurulan Lila Kâğıt, bugün 1 milyar TL’yi aşan Türkiye ev içi ve ev dışı temizlik kâğıtları tüketim pazarları toplamında yüzde 15 pazar payına ulaşarak önemli bir başarı sağladı. Bu bağlamda 2015 yılında Türkiye’nin yerli hızlı tüketim ürünleri tedarikçileri içinde ilk 5 arasında yer almayı hedefliyoruz. Ayrıca, tüketici ihtiyaçlarını ön planda tutarak, markalarımızın bulundukları segmentlerde lider konumunda yer almalarını amaçlıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri