2013’ün ortak hedefi: Yatırımlara devam - 1

04 Nisan 2013 Perşembe

Global krize rağmen önemli bir ivme kazanan Türkiye perakende sektörü, 2012 yılında da büyümeyi sürdürdü. Mağaza dergisine açıklamalarda bulunan sektörün önemli isimlerinde hâkim görüş, 2012 yılının Türkiye piyasaları açısından iyi geçtiği üzerine yoğunlaştı. Sektörün önemli oyuncuları 2012 yılında hedeflenen rakamları yakaladıklarını ifade ederken, 2013’te dünyada beklenen iyimser havanın Türkiye’ye de yansıyacağını düşünüyor

2013un-ortak-hedefi-yatirimlara-devam-1

Murat KÜÇÜK

Önemli ekonomik gelişmelerin yaşandığı 2012 yılında dünya piyasaları ve perakende pazarı daralma yaşarken; Türkiye, büyümeyi sürdürdüğü bir yılı geride bıraktı. Global krizin ABD’den sonraki yeni merkezi olan Avrupa’nın, Türkiye’nin ihracatındaki oranı düşerken, Türk girişimcisi bu süreçte yeni pazarlar yarattı. Perakendenin önemli isimleri 2013 hedefinde; dış pazara açılmak, şube sayısını artırmak, nitelikli çalışan yetiştirmek ve ürün gamını genişletmek hedeflerinde buluştu. Sosyal yaşamın vazgeçilmezi olan AVM’ler ise 2012’de büyük yatırımlar gerçekleştirerek misafirlerine daha vazgeçilmez bir yaşam alanı yaratma çalışmalarını yürüttü. Birçok AVM konuklarına 2013’te de birbirinde özel sürprizler hazırlayacak. Bütün kuruluşların ortak hedefi ise yatırım yaparak hız kesmeden büyümeyi sürdürmek.

Türkiye en canlı piyasa konumunda
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkan Mehmet Nane

Makro ekonomik göstergelerin 2012’de olumlu gelişmeleri beraberinde getirdiğini ve Türkiye’nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye geldiğini söyleyen Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, “2011 yılına göre AVM sayısı 2012 Eylül itibariyle 310’a çıktı. Bu referansla perakende sektörünün yatırımdan vazgeçmediğini söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu. Sektörün 2013 yılında daha tedbirli olacağını dile getiren Nane, “Sektörün 2013 yılında da ihtiyatlı iyimserlikle büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. 2013 yılında modern perakende sektörü yüzde 7-10 arasında büyüme potansiyeli taşıyor. Ayrıca sektöre yeni markalar girerken konsolidasyonun sürmesi de söz konusu. Türkiye Rusya’yla birlikte Avrupa’daki en canlı piyasa olmayı sürdürecek” diye konuştu. Organize perakendede 630 binin üzerinde çalışan olduğunu aktaran Nane, “2013’te artış oranının bu seviyenin üzerine çıkması mümkün. Çünkü istenen verimlilik sağlandı ve yeni elemanlar için alan oluştu” tespitinde bulundu.

60 milyar TL’lik ciro beklentisi
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkan Hakan Kodal

2012 yılı sonu itibari ile Türkiye genelinde toplam 310 adet AVM bulunduğu bilgisini veren Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hakan Kodal, “AVM’lerin toplam kiralanabilir alanı 8,2 milyon metrekareye ve toplam yatırım değeri de 40 milyar dolara ulaştı. 2012 yılı içerisinde açılan 21 AVM ile sektöre 735 bin metrekare daha AVM kiralanabilir alanı eklendi. Mevcut durum itibari ile 81 ilimizin 53’ünde AVM bulunuyor. 2012 yılı içerisinde Batman, Mardin, Düzce illerimiz ilk AVM’lerine kavuştu” şeklinde konuştu. 2012’nin AVM’ler açısından iyi geçtiğini belirten Kodal, “2012 için belirlenen 48,5 milyar TL’lik ciro hedefini aştık” dedi.

2013’te 25 AVM’nin açılacağını anlatan Kodal, “Yeni açılacak AVM’lerle 1,1 milyon metrekarelik kiralanabilir alanın eklenmesini ve yüzde 13’lük bir büyüme öngörüyoruz. Ayrıca bu yıl için 60 milyar TL ciro ve 1,6 milyar ziyaretçi bekliyoruz” diye konuştu.

2012 hedefleri tamam gelsin 2013
Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem

Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem Kiğılı’nın 2012 yılına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Organize perakende sektörü geçen yıla göre yüzde 7 oranında artış gösterdi. Ama hazır giyim alt kırılımına baktığımızda yüzde 9’luk bir artış seyrediyor. Kiğılı olarak 2012’ye baktığımızda çok daha hareketli ve hızlı bir yıl geçirdik. 2012 yılının ilk 9 aylık performansına baktığımızda hedeflediğimiz cirolara ulaşabildiğimizi söyleyebilirim. Ama aynı zamanda, tüm süreçlerimizde daha kontrollü olduğumuz bir yıl olduğunu da söylemek zorundayım.”

2013 yılında yurt içinde yeni açılacak AVM’lerle birlikte büyümelerinin süreceğini ifade eden Suerdem, “Lokasyon seçiminde daha titiz davranacağız. Verimlilik açısından, kan kaybettiren lokasyondaki mağazalarımızdan gerekirse vazgeçeceğiz. Gerek mağazacılık organizasyonumuzda, gerekse üretim planlama süreçlerimizde verimli olmaya özen göstereceğiz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de perakende sektöründe ciddi bir gelişim hacmi söz konusu olacak. Türkiye ekonomisinin barometresi olarak kabul edilen perakende sektörü, her ne kadar kısa bir tarihe sahip olsa da, gelişmiş ülkelerdeki yapılanmaya yetişmeyi başardı. Türkiye'nin dinamik ve artan bir nüfusa sahip oluşu, satın alma gücünün artması ve tüketim eğilimlerinin güçlenmesi, diğer ülkelere kıyasla işgücü, eğitimli ve eğitilebilir işgücünün varlığı perakende sektörü açısından olumlu sonuçlar doğuruyor” dedi.

Dış pazara ağırlık verecek
Adil Işık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tasarım Direktörü Zehra Işık

2012 yılının, çok parlak bir yıl olmamasına rağmen hedefledikleri sonuçlara yaklaştıklarını ifade eden Adil Işık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tasarım Direktörü Zehra Işık sözlerini şöyle sürdürdü: “Yurt içinde ve yurt dışında açılan yeni satış noktalarımızla yeni müşterilere ulaşmaya başladık. Yeni pazarlara giriş yaptık. Bunlardan biri de Polonya. Polonya’nın Rzeszow şehrinde bulunan Galeria Rzeszow Shopping Mall’de 800 metrekarelik bir mağazamız Aralık ayı sonunda Polonyalılarla buluştu. Mevcut mağazalarımızda Adl’nin kemikleşmiş bir müşteri kitlesi var ve bizi hiç yalnız bırakmıyorlar. Biz de onların ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına mağazalarımıza trend ürünleri en kısa zamanda ulaştırıyoruz; müşteri memnuniyetine önem veriyor ve onlarla bağlarımızı güçlendiriyoruz. 2013 yılında yeni pazarlarda hedef müşterilerle buluşmaya devam edeceklerini dile getiren Zehra Işık, yeni pazarlarda da lokasyonlarını genişletmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

Özellikle mevcut mağazaların metrekare verimliliklerini arttırmak ve yeniden yapılandırmak için çalışmalar yürüttükleri söyleyen Işık, “İnsan kaynaklarına büyük yatırım yapmayı planladık. Müşteri memnuniyeti amacıyla yola çıkan markamız büyüme hedefleri doğrultusunda, 2013 yılında yüksek oranda personel alımı gerçekleştirecek” dedi.

Organize perakende büyüyecek
Airport Outlet Center Genel Müdürü Burçin Bendegül

Geçtiğimiz yıl hem olumlu hem de olumsuz gelişmeler yaşadıklarını söyleyen Airport Outlet Center Genel Müdürü Burçin Bendegül, “Ulusal, uluslararası ve yerli markalar satın almalar ve yeni şubelerle büyümesini sürdürürken, alışveriş merkezleri ve teknoloji marketleri yatırımlarında patlama yaşandı. Geleneksel perakendecilerin, kurumsallaşma çabaları içine girmeleri, işlerini fiziksel olarak büyütmek yanında, nitelik olarak da büyütmeye çalıştıkları bir yıl oldu” dedi. Olumsuz taraflara da dikkat çeken Bendegül, yoğun rekabet sonucu karlılıkların azalması, maliyetlerin yükselmesi ve ciroların geçmiş dönemlerde olduğu gibi, yüksek miktarlarda artış göstermemesini geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuz gelişmeler arasında sıraladı. 2013 yılına ilişkin görüşlerini de dile getiren Bendegül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genel olarak değerlendirdiğimizde 2013 yılında sıkı bir ekonomi politikasının izleneceğini görüyoruz; bu da harcamalarda bir daralma olacağını gösteriyor. Geleneksel perakendeciliğin, sektördeki payının organize perakendeye daha hızlı dönüşeceğini düşünüyoruz. 2013 yılında rekabetin yüksek ve kârlılığın düşük olacağı görülüyor.”

2013 yeni bir dönem olacak
Armada AVM ve İş Kulesi Genel Müdürü Genel Müdür, Çiğdem Gönen

2012 yılını kendileri için yenilik yılı olarak tanımlayan Armada AVM ve İş kulesi Genel Müdürü Çiğdem Gönen görüşlerini şöyle dile getirdi: “Mevcut binamızı yeniledik ve büyüme projemizi hayata geçirdik. 2012 yılı içerisinde Ankara’nın birçok ihtiyacına cevap verecek şekilde Armada’yı düzenledik. Mevcut binamızda çocuk markalarımızı bir katta topladık.  Çocuklara özel malzemelerin kullanıldığı Çocuk Sokağı’nın tasarımı da onlara özgü dizayn ettik. GapKids&Baby, S&D, Panço,  Carters / Osh Kosh, Dorian, Maxi Joker, Mothercare, B&G, Guess Kids, gibi çocukların her türlü ihtiyacına yönelik mağazalar bulunan Çocuk Sokağı, Playland çocuk eğlence merkezi, ailelerin rahat edebileceği, çocukların da keyifli vakit geçirebilecekleri, önemli bir nokta olacak. Çocuk Sokağı’nda, sağlıklı ve kaliteli malzemeler kullanılırken; kullanım açısından da  çocukların rahat ve güvenli  olabilecekleri bir mekân oluşturulmasına önem verildi.

Özellikle  tatil günlerini aileleri ile birlikte alışveriş merkezlerinde geçiren çocuklar, kendileri için özel etkinliklerin düzenlendiği, sosyal ihtiyaçları başta olmak üzere aileleri ile ihtiyaç duydukları her şeyi karşılayabilecekleri bir alana sahip olurken eğlence merkezi Playland’de eğlencenin de keyfini yaşayacaklar. Burası, çocukların ve ailelerinin vazgeçemediği bir alan olacak.”

Yenilik çalışmaları bununla kalmayan Armada AVM tüm bu yeniliklerin yanında;  dış alanda restoran ve cafelerin olduğu “Hayat Sokağı” ile de farklı ihtiyaçlara cevap verdi. Hayat sokağında iki tarafı da dolu olan, AVM kapanış saatlerinden bağımsız hizmet veren kafe ve restoranlarla farklı alternatifler sunduklarını da ifade eden Çiğdem Gönen, “Yemek, sinema, sosyal aktiviteler, her şeyi aynı çatı altında topladık. Artık Armada sadece bir alışveriş merkezi olmaktan çıkarak hem sosyal hem kültürel etkinliklerin yer aldığı bir yaşam merkezi haline geldi” dedi. 2013’na ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Gönen sözlerini şöyle sürdürdü: “2013 yılı büyüyen Armada için yeni bir dönem olacak. 2013 yılında alışveriş merkezinde ziyaretçilerimizin geçirdiği zaman diliminin kalitesini arttırarak beklentilerin ötesinde keyifli, faydalı, günün koşullarına uygun etkinlikler planlıyoruz.  Ayrıca da her yaş grubuna özel,  hem büyükleri, hem de küçükleri mutlu edecek  farklı etkinlikler olmasına özen göstereceğiz.”

2013’te 10 mağaza daha
E-Bebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş

Kurumsallaşmaya dikkat çeken E-bebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, “2012’de kurumsal anlamda büyük aşamalar kaydettik. Planladığımız doğrultuda 2012 hedeflerimize ulaştık. Yeni mağazalar açtık. 2012 yılında 2011’e göre yüzde 48 oranında büyüme gösterdik” dedi. 2013’e ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğmuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“2013 yılında öncelikli hedefimiz mağaza sayımızı artırmak. 2013 yılında, 10 mağaza daha açmayı planlıyoruz.  Bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Cirosal anlamda hedefimiz ise 2012 yılına göre yüzde 40 büyümek.  Bugüne kadar sürekli bir büyüme içinde olan ebebek, 2013 yılında da hızını kesmeden kendini geliştirmeyi sürdürecek.”

Çift haneli büyüme sürecek
Karcher Genel Müdürü Umut Delikanlı

Karcher Genel Müdürü Umut Delikanlı, 3 milyar dolara yakın ciro ve bunun yanı sıra toplamda 10 milyon adetin üzerinde bir makine satışı gerçekleştirdiklerini ifade ederken 2011’e nazaran 2012’de 2 haneli bir büyüme gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Umut Delikanlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni yatırımlarımızla ve sayıları 10 bini bulan toplam çalışan sayımızla pazardaki açık ara birinciliğimizi koruduk ve pozisyonumuzu güçlendirdik. Karcher Türkiye olarak profesyonel kullanıcılara yönelik kanalda, yüzde 20’nin üstünde bir ciro artışı ile yılı kapattık. Pazar birinciliğimizi koruduk. Ev kullanıcılarına yönelik ürün grubunda ise özellikle buharlı temizlik makinesi grubu beklediğimizin çok üzerinde yüzde 40’lara varan bir artış gerçekleştirdik. Avrupa’daki ekonomik sıkıntıların ve Ortadoğu’daki politik çalkantıların Türkiye ekonomisine etkileri hissedildi; ancak biz yatırımlarla geçirdiğimiz son 3 yılda attığımız adımların meyvelerini topladık.

Satış sonrası servise, Karcher Center’lar ile bayi kanalına ve eğitime yaptığımız yatırımlar 2012 gibi zorlu yıllarda bizim direncimizi ve fark yaratma kapasitemizi arttırdı. Özetle diyebilirim ki zor bir yıl oldu ama sonuçlardan memnunuz.”

Delikanlı, 2013 yılına ilişkin yaptığı değerlendirmede yatırımların devam edeceğinin altını çizdi. Hem profesyonel hem de ev kullanıcılarına yönelik yeni ürünleri piyasaya süreceklerini ifade eden Delikanlı, “Burada elbetteki belirleyici kriter, sahadaki müşterilerimizin beklentilerini karşılamak ve koşulsuz müşteri memnuniyeti yakalamak. Biz 3 yıldır, Karcher’in Almanya’daki fabrikalarında ürettiğimiz Türkiye pazarına özgü kullanımı kolay, uzun ömürlü, kaliteli ama ekonomik ürünlerle ciddi bir fark yaratmış durumdayız. Rakiplerimiz bununla ancak Çin’den ucuz ama kalitesiz ürünler getirerek başa çıkma gayreti içindeler. Bunun yanı sıra servis kabiliyetimizin yüksekliği, müşteri odaklı yaklaşımımız, 7/24 mobil servis ekiplerimiz ve Türkiye genelindeki “Karcher Center”larla pazardaki birinciliğimizi koruma gayreti içinde olacağız.

Ekonomik anlamda Avrupa kısmen de olsa en zor dönemi atlatmış görünüyor. Yine de temkinli olmak ve pazarda riskli operasyonlardan kaçınmak düşüncesindeyiz. 2013 yılı boyunca Türkiye’de yüzde 25-30 arası bir ciro artışı hedefliyoruz” dedi.

Hedef, kârlılık
Konyalı Saat Perakendeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Yücesoy

Konyalı Saat Perakendeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Yücesoy, şirketlerin her yıl için 3 hedefi olduğuna değinerek bunları şöyle açıkladı: “Ciro, yeni mağaza açmak ve kârlılık hedefleri. Bunlardan ciro ve yeni mağaza hedeflerini yakalayabildiğimizi söyleyebilirim. Ancak kârlılık olarak maalesef hedeflediğimiz yerde olduğumuzu söyleyemeyeceğim. Ancak bu zaten sektörün, özellikle de saat sektörünün genel problemi.”

Önceki yıllarda daha agresif büyüme planlarıyla çalıştıklarını ifade eden Yücesoy, “Yıl içinde ne kadar çok mağaza açabileceğimizi fokuslanıyorduk. Ancak artık fazla mağazadan çok karlı bir sistem kurmaya odaklandığımız için, yeni mağaza açma hedeflerimizi sınırlandırdık. Sözleşmesi imzalanmış 3 adet mağaza hedefimiz olacak 2013 yılı için. Ve tabi bol karlı bir yıl olmasını ümit ediyoruz” dedi.

Not: Yarın, Limango, OGLI e-Solutions Platform, Arabulvar.com Genel Müdürü, Gülfem Toygar, Mendo's Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Stamati, Metro Properties Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Eyüphan Boyvadaoğlu, Midtown AVM Genel Müdür Yardımcısı Selin Gençay, Palladium AVM Genel Müdürü Ayşen Yerşen, Pendorya Alışveriş Merkezi Müdürü Şehnaz Altuğ, Porland AŞ Yönetim Kurulu Üyesi İmge Pamukçu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri