22 bin çalışanlı şirket iflas erteletti

24 Eylül 2013 Salı

Yemek, güvenlik, temizlik hizmeti veren büyük bir grupla ilgili kritik bir karar alındı. 500 milyon lirayı bulan cirosu ve 22 bin çalışanı ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren Orion Holding, iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvuruda bulundu. İflas erteleme dosyası taraflara duyuruldu. Holdingden kimseye ise ulaşılamıyor

22-bin-calisanli-sirket-iflas-erteletti

Orion, 2004'ten bu yana cateringden özel güvenliğe temizlikten özel danışmanlığa kadar birçok sektörde hizmet veriyordu. Orion Holding bünyesinde, Eco Clean, RGS Güvenlik, Real İ.K. ve İş Gücü, Orion Yemek Hizmetleri ve Eco Pest Haşere ve Kemirgen Kontrolü hizmetleri veriliyordu.

Bakırköy Ticaret Mahkemesi’ne yapılan dava başvurusu 2013/398 numaralı dosya üzerinde yürütülüyor. İflas erteleme talep edilen şirketler şunlar, Orion Holding AŞ, Orion Çamaşır Servisi Hizmetleri AŞ ve Lavanta Turizm Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ

Şirket, içinde bulunduğu mali zorluğu aşmak, alacaklılara karşı korunmak için iflas erteleme istedi. Mahkeme, şirketin talebini ilan etti. Alacağı bulunan firmaların dosyaya müdahil olmaları bekleniyor. Alacaklı firmalar, şirketin iflasını isteyebilecekleri gibi, iflas erteleme yönünde de talepte bulunabilirler.

105 bin kişiye yemek veriyordu
Orion Holding son birkaç yıl içinde yaptığı atılım ile gündeme geldi. Ağırlık faaliyet alanı çamaşır yıkama hizmeti olan şirket, 2009’da Doruk Yemek’i daha sonra da Güntay Temizlik, RGS Group ve Real Group’u satın aldı. Günlük 105 bin kişilik üreten şirket, 22 bin kadar çalışanı bulunuyordu. Şirketin 2 bin 100 kadar da hizmet verdiği şirket bulunuyordu.

Hedef 850 milyon lira ciroydu
Şirketin bir süreden beri mali zorluk içinde olduğu biliniyordu. Ancak şimdilerde, merkezi İstanbul Bağcılarda bulunan holdingden kimseye ulaşamıyorlar. Körfez fonu Gulf Capital geçtiğimiz yıl Orion Holding’e, 20 milyon dolarlık yatırım anlaşması yapmıştı. Orion Holding'in kurucusu Yalçın Karaman, bu yılki cirolarını 850 milyon liraya çıkarmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Yurtdışına da açıldı
Yurtiçi yanı sıra yurtdışında Kosova ve Erbil’de de faaliyetleri bulunan Orion’un, Avrupa ve Balkanlar’da büyüme hedefi vardı.

Orion Holding, Kütahya Zafer Hava Alanı ile Sabiha Gökçen Hava Alanı’nı da güvenlik hizmeti sağlıyordu. Orion'un ilk yurt dışı operasyonu ise Kosova Priştina Uluslararası Havalimanı’na yönelik olmuştu.

Bu noktaya nasıl geldi?
Sektör kaynaklarından biri, şirketin mali zorluğa girmesinin altında, agresif büyüme tarzı ve düşük fiyatlarla müşteri kazanma çabasının bulunduğunu iddia etti. Aynı kaynak, “Bizde karlılık oranı yüzde 5-7 seviyesinde. Ancak Orion, bizlerin teklif ettiği fiyatın yüzde 20-25 düşüğünü vererek müşteri kazanmaya çalıştı” dedi. Bir başka kaynak ise benzer bir değerlendirme yaparak “Bu sektörde hızlı büyüyen hızlı batıyor” dedi. Orion’un piyasaya yüklü miktarda borcu olduğu ifade ediliyor. Piyasa borçlarının yanısıra yüklü miktarda SGK prim borçları, vergi borçları ve işçi alacakları bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet / Dinçer GökçeGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri