24'üncü Anfaş Food Product'ın çalışmaları hızla devam ediyor

10 Ağustos 2016 Çarşamba

İkili iş görüşmeleri (b2b) etkinliğinin yer aldığı Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (Anfaş) tarafından organize edilen 24’üncü Anfaş Food Product Fuarı, gıda işleme teknolojisi, gıda, yiyecek ve içecek sektörlerindeki uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu sene Antalya’da Antalya Expo Center’ın ev sahipliği yapacağı Anfaş Food Product 24’üncü Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, 15 – 18 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Perakende.org olarak Food Product Gıda ve İçecek fuarı hakkında merak edilenleri Antalya Fuarcılık AŞ Genel Müdürü Murat Özer ile konuştuk

24uncu-anfas-food-productin-calismalari-hizla-devam-ediyor

Onur KAYA

Fuarları başarılı kılan doğru ziyaretçi ile doğru katılımcıyı buluşturmak olduğunu biliyoruz. Sizler bu yıl yurtdışına yönelik ziyaretçi çalışmaları ile ilgili neler yapıyorsunuz?
İçinde bulunduğumuz yılın en büyük potansiyellerinden biri olan İran’da ziyaretçi çalışmalarına şimdiden başladık ve bugün itibari ile 40’ın üzerinde firmayı satın alma heyeti kapsamında fuar katılımcı firmaları ile buluşturuyor olacağız. Benim tahminim ilerleyen günlerde bu rakamın çok daha artacağı ve hatta İran'ı partner ülke olarak fuarda ağırlayabileceğimiz doğrultusunda. Yine bugün itibari ile 20’nin üzerinde İranlı firma fuara katılımcı olarak geliyor. İran’ın yanı sıra başta Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Fas, Tunus ve Etiyopya ile de alım heyetleri programlarını başlattık. Ekonomi Bakanlığı Koordinasyonunda, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği destekleri ile bu yıl toplamda 26 ülkeden “Alım Heyeti Programı” düzenlenmekte ve yabancı profesyonel alıcıların fuarda ağırlanması hedeflenmektedir.


Anfaş Food Product Fuarı’nın yurtiçi ziyaretçileri hakkında bilgi verir misiniz?
Yurt içi ziyaretçi profiline baktığımızda oteller, restoranlar, fast-foodlar, barlar, kafeteryalar, pastane zincirleri, süper marketler, gıda toptancıları, üniversiteler, resmi kurumlar, hastaneler, yurtlar, askeri kurumlar, yemek fabrikaları ve yiyecek içecek profesyonellerinin iş bağlantıları kurmak için fuara geleceklerini ve fuarda yer alacak olan yaklaşık 2 bin 500 marka ile görüşüp sezonluk siparişlerini görüşeceklerini söyleyebiliriz. İstanbul, İzmir, Konya, Bursa, Balıkesir, Adana, Gaziantep, Kayseri den başlayarak pek çok ilde gıda sektörüne yönelik buluşmalar gerçekleştiriyor ve katılımcı firmalarımızın hedefledikleri yurtiçi ziyaretçilere ulaştırıyoruz. Bu çerçevede 20 ilimizden ticaret ve sanayi odalarının da desteği ile alım heyeti programları düzenlemekteyiz. Yüz yüze görüşmelerle fuara davet çalışmaları ve katılımcılarımızla ikili görüşme organizasyonu Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Tüm Restoran Lokantalar ve Tedarikçileri Derneği (TÜRES),  Esnaf ve Sanatkârlar Odaları, Gıda Toptancıları Dernekleri, Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu üyelerine yönelik olarak sürdürülüyor.


Fuar katılımcılarının yararlanabilecekleri finansal destekler var mı?
Anfaş Food Product Fuarı, KOSGEB desteği kapsamındadır. Katılımcı firmalar bu destekten yararlanarak katılım ücretinin bir kısmını KOSGEB desteği ile karşılayabilirler.


Fuar alanında B2B görüşmeler yaparak başarılı işler ortaya çıkarmayı hedefliyorsunuz. Bu konuda bilgi verir misiniz?
B2B görüşmeleri yabancı alım heyetleri ve yurtiçi ziyaretçi heyetleri ile fuar katılımcılarının fuar içerisinde kendilerine ayrılan özel bir alanda yapılıyor. Romanya Gıda Federasyonu, Ürdün Gıda Toptancıları Derneği, Kıbrıs Restorancılar Birliği, Mısır Otel ve Restorancılar Birliği, Kazakistan Otel ve Restorancılar Birliği aracılığı ile yapılan yoğun ziyaretçi ve tanıtım çalışmaları ile fuara ziyaretçi olarak gelen alım heyetleri B2B görüşmelere iştirak edecek. Ayrıca İzmir İtalyan Ticaret Odası, Innovation Norvay, Malezya Ticaret Ofisi, Şili Ticaret Ofisi, Peru Ticaret ve Yatırım Ofisi, Kolombiya Tanıtım Ofisi, Macaristan Ulusal Ticaret Ajansı, Polonya Ticaret ve Yatırım Ofisi, Ekvator Tanırım Ofisi ve Moldova Ticaret ve Yatırım Ofisi ile ortak duyuru ve Alım heyeti çalışmaları de yürütülmekte.


Bu sene fuarda ne gibi etkinlikler yer alacak?
Bilindiği üzere kahve, birçok toplumda fazlasıyla tüketilen, sağlık ve keyif artırıcı bir ürün ve kahve kültürü de artık ülkemizde damak tadı açısından bilinçli tüketime yönlenmekte. Buradan yola çıkarak fuar günlerinde büyük ilgi çekeceğine inandığımız farklı bir kahve etkinliği düzenleyeceğiz. Ayrıca katılımcı firmalarımızı yüzlerce şefle buluşturacak aşçılara yönelik çok büyük bir yarışma da Anfaş Food Product Fuarı esnasında düzenlenecek.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri