5’inci Dünya Çocuk Kitapları Haftası, Neomarin’de

31 Ekim 2012 Çarşamba

GA Çocuk’un bu yıl 5’incisini düzenleyeceği Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinlikleri, bu yıl Neomarin Pendik Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğinde. “Okuyorum, Öyleyse Varım!” diyerek tüm çocuklara seslenecek olan etkinlikler, Kasım ayı boyunca Neomarin Pendik AVM içerisinde bulunan Çocuk Kültür Merkezi salonunda çocukları ağırlayacak

5inci-dunya-cocuk-kitaplari-haftasi-neomarinde

1917’den bu yana tüm dünyada kutlanan Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nın Türkiye ayağını 2008 yılından bu yana yürüten GA Çocuk, geçtiğimiz dört yıl boyunca eğitsel sorumluluklarımızın bir parçası olan “Kitap ve Çocuk” ilişkisini kurmak adına projeyi yönetmiş, proje dahilindeki etkinliklerle 3 bini aşkın çocuğa ulaşmıştı.

GA Çocuk, Sosyal Sorumluluk Projeleri alanında da güçlü bir etki yaratarak, yurt çapında sürdürdüğü “Kitap Bağış Kampanyası” ile 5 bin kitap bağışı sağlamış,  ücra il, ilçe ve köylerde yaşayan çocuklara bu anlamda büyük bir hizmet vermişti.

GA Çocuk’un 5’inci yılında da aynı özveri ve hassasiyetle yürüteceği Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinlikleri; kitap şenliği tadındaki bir organizasyonla Kasım ayı içindeki 11 güne yayıldı. Yapı Kredi Yayınları, Çizmeli Kedi Yayınları, Tudem Yayınları, Can Çocuk Yayınları’nın yazarlarıyla destek vereceği etkinlikler; Türk Çocuk Edebiyatı’nın önemli isimleri Görkem Arsoy, Devrim Çakır, Aytül Akal, Nurgül Ateş, Derman Bayladı, Musa Gönüllü, Cihan Demirci, Yılmaz Demirdağ, Hikmet Temel Akarsu ve Yalvaç Ural’ın imza günleriyle çocukların unutulmaz zamanları arasına girecek.

Yazarlar; yazarlık serüvenleri ve okumanın kendilerine kattığı paha biçilmez değer üzerine çocuklarla söyleşecekken, özel etkinliklerle okumanın oyuna dönüşerek hayata değişini katılımcılara birebir yaşatacaklar. Projeye geçtiğimiz yıllarda da destek veren Sayın Yalvaç Ural, Onur Konuğu olarak etkinliklere davet edildi.

Kukla ve obje sanatçısı Çağlayan Sevinçer programa kendi tasarımı olan bir enstalasyon çalışmasıyla katılacak. Çalışma, çocukların tam katılımıyla uygulanarak alana kitabın değerli ruhunu verecek. Mekana gerili ağa çocuklarla birlikte hazırlayacağı kuş formundaki kitapları yerleştirecek olan sanatçı,  çocukların hayal dünyasına “kitap ve okumak” fikrini kodlayarak geleceğin sadık okuyucularını kitapların muazzam dünyasıyla tanıştıracak.

Her çarşamba gün sonuna konulan “Kitap Kurtları için Tasarım Saati” isimli Gelişim Atölyesi’nde ise plastik sanatlar efektli uygulamalar yapılacak ve çocuklar kitapseverlerin aşina olduğu kitap ayracı, kitap kılıfı gibi objeleri kullanıma uygun biçimde tasarlayacak.

Tiyatrokare, Tiyatro Alkış, Masal Tersanesi, Tiyatro Can Cana, Tiyatro Güleryüz’ün kitap ve kitap sevgisi temalı profesyonel çocuk oyunlarıyla renklendireceği etkinlikler, kitapların sadece bir dinlenme nesnesi değil aynı zamanda bir ihtiyaç olduğunu tüm çocuklara mizahi bir dille anlatacak.

                 
MEB onay süreci devam eden proje, okulların ve ziyaretçilerin ücretsiz katılımı ve bin 100 adet ücretsiz kitap dağıtımıyla sosyal sorumluluk yönünü bir kez daha ortaya koymaya hazırlanıyor. Etkinlik günleri, 3-25 Kasım günleri arasındaki çarşamba, cumartesi ve pazar olarak belirlendi. Toplamda 10 gün sürecek etkinlik ayrıntıları, Dünya Çocuk Kitapları Haftası Türkiye resmi web sayfası olan www.dunyacocukkitaplarihaftasi.org’tan görülebilir. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri