65 milyar TL ciro yaratan KMD üyeleri bir araya geldi

06 Eylül 2016 Salı

Kategori Mağazacılığı Derneği’nin (KMD), 11 Ekim günü perakende sektörü ile teknoloji çözüm ortaklarını bir araya getireceği ve 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin buluşmasını sağlayacağı “Perakende Teknolojileri Sempozyumu” öncesinde KMD Yönetim Kurulu üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun evsahipliğinde bir araya geldi

65-milyar-tl-ciro-yaratan-kmd-uyeleri-bir-araya-geldi

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), 11 Ekim’de üçüncüsünü düzenleyerek Türkiye’den 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin aynı platformda yer almasını sağlayacağı Perakende Teknolojileri Sempozyumu öncesinde basınla bir araya geldi. Türkiye’nin en güçlü perakendecilerinin teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya geleceği ve teknolojideki son gelişmelerin de takip edileceği sempozyum öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısı, KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 5 Eylül Pazartesi akşamı Conrad İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirilen toplantıya ayrıca, Türkiye perakende sektöründe söz sahibi olan ve bulunduğu alandaki trendleri belirleyen şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı. Toplantıda KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane, KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu, Gratis Genel Müdürü Bahadır Özbek, Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülen Dal, SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal, ZorluTeks Genel Müdürü Erkmen Onbulak, Ikea Türkiye CEO’su Fuat Atalay, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı, Mudo Concept Genel Müdürü Tarkan Özkan ve MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım yer aldı.


220 milyar TL’ye yaklaşan modern perakende sektörünün gıda ve hazır giyim kategorileri dışında kalan alt kategorilerinin temsilcisi olan ve 3 bin 500 satış noktasında 120 bin kişiyi istihdam ederek 65 milyar TL’lik ciro yaratan KMD üyeleri, Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun perakende sektörünün yatırımlarında ve geleceğinde son derece önemli bir unsur olduğunun altını çizdiler. Basın toplantısına katılan KMD üyelerinin altını çizdiği diğer konular ise, deneyim paylaşımının yatırım kararlarında hızlandırıcı etkisi olduğu ve yerel teknoloji firmalarının uluslararası arenada boy göstermelerinin zamanının geldiği oldu.


Türkiye’nin en önemli perakendecilerinin teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya geleceği, 11 Ekim günü Wyndham Grand İstanbul Levent’te 14:00-19:30 saatleri arasında düzenlenecek Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda 300’ü aşkın üst düzey yönetici, girişimci ve uzman buluşacak. Sempozyumun yan salonunda teknoloji firmalarının ürünlerini, çözümlerini ve uygulamalarını tanıtacakları bir sergi alanı da yer alacak. Perakende Teknolojileri Sempozyumu, Vodafone ana sponsorluğunda, Nebim, Obase ve SAP oturum sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Bu büyük buluşmada her biri kendi kurumunda teknoloji konusunda ortaya koyduğu yeniliklerle perakende sektöründe trend yaratan ve yenilikçi girişimleriyle sektörde yeni kanallar açan yüzlerce isim bir araya gelecek.


KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu tarafından açılışının yapılacağı Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda Google Kurumsal Ülke Müdürü Önder Güler,  Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu ve Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Dal; teknolojinin perakende sektöründe yarattığı değişim - dönüşüm hakkındaki görüşlerinin yanı sıra sürdürülebilir verimlilik ve gelecek öngörülerini de paylaşacak.


Perakende Teknolojileri Sempozyumu öncesinde bir araya gelen büyük buluşmanın katılımcıları şu mesajları verdi:


Alp Önder Özpamukçu
KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, ekonomide önemli rol üstlenen KMD üyelerinin yatırımlarının sürdüğünü belirterek, Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte ekonominin daha da güçlenmesi için belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmaların kesintisiz devam edeceğini vurguladı. Özpamukçu sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz içinde bulunduğu durumdan devletimizle birlikte tek yürek olarak çıkmayı başarmıştır. Türk milleti olarak bu süreçleri en az hasarla atlatmayı başardığımızı tekrar gösterdik. Bu, diğer uluslarda çok sık görülen bir beceri değil. Devletimizin de çalışmalarıyla, ekonomimiz toparlanma sinyallerini veriyor. Her ne kadar Tüketici Güveni uzun zamandır olması gereken değerin çok altında seyretse de tüketicimizin davranışlarında da düzelme eğilimini izliyoruz. Ağustos ayında tüketici güven endeksi yeniden yükselişe geçti. Tüketicimizde, hanenin maddi durumunun daha iyi olacağı beklentisi yükselişte. Aynı şekilde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerimizin sayısında da artış var.”


Genel ekonomideki gidişatın düzeleceğine inançlarının tam olduğunu vurgulayan Özpamukçu, perakende sektörünün yatırımlarının bu paralelde süreceğini ifade etti. “Zor geçen 2016 yılı, maliyetlerimizi daha sıkı kontrol etmemizi ve yatırımlarımızı daha verimli hale getirmeyi zorunlu kıldı. Verimli olmanın yolu da doğru işbirlikleriyle doğru kararlar verebilmekte yatıyor. Dijitalleşme modern perakendede olmazsa olmaz hale geldi, maliyetlerimizi indirgemek, süreçlerimizi müşterilerimiz ve ekiplerimiz için hızlı ve basit hale getirmek dünya çapında rekabetçi olmamız için zorunlu. Burada çözüm ortaklarımıza da önemli bir rol düşüyor. Onlar bizim ihtiyaçlarımıza ne kadar doğru çözümler geliştirebilirse birlikte yolumuza devam etmemiz de o kadar kolay oluyor. Bu nedenle, Perakende Teknolojileri Sempozyumu etkinliğimiz, hem perakendeciler hem de teknoloji firmaları için önemli bir yol gösterici rolü üstlendi. Yaşamımızın her alanında olduğu gibi bizim süreçlerimizde de teknoloji desteği ile dijitalleşmek artık vazgeçilmez. Sadece süreçlerimizi yönetmekte değil, tüketicimizi takip ederken de teknolojiden bolca faydalanıyoruz. Ayrıca sektörümüzü düzenleyen mevzuattaki değişimler de hayatımıza yeni teknolojilerin girmesini sağlıyor. Burada önemli olan, ihtiyaçlarımız için doğru teknolojileri seçebilmek ve optimum maliyetle bu yatırımı hızlıca gerçekleştirebilmek. Yoğun rekabetin yaşandığı perakendede hızlı adapte olabilmek ve bunu sürekli kılmak büyük önem taşıyor. Doğru geliştirilmiş bir teknolojik çözüm, perakendecilerin işini kolaylaştırırken bu çözümü geliştiren firmaların da uluslar arası arenada yolunu açabiliyor. Perakende Teknolojileri Sempozyumu, perakendecilerle çözüm ortaklarını bir araya getiren yapısıyla, bu amaca da hizmet ediyor.”


Mehmet T. Nane
KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane: “Birlik ve beraberliğe her zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Pek çok sektörde odaklandığımız konu verimlilik. KMD olarak üçüncü kez düzenlediğimiz bu sempozyumda perakende teknolojilerinin büyük oyuncularının yanında Türk teknoloji firmalarının  sundukları hizmet çözümlerinin bu bağlamda çok ilgi çekeceğinden eminim. Sadece IT direktörlerinin değil, üst yönetimlerin de sempozyuma gösterdikleri ilgi verilen  önemin en güzel göstergesi.”


Tekin Acar
KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar: “Yatırımlarımızı markamızın konumunu korumak ve tüketicimize en hızlı şekilde ulaşmak için, bununla beraber maliyetlerimizi de dengeleyecek şekilde yapmak zorundayız. Perakende, sadece ürün alıp satmaktan ziyade içinde aslında birçok matematiği olan bir sektör. Süreçlerimizi yönetirken bu matematiği yerinde kullanıp sıkıntıya düşmemek için mutlaka teknolojiden faydalanıyoruz. Bununla beraber, yoğun rekabetin yaşandığı sektörümüzde aynı zamanda bilgi paylaşımını da sağlayan Perakende Teknolojileri Sempozyumu gibi etkinlikler, gelişimimizde önemli rol oynuyor”


Ahmet Ş. Yanıkoğlu
KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu: “Yönetimde en önemli yardımcımız yetişmiş insan kaynağımız ve tabii ki doğru teknolojiyi kullanmamız. Doğru uygulanmış teknolojik çözümler, sektörümüzün sıkıntılı dönemleri aşmasında, ayakta durmasında ve yatırımlarına devam etmesinde büyük önem taşıyor. Bu çözümlerin yerli firmalarımız tarafından geliştirilmiş olması da hem ekonomik olarak fayda sağlıyor hem de ülkemizin teknoloji arenasında öne çıkmasını sağlıyor”


Bahadır Özbek
KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Gratis Genel Müdürü Bahadır Özbek: “Bilişim çağında teknolojiyi kullanmadan operasyonlarımızı yönetmemiz imkansız. Önemli olan ihtiyacımızı karşılayacak doğru teknolojiyi bulmak. Bilgi ve deneyim paylaşımı sağlayan, firmalara çözümlerini tanıtma fırsatı sunan Perakende Teknolojileri Sempozyumu, üçüncü senesinde de başarıyı yakalayacak.”


Bülent Dal
Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülen Dal: “Günümüz müşterisi yaptığı alışverişi çok kolay bir şekilde gerçekleştirmek, aldığı ürün ve hizmeti kısa sürede, en uygun fiyata temin etmek istiyor. Eski günlere göre çok daha bilinçli, alışveriş kararını vermeden önce araştıran ve çok daha fazla seçeneğe sahip bir tüketici profili ile karşı karşıyayız. Dönüşümün süregeldiği,  rekabette önce iyi hizmetin yani daha iyi müşteri deneyiminin geldiği bu dönem içerisinde bir yandan değişmek ve diğer yandan verimliliği sürdürmek ciddi bir mesele haline geliyor. Dönüşümü yönetebilmek ve verimliliği kontrol edebilmek  için veriye dayalı yönetim kültürü kilit rol oynarken, bilgi sistemleri ve yazılım katalizör olarak önem taşıyor. KMD’nin düzenlediği sempozyumda sunduğu bu değerli imkan ile sürdürülebilir verimliliğin sağlanmasına yönelik görüş ve önerilerimizi paylaşmaktan memnuniyet duyacağız.”


Bülent Karal
SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal: “Perakende Teknolojileri Sempozyumu, bilgi teknolojileriyle entegre, geleceğin perakende sektörünün tasarlanması açısından çok önemli bir organizasyon. Dijitalleşmede telekom ve medyadan sonra 3. sırada yer alan perakende sektörünün hızla gelişen teknolojiler ile dijital dönüşümün de öncülüğünü yapacak sektörler arasında yer alacağını düşünüyoruz. Dijitalleşme sürecini, kurumlara adapte etmek, şirketler için hayati önem taşıyor. Bu anlamda perakende sektörü zamanla dijitalleşmede ilk sıraya oturacak.”


Erkmen Onbulak
KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve ZorluTeks Genel Müdürü Erkmen Onbulak: “Teknolojinin hızlı değişimiyle birlikte her geçen gün yeni bir çözüm alternatifiyle karşılaşıyoruz. Ancak bu teknolojiler maliyetli ve geri dönüşü uzun yatırımlar olabiliyor. Yerli ve üstelik uygulamasının da test edildiği çözümleri dinlememiz karar verme aşamasında bize büyük fayda sağlıyor. Yine perakende sektöründeki önemli oyuncular tarafından deneyim edilmiş çözümleri görerek, firmalar arasında deneyim ve bilgi paylaşımının sağlanması da etkinliğin yarattığı önemli fırsatlar arasında.

 

Fuat Atalay
KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ikea Türkiye CEO’su Fuat Atalay: “İçinde bulunduğumuz bilgi çağının en önemli unsuru dijitalleşmedir. Perakende sektöründe iş yapış şekillerimizi yeniden tasarlarken dijitalleşmeden faydalanmak, verimliğimizi artırma yolunda olmazsa olmaz bir faktör haline gelmiştir. Bu bağlamda, KMD olarak üçüncüsünü düzenlediğimiz bu sempozyumda dijitalleşme ve verimlilik konularını işleyecek olmamız, perakendenin her kategorisini ilgilendirebilecek farklı çözümleri inceleme fırsatını bulacağımız başarılı bir etkinliğe imza atmamızı sağlayacaktır.”


Murat Demiroğlu
KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu: “Perakendeci markaların müşterilerle artık kalıcı ilişkiler kurması için üretimden, ürün yönetimine, internet üzerinden ve mağaza içi satış deneyiminden ürün teslimatına kadar tüm süreçlerini iyileştirmeleri ve hızlandırmaları gerekiyor. Bunun için de teknolojideki gelişmelerden yararlanıyorlar. Büyük veriyi kullanarak ve mobil cihazlar üzerinden müşteri alışkanlıklarının etkin analizi, akıllı algoritmalarla daha etkin ve daha hızlı ürün yönetimi sayesinde doğru ürünün doğru zamanda doğru lokasyonlarda tüketiciler ile buluşturulmasının sağlanması, internet ve mağaza içi satış deneyiminin omni-kanallı bir yapıda entegre edilmesi, modern perakende firmalarının gündeminde olan güncel konular. Sempozyumda perakendeci firmalarla Türkiye’nin önde gelen teknoloji liderleri bir araya gelerek perakendede teknolojinin nasıl daha etkin kullanılabileceği ile ilgili son trendleri tanıma fırsatı bulacaklar.”

 

Murat Helvacı
Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı: “Kategori Mağazacıları Derneği sahip olduğu geniş ağ ile perakende sektörünün nabzını en iyi şekilde tutarak sektöre yön veren ve fayda sağlayan değerli bir konumdadır. Temsil ettiği üyelerine perakendecilikte son gelişmeleri ve trendleri sunmasıyla sektöre katma değer sağlamaktadır. Bu anlamda düzenlecek olan Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun müşteriye ulaşma yolunda teknoloji ve bilişimde gelinen son noktayı ve yeni nesil perakende vizyonun katılımcılara aktarılması açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum.”


Murat Girgin
KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin: “Sürdürülebilir perakende için teknolojinin tüm olanaklarından faydalanmak ve süreçlerimizi revize etmek zorundayız. Yatırımlarımızda bu faktörleri göz önüne alarak, daha çevreci, daha ekonomik, ihtiyaçlarımızı karşılayan, aynı zamanda geleceğe dönük projelerimizi de destekleyecek teknolojileri geliştirmek ve kullanmak, perakende ile birlikte diğer sektörlerin de önünü açacaktır.”


Tarkan Özkan
KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Mudo Concept Genel Müdürü Tarkan Özkan: “Yeni teknolojileri hayata geçirmede perakende önde gelen sektörlerden biri. Sektörün gelişimi için yeni teknolojiler olmazsa olmazımız. Perakende Teknolojileri Sempozyumu, sektörün çözüm ortaklarıyla bir araya geldiği, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunabildiği önemli bir etkinlik. Sadece teknoloji ile ilgili uzmanların değil, şirketlerin tüm departmanlarından ve üst düzey yöneticilerin de etkinliğe katılımı, teknolojiye verilen önemi gösteriyor. Yarım günlük bu etkinlikte, hem bilgi paylaşımında bulunuyor, hem de teknoloji yatırımlarımız için örnek uygulamaları inceleyebiliyoruz.”


Yenal Gökyıldırım
KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Media Markt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım: “Elektronik perakendesi, tüketicilerimizin beklentilerini kesintisiz ve çok kanallı bir yaklaşımla karşılamanın öncelikli olduğu bir sektör. Global bilgi birikimimizle bu alandaki öncü rolümüzü sürdürüyor ve kesintisiz müşteri deneyimini en üst seviyede tutma hedefimize uygun olan tüm teknolojik yenilikleri takip edip, kullanıyoruz. KMD tarafından düzenlenen Perakende Teknolojileri Sempozyumu da yeniliklerin, bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasına olanak tanıyarak sektör gelişimine önemli katkı sağlıyor.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri