89 yıllık Türk firmasına Japon ortak

24 Temmuz 2012 Salı

Japonyalı hazır makarna devi Nissin Foods, Yıldız Holding’in bünyesindeki Piyale marka makarnaları da üreten Bellini Gıda Sanayi’nin yüzde 50 hissesi için 23.5 milyon dolar ödeyecek

89-yillik-turk-firmasina-japon-ortak

Bünyesinde Ülker gibi dev gıda markalarını bulunduran Yıldız Holding bu iş birliğiyle birlikte Japon Nissin ile makarna üretim merkezlerini birleştirecek. Ortak girişimin faaliyetlerine Ekim’de başlaması beklenirken, Japon şirket Yıldız Holding’in Türkiye genelindeki mağazalarını ürünlerini satabilecek.
     
Nissin Türkiye’yi nüfusun 2030'a kadar yılda bir milyon kişi artma olasılığı ve genç nüfustan dolayı seçtiğini belirtti. Nissin Türkiye’de önümüzdeki beş ya da on yıl içinde hazır makarne talebinin 1 milyar paketi aşacağına inandıklarını açıklarken, Japonya’da yıllık tüketim 5.5 milyar paket. Bellini Gıda Sanayi’nin yılda 65 bin ton makarna bin 500 ton paket irmik, 30 bin ton un paketleme üretim kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

Piyale 2007 yılında Sabancı Holding bünyesindeydi. Ancak daha sonra BİM’in sahibi Mustafa Latif Topbaş tarafından satın alınıp Marsan Gıda markası altında faaliyet gösterdi. Topbaş Kasım 2010’da Marsan’ı Yıldız Holding’e sattı.

   Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri