A101, yurt dışına açılıyor

16 Nisan 2013 Salı

Perakende zinciri A101, bu yıl mevcut market sayısını artırarak, 5’inci yaşını yeni yatırımlarla kutluyor. Yılsonuna kadar 450 market daha açarak, yılı 450 market ile bitirmeyi planlayan A101, 2015 yılında da yurt dışı yatırımları için harekete geçecek

a101-yurt-disina-aciliyor

A101 İndirim Marketleri Zinciri’nin CEO’su Erhan Bostan, düzenlenen basın yemeği ile A101’in perakende sektöründe ulaşmayı hedeflediği market sayısını, uzun vadedeki hedeflerini ve pazardaki son gelişmeleri paylaştı. Bunun yanı sıra, ünlü oyuncu Asuman Dabak’ın rol aldığı A101’in yeni reklam filmi de, ilk kez basın mensuplarına sunuldu.

Bostan, perakende sektöründeki gelişmelerden ve hedeflerinden bahsetmeden önce 2013 yılsonu ciro hedeflerini açıkladı. Bostan, “A101 İndirim Marketleri Zinciri, 5 yılda rekor markete ulaşarak, şu anda 2 bin market ve 10 bin çalışanı ile hızlı büyümesini sürdürüyor. A101 olarak 2012 yılını 2 bin 113 milyar TL ciro ile kapattık. 2013 yılsonu ciro hedefimiz ise yüzde 55 büyüme ile 3 bin 280 milyar TL. Yılın kalan 8 ayındaki hedefimiz, 7 bölgede, 81 ilde 2450 market ve 12 bin istihdam ile en hızlı büyüyen perakende zinciri olarak indirim marketleri alanında liderliğe yaklaşmaktır.”

Erhan Bostan, A101’in 2008 yılından itibaren müşterilerine düşük fiyatlarla kaliteli gıda ve tüketim malzemeleri sunduğunu vurgulayarak, “Hard discount” konseptinde işletildiğini söyledi. Bostan, A101’in zincir mağazalarıyla müşteri trafiği açısından iki, satış olarak da Türkiye’nin üç perakende zincirinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

A101’in Doğu ve Güneydoğu atağı
Erhan Bostan, 5 yılda hem A101’in hem de perakende sektörünün gelişimini anlattığı konuşmasında, öncelikle Türkiye’nin yalnızca büyük şehirlerinin değil, her bir noktasının sosyal yaşamda ve profesyonel yaşamda duruşunun değişimi ile A101’in büyümesinin paralelliğini anlattı.

Organize perakendenin yaygınlaştığı her ülkede başarı sağladığını belirten Bostan, “Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu şehirlerinin gelişimi ile A101 İndirim Marketleri Zinciri’nin büyümesinin paralel olarak ilerlediğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki günlerde Tunceli ve Hakkari’de de yeni marketlerimizi açarak 81 ili de kucaklamış olacağız” dedi.

Bostan, “Sektörde 5 yıl içinde rekor sayıya ulaşan A101 marketleri olarak, başarımızın sırrı her şeyden önce Turgut Aydın Holding’in sektör tecrübesinden destek almamızdır. Bu desteğin gücüyle, gelecek hedefimizi 2015 yılı sonrası için yurtdışına açılmak olarak belirledik...” diyerek hedeflerinde çıtayı yükselttiklerinin altını çizdi.

Türkiye’de organize gıda perakende sektörünün 2012 yılı sonundaki büyüklüğünün 70 milyar TL, toplam gıda perakende sektörünün ise 140 milyar TL olduğunu belirten Bostan sözlerine şöyle devam etti: “İnsana yatırım ve hizmet içi eğitime büyük önem veriyoruz. Hali hazırdaki yöneticilerimizin büyük çoğunluğu A101 içerisinde yetişmiştir. 2009’da ‘Türkiye’de En Fazla Marka Tescili’ne Sahip Ulusal Firma’ ödülünü aldık. Biz ‘private label’ (market markalı) ürünlerimizi çok önemsiyoruz. A101 mağazalarında toplam 850 ürün bulunuyor. Şu anda A101 marketlerinde private label ürünler, toplam ürünlerin yüzde 35’ini oluşturuyor. Hedefimiz bu oranı yükseltmek. A101 marketler zinciri olarak bugünkü duruşumuzu kazanmamızdaki en büyük etkenlerden biri de, kullandığımız tüm kaynakların dönüşülebilir olmasına ve çevreye en az zararı vermesidir. ”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri