AB Rusya gerginliği Türkiye’ye yarayacak

25 Haziran 2015 Perşembe

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımlarına devam etme kararına Rusya’dan yanıt gecikmedi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gıda ambargosunun 1 yıl daha devam etmesini onayladı

ab-rusya-gerginligi-turkiyeye-yarayacak

Çeviri: Leyla Ehedov

AB'nin Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımların süresini 31 Ocak 2016’a uzatmasının ardından Moskova da Avrupa Birliği  ülkelerine uyguladığı gıda ambargosunda yeni kararlar aldı.

Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yaptırımlarını 6 ay daha uzatmasının ardından Vladimir Putin, gıda ambargosunun 1 yıl daha devam etmesini onayladı. Putin, konuyla ilgili olarak,  “Başbakan Medvedev bana tedbirlerin 1 yıl süre ile uzatılmasına ilişkin mektup gönderdi. Ben de bu çerçevede kararnameyi imzaladım.” dedi.

Avrupalı liderler, Doğu Ukrayna’da tam ateşkes uygulanana kadar bu yaptırımların devam edeceğini bildirmişlerdi. Birleşmiş Milletler, Ukrayna’daki çatışmanın 6 bin 400 insana mal olduğunu iddia etmişti. Rusya, Ukrayna krizi yüzünden kendine yaptırım uygulayan ülkelere neredeyse bir yıldır gıda ambargosu uyguluyor.

Nitekim Başbakanlık Sözcüsü Natalya Timakova, AB’nin yaptırımlarını uzatma kararını karşılıksız bırakmayacaklarını bildirerek yaptırımların sadece Rusya’yı etkilemeyeceğini, Avrupa ekonomisinin de bununla beraber etkileneceğini söylemişti. Rusya, Avrupa Birliği’nden ithal edilen meyve, sebze, et, kümes hayvanı, balık ve süt ürünlerini yasakladı. Belçika’nın armut, elma ve domuz eti ihracatı, beşte bir oranında düştü.

Rusya ve AB arasındaki yasakların özelikle Türkiye'nin Rusya’ya meyve, sebze, et, kümes hayvanı ihracatını yükseltmesi bekleniyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri