ABD’li dev, bakteri yüzünden 43 şube kapattı

03 Kasım 2015 Salı

ABD ve bazı ülkelerde 2 bine yakın şubesiyle Meksika yemekleri sunan hızlı yemek zinciri Chipotle, ürünlerinde bağırsak rahatsızlıklarına neden “Escherichia coli” (E. coli) bakterisi çıkması nedeniyle 43 şubesini geçici olarak kapattı

abdli-dev-bakteri-yuzunden-43-sube-kapatti

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Washington ve Oregon eyaletlerinde en az 20 müşterinin E.coli bakterisiyle ilişkili rahatsızlık geçirdiği gerekçesiyle 43 restoran için geçici olarak kapatma kararı alındığı bildirildi.


Bu eyaletlerdeki sağlık birimleri, Washington’da 19 ve Oregon’da 3 kişiyi E.coli’nin neden olduğu şikâyetler üzerine gözetim altına aldı ve bakterinin bölgedeki Chipotle şubelerini 14-23 Ekim arasında ziyaret eden müşterileri etkilediğini duyurdu.


Neden henüz belli değil
Washington Eyaleti Sağlık Departmanı’ndan epidemiyoloji uzmanı Marisa D’Angeli, rahatsızlıkların kesinlikle bir yiyecekten kaynaklandığını ancak bunun ne olduğunu henüz belirleyemediklerini belirtti. D’Angeli, ayrıca kanlı ishal, kusma ve susuzluk gibi şikâyetlere neden olan bakteriden etkilenen kişi sayısının gelecek birkaç günde artabileceği uyarısında bulundu.


Chipotle’nin İletişim Direktörü Chris Arnold ise yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 6 kişinin Chipotle’de yedikleri yemeklerden rahatsızlandığının kesinleştiğini belirterek, “Bu bölgelerdeki 43 restoranımızı olabildiğince tedbirli davranmak amacıyla kapattık” dedi.


Chipotle’nin değeri borsada yüzde 2,63 düştü
Meksika mutfağından burrito, taco gibi ürünlerle salatalara yoğunlaşan Chipotle’nin New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören hisseleri, bakteri skandalının patlak vermesinin ardından yüzde 2,63 değer kaybetti.


Son yıllarda yakaladığı başarıyla dikkat çeken Chipotle, 2015’in ilk çeyreğinde gelirlerini yüzde 20,4 oranında artırarak 1,09 milyar dolara çıkarmıştı. Steve Ells tarafından 1993’te kurulan fast-food zincirinin şu an ABD, Kanada, Almanya ve Fransa’da 2 bine yakın şubesi bulunuyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri