Adana’dan dünyaya uzanan marka, Doğanay

19 Kasım 2014 Çarşamba

40 milyon euroluk yatırım ile CamPET teknolojisini Türk tüketicisiyle buluşturan Doğanay Gıda, dünya içecek ve sıvı gıda sektörünün devlerine örnek oluyor. Tüm dünyada FreshSafe-PET®olarak da bilinen CamPET teknolojisi için sektöründe dünya lideri Alman KHS ile anlaşan Doğanay Gıda, bünyesindeki Türk mühendislerin geliştirdiği dolum teknolojisini tanıtıyor

adanadan-dunyaya-uzanan-marka-doganay

Sağlıklı ürünler yapmak üzere yola çıkan ve 17 yıllık çalışmayla şalgam suyunu önce tüm Türkiye’ye sonra tüm dünyaya tanıtarak bir dünya içeceği haline getiren Doğanay, Amerika’dan Çin’e 30’un üzerinde ülkeye ihracat yapan bir ‘Dünya Markası’ yarattı. Ar-Ge çalışmaları sonucu içecek sektöründe çığır açan Doğanay Gıda, 2014 yılında yaptığı toplam 40 Milyon Euro yatırımla tam kapasite çalıştığında günlük bin 200 ton üretim yapabilecek nitelikte ikinci fabrikasını kurdu. Tesiste, ilaç sanayi için ambalaj üretiminde kullanılan ve Alman KHS firması tarafından ilk defa sıvı gıda ve içecek sektörü için pet şişeye uyarlanan “cam sıvama” yöntemi ile üretilen CamPET ambalaj üretim ve dolum teknolojisi kullanılıyor. Alman KHS Firması’nın Doğanay için yaptığı teknolojik hatlar sırasıyla şöyle, pet şişirme, şişen petin içini sıvılaştırılmış camla sıvayarak cam şişe haline getiren CamPET Plasmax Makine, aseptik dolum hattı, etiketleme hattı ve full otomatik paketleme hattı.

Türkçede CamPET olarak isimlendirilen FreshSafe-PET® tipi ambalajlar, Türkiye’de bir tek Adana’da Doğanay Gıda tesislerinde üretiliyor ve bir yandan içeriğin sadece ‘cam’a temas etmesini sağlarken diğer yandan pet şişenin kırılmazlık avantajını koruyor. Gözle görülmeyecek, dokunarak ayırt edilemeyecek kadar ince camla kaplanan CamPEt’te camın kalınlığı sadece 0,0001 milimetre. Bu rakam 100 milyon CamPET şişe için sadece 100 kilogram cam kullanılmasına imkan tanıyarak sürdürülebilir çevre çalışmalarına da hız kazandırıyor.

Doğanay’ın Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 bin metrekare alanda yapılan yeni fabrikası, teknolojik önderlik açısından dünyanın iyi tesislerinden biri. CamPET üretim ve dolum hatlarının yanı sıra, tesisi öne çıkaran diğer etmen, Türk mühendislerin geliştirdiği ve Dünya’da sadece Doğanay Gıda’da bulunan üretim teknolojisi.

Sahip oldukları teknoloji ile ilgili açıklamalarda bulunan Doğanay Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Doğanay, “Bizim inovatif hatlarımızın özelliği, sıkılmış taze meyve ve sebze sularını herhangi bir şekilde içeriğine koruyucu koymadan, konsantre etmeden, ürünü buzdolabında veya soğuk zincirde saklamaya gerek duymadan, oda sıcaklığında en az 6 ay ilk günkü tazeliğinde tutabilecek nitelikte olması. Bu teknoloji ile Dünya’nın hemen tüm ülkelerine sıkma taze meyve ve sebze suyu gönderebileceğiz. Ayrıca üreteceğimiz bu katma değeri yüksek ürünlerle, inşallah ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunacağız” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri