Adore, çocuklarla büyüyor

26 Mart 2013 Salı

Oyuncaklarla oynamak, yetişkinler için çok basit bir meşgale gibi görünse de çocuklar için hava ve su kadar önemli bir ihtiyaç. Oyuncak seçiminde çocuğun yaşı, cinsiyeti, oyuncakta kullanılan malzeme, beden ve ruh sağlığı konusunda çok fazla önem arz ediyor. Çocukların dünyayı oyuncaklarla tanıdığını anlatan Adore Oyuncak Genel Müdürü, Esin Yürür yanıtlıyor. Birçok uluslararası oyunca markasını Türkiye’ye getiren Adore Oyuncak çok geniş bir koleksiyonu müşterilerine sunuyor

adore-cocuklarla-buyuyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Adore Oyuncak'ı tanıyabilir miyiz? Oyuncak perakendeciliğine girme fikri nasıl doğdu?

Adore Oyuncak olarak 1996'dan bu yana çocuklara ve içindeki çocuğu hiç kaybetmeyenlere hizmet veriyoruz. Müşterilerimizi dünyanın en ünlü eğitici oyuncaklarıyla buluşturuyoruz. Her biri kendi konusunda dünya lideri olan markaların Türkiye'deki tek satış temsilcisiyiz. Tüm oyuncaklarımızla hem çocuk gelişimine katkı sağlıyoruz hem de çalışanlarımıza kendilerini mutlu hissedecekleri, eğlenceli ve renkli bir dünya sunuyoruz. Oyuncak sektörüyle yıllar önce bir tesadüf sonucu tanıştım. Bir arkadaşımın çocuğuna eğitici bir oyuncak ararken Türkiye’deki bu alanda büyük bir açık olduğunu fark etmek beni bu alana çekti. Bir yıl boyunca sektöre yönelik derin araştırmalarda bulundum. Araştırmamın sonucunda eğitici oyuncak işinde olan yabancı firmalara odaklandım.  İlk olarak eğitici oyuncak markalarının en önemlilerinden biri olan Ravensburger`in Türkiye distribütörlüğünü alarak başladım. Ardından ürünlerimiz arasına Lego, Bandai, Epoch gibi dünyaca ünlü markaları kattık. Bununla birlikte bu sene de Rainbow ile anlaşarak dünyada lisans konusunda en başarılı markaların başında gelen WInx Club’un 5. sezon oyuncaklarını ürünlerimiz arasına aldık.

Tüketiciye sunduğunuz dünyaca ünlü markalardan ve ürünlerden bahseder misiniz?
Az önce bahsettiğim gibi ürünlerimiz arasında Lego, Rainbow (Winx Club ve Poppixie), Ravensburger, Revell, Bandai (Ben 10, Harumika ve Tamagotchi) ve Epoch (Sylvanian Families) bulunuyor.  Lego hem Türkiye’de hem dünyada yapı oyuncakları sektörünün bir numaralı markası konumunda bulunuyor. Lego, çocukların zengin hayal güçleri ile hem yaratıcılıklarını geliştirebildikleri hem de eğlendikleri bir oyuncak. Bununla birlikte ürünlerindeki ayrıntılar, mini figür detayları ve özellikle Star Wars gibi ürün gruplarıyla çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çekiyor. Lego’nun yanı sıra ürün yelpazemiz arasında yetişkinlerin ilgisi çeken Revell ürünlerimiz de bulunuyor. Revell sayesinde gemiden, uçağa, tanktan askeri figürlere kadar birçok kategoride hem yeni başlayan hem de profesyonel maket severlere geniş bir ürün yelpazesi sunabiliyoruz. Eğlendirirken öğretmeyi amaç edinen Ravensburger markasının çok çeşitli ürün grubuyla her yaş grubundaki oyun ve puzzle tutkunlarına hitap ediyoruz.  Bu sene Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Osmanlı Klasikleri” serisini puzzle severlerin beğenisine sunduk. Ayrıca “Make’n Break”, “Çılgın Penguenler”, “Zıp Zıp Tavşan”, “Geveze Sincap” gibi birçok kutu oyunu ile çocuklara ve yetişkinlere eğlenceli bir dünyanın kapılarını açıyoruz. Tüm dünyada çocukların bir numaralı oyuncaklarının başında gelen Ben 10 Bandai grubu ürünlerimiz arasında yer alıyor. Özellikle Türkiye’de “Ben10 İstanbul’u Kurtarıyor” gibi dijital projeler ile çocukların büyük beğenisini kazanan Ben10, 2013 yılında da yeni sürprizler ile hayranları ile buluşmaya devam edecek. Ayrıca Harumika ile de moda tutkunu çocuklara kendi tasarımlarını yaratma fırsatı sunuyoruz. Kız çocuklarımızın özellikle ilgisini çeken bir başka ürün grubumuz ise Sylvanian Families. Mutluluk, aile ve evcilik temalı oyuncak hayvan figürlerinden oluşan bu sevimli ürünlerimizle çocuklarımız kendi hayal güçlerini kullanarak kendi dünyalarını yaratabiliyor. Ürünler arasındaki kedi, tavşan gibi birçok mini hayvan grubunun yanı sıra ev, araba, okul gibi yaşam alanları da miniklerin beğenisini kazanıyor. Sylvanian Families ürünleri sadece çocukların değil, koleksiyoncuların da büyük ilgisini görüyor. Dünya çapında 50'den fazla ülkede dağıtılan ve model bebekler arasında ilk sıralarda yer alan Winx Club’ın yepyeni 5. sezon oyuncak bebekleri de eylül ayından itibaren ürünlerimiz arasına katıldı. Sihirli güçleri olan, büyüleyici altı arkadaşın hikâyesini anlatan Winx Club çocuk-genç oyuncak severlerin kalbini fethetmiş durumda.

Çocuklar dünyayı oyuncakla tanıyor

Oyuncakların çocuk gelişiminde ki rolü nedir?
Hepimizin bildiği gibi, oyunlar ve oyuncaklar hayatın birer küçük örneği. Çocuk kendini, çevresini, hayatı ve bütün bir evreni oyun yolu ile tanır. O yüzden rastgele seçilen oyuncaklar çocuklarımızı derinden üzebilir. Bilinçli seçilen oyuncaklar ise çocukların gelişiminde önemli ölçüde katkı sağlar. İyi seçilmiş oyuncaklarla oynanan oyun ve etkinliklerle çocuklar; ait olma, güç, özgürlük ile eğlenerek kendini geliştirirken, yaratıcılık ile soysal becerilerini de kuvvetlendirir. Oynarken oyuncaklarıyla olsun, çevresindeki kişilerle olsun etkileşim halinde olduğu için zekâlarını, hafızalarını ve kelime bilgilerini artırır. Ayrıca oyuncaklarla oynarken çocuklar farkında olmadan birçok beceri kazanırlar. Örneğin insanları ve hayvanları tanır, şekiller yaratır, yaratıcılıklarını geliştirirler. Böylece hem el becerileri, hem de hayal güçleri gelişir. Bu sebeple çocukların kendilerini ve çevresini daha iyi tanıyabileceği, iletişim becerilerini ve yaratıcılıklarını arttıracağı ve çocukların gelişimine olumlu katkılar sağlayacağı oyuncaklarla oynamaları sağlanmalı.

Ebeveynler oyuncak alırken nelere dikkat etmeliler?
En dikkat edilmesi gereken konu satın alınan oyuncağın çocuğun güvenliğini ve sağlığını tehlikeye atmayan kaliteli oyuncak olması. Bunun içinde oyuncağın gerekli kontrollerden geçtiğinden ve CE işareti taşıdığından emin olunmalı. Ayrıca, oyuncak alırken içerdiği malzemelere, üretiminde kullanılan maddelere, boyasının çıkıp çıkmadığına da mutlaka dikkat etmek gerekir. Çocuğun oyuncakla oynarken her zaman sizin gözetiminizde olmayacağını düşünerek zarar verici, kesici ve küçük parçalar içeren oyuncaklardan uzak durmak gerekir. Oyuncağın üretiminde kullanılan maddelerin yanıcı, parlayıcı özellikler taşımaması gerektiği unutulmamalı. Çocuk oyuncakla severek oynamalı. Çocuk gelişiminde önemli rol oynayan oyun ve oyuncaklarla ilgili anne babaların dikkat etmesi gereken pek çok konu var.  Öncelikli olarak çocuğunuz için seçilen oyuncağın onun yaşına uygun olması önemli. Çünkü çocuğa yaş ve beceri düzeyinin altında alınmış bir oyuncak zevk vermeyecek ve ilgi alanında çok kısa bir süre kalacak. Yaş ve beceri düzeyinin üstünde alınmış bir oyuncağın ise çocukta başarısızlık duygusu yaratacağını, bunun da çocuğun psikolojisinde tehlikeli bir durum yaratabilir.

AVM mağazacılığı daha avantajlı

İstanbul’da İstinye Park ve Bağdat Caddesi’nde, Ankara’da ise Kentpark`ta yer alıyorsunuz? Lokasyon seçiminizde neler etkili oluyor?
İlk mağazamız olan İstinye Park mağazamızı 2009, Bağdat Caddesi’ndeki mağazamızı 2011 ve son olarak da Kentpark mağazamızı bu yıl Mayıs ayında açtık. Mağazalarımızda yer seçiminde müşterilerimize mümkün olduğu kadar yakın olabilmek için merkeze yakınlık bizim için en önemli unsurların başında geliyor. Müşterilerimizin zahmetsizce bize ulaşabilecekleri noktalarda yer almak bizim hedeflerimiz arasında. Mağaza seçiminde diğer bir önemli unsur ise mağazalarımızın geniş ürün yelpazesini sunabileceği ve müşterilerimizin rahat hareket edebilecekleri bir alana sahip olması… Çünkü amacımız, müşterilerimizin mağazalarımız içerisinde keyifli bir alışveriş deneyimi yasabilmeleri. Mağazalarımızda müşterilerimizin çocukları ile gelip, eğlenceli ve oyun dolu vakit geçirebilmelerini arzu ediyoruz. Bu sebeple de mağazalarımıza minikler için oyun alanları yerleştiriyoruz.

Siz hem AVM hem cadde mağazacılığı yapıyorsunuz. İkisinin birbirlerine olan avantajları nelerdir?
Her ikisinin birbirine göre avantaj ve dezavantajları var. Cadde mağazacılığı yaparken mağazanızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarını kendiniz çözmek zorundasınız. AVM mağazacılığında ise size pek çok konuda destek veren AVM yönetiminin avantajı var. Ancak AVM mağazacılığında başarınızda AVM’nin başarısı ve müşteri çekebilme becerisinin önemli bir payı var. Cadde mağazacılığında ise kendi müşterinizi yaratmak durumundasınız. Cadde mağazacılığında hava koşullarından doğrudan etkileniyorsunuz. AVM’ler bu konuda daha avantajlı.

Türkiye oyuncak piyasasını rakamlarla açar mısınız?
Maalesef yeterli istatistik bilgi olmadığı için pazarla ilgili net rakamlara ulaşmak kolay değil.Türkiye oyuncak sektörü büyüklüğünün 2011 yılında yaklaşık 450-500 milyon dolar civarlarında seyrettiği tahmin ediliyor. Pazarın çok büyük kısmını ithal oyuncaklar oluşturuyor, yerli üretimin payı küçük. Pazarın markalı segmentinde büyüme daha fazla gözlemleniyor. Son dönemde e-ticaret’in giderek yaygınlaşmasıyla oyuncak sektöründe de internetten satışların arttığını ve yaklaşık yüzde 3 seviyelerine ulaştığını iletebilirim.

Önümüzdeki dönem mağaza yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bize ve markalarımıza uygun olduğunu düşündüğümüz güzel lokasyonlar bulursak önümüzdeki dönemde birkaç mağaza daha açmayı düşünüyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri