Afrika’da içecek lideri oldu

11 Temmuz 2013 Perşembe

Toz içecek pazarında dev firmaların arasından sıyrılarak liderlik koltuğuna oturan Nazo, Afrika’da da çok tüketiliyor

afrikada-icecek-lideri-oldu

Özellikle Mozambik’te markanın bilinirliği yüzde 93. Bu rakam gösteriyor ki Mozambik’te dünyanın en çok tüketilen içeceği Coca-Cola’dan daha çok toz içecek satılıyor. Nazlı Gıda, yurt dışında şu an sadece Nazo markası adı altında 15 ülkede faaliyet gösteriyor.

Mozambik’te elde ettikleri başarıyı Çad, Kamerun ve Nijerya’da da yakalamak istediklerini belirten Nazlı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Kurt, “Afrika’yı seçme sebebimiz, burada yaz olduğu dönemde orada kış yaşanması. Buraları küçümsememek gerekiyor çünkü uluslararası markalar oralara yüz yıl önce gitmişler” dedi. Kurt şimdilerde ise çikolata ve cipste markalaşma yolunda olduklarını söyledi.

Piyasaya çıktığı yıllarda ‘Var mı Nazo gibisi’ sloganıyla tanındıklarını anlatan Nazlı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı, “Aromalı toz içecekte Türkiye lideriyiz. Nazo olarak kendi alanımızda klasik olduk. İçecekte yakaladığımız başarıyı şeker ve cips gibi diğer hızlı tüketim alanlarında da sürdürmek istiyoruz” dedi. Kurt, bu alanda liderler arasına girmeyi hedefliyor.

Cips ve çikolata üretiminde stratejisini Anadolu’daki hazır fabrikalarda büyüme şeklinde belirleyen firma, Konya’da 55 yıllık şekerci ile yapılan ortaklıkla bu alanda üretime başladı. Ortaklıkla ciddi bir birikimi şirket bünyesine kattıklarını ifade eden Kurt, “Bir anda 55 yıllık şekerci olduk” diyor.

Markalaşma yolunda sağlık koşullarına azami önem verdiklerini ifade eden Kurt, “Patates cipsi fabrikasını aldığımızda sağlık koşullarıyla ilgili eksikleri vardı. Gerekli sağlık standartlarını 3 yılda tamamlayabildik. O vakte kadar üretim yapmadık” şeklinde konuştu. Bu yıl cips üretimine başlayan firma, 2014’te pazarın yüzde onunu almayı hedefliyor.

Gelecekteki hedefinin kendi alanlarında dünya markasını oluşturabilmek olduğunu belirten Kurt, “Bunu yapabilmek için en az 60-70 yıla ihtiyaç var. Birinci basamağını biz yaptık, diğer basamakları ise ikinci nesle bıraktık” sözlerine yer verdi. Firma, patates cipsinde Peritos, mısır cipsinde Foxtoy ve şekerlemede Laylaylom isimleri ile markalaşmak istiyor.

Kaynak: Arife Kabil / ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri