Agora ziyaretçileri öfke kontrolünü öğrendi

11 Ocak 2016 Pazartesi

2016 ile birlikte kendini yenilemek ve farklı bir bakış açısına sahip olmak isteyenler için 8 Ocak Cuma günü saat 16.00’da Psikolog ve Aile Danışmanı Pınar Ersöz Tezer, Öfke“siz” misiniz? konusu ile Agora Sohbetleri’ne konuk oldu

agora-ziyaretcileri-ofke-kontrolunu-ogrendi

Öfkenin bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgeme konusunda katılımcıları bilinçlendiren Psikolog ve Aile Danışmanı Pınar Ersöz Tezer, öfke kontrolü ile ilgili tüyoları Agora ziyaretçileriyle paylaştı.


Öfke; bağırıp çağırma, hakaret etme, saldırganlık gösterme gibi davranışlar ile tanımlansa da içeriğinin düşündüğümüzden çok daha geniş olduğunu vurgulayan Tezer, öfke konusunda en önemli kaynağın kendimiz olduğunu belirtti. Öfkenin olumsuz bir durum olmadığını aksine kontrol edebildiğimiz sürece yaşamımız için önemli olduğunu söyleyen Pınar Ersöz Tezer, öfkemizi bastırmak yerine sakin olduğumuz bir zaman problem yaşadığımız kişi ile durumu paylaşarak olumlu dönüşler alabileceğimizi aktardı.


Tezer, Agora Sohbetleri katılımcılarına 10 soruluk bir öfke testi uygulayarak kişilerin ne kadar öfkeli olduklarını anlamalarını sağladı. Genellikle bireylerin öfkeye şiddet veya bastırma şeklinde iki farklı yönde tepki verdiklerini belirten Tezer, her iki tepkinin de yanlış olduğunu vurguladı. Öfke anında şiddete başvurmak veya içimize atarak öfkeyi bastırmamızın kendimize zarar verdiğini söyleyen uzmanımız, bunun yerine birkaç basit yöntem ile öfkemizi kontrol edebileceğimizi açıkladı.


Öfkelendiğimiz kişiyle problemlerimizi paylaşmak, öfke anında tepki vermek yerine ortam değiştirmek, olaylara karşı bakış açımızı değiştirerek olumlu yönde yaklaşmak, problem çözme zamanını iyi ayarlayabilmek, sakin bir ortamda sakin bir psikoloji içerisindeyken sorunları konuşmak, hata odaklı değil çözüm odaklı olmak ve bireysel mesafeleştirme tekniği gibi yöntemler ile öfkemizi kontrol altına alabileceğimizi paylaşan Tezer, söyleşinin ardından kriz anında bireylere faydalı olacak sakinleştirici gevşeme egzersizi de yaptırdı.


Agora Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Başkanı Hasan Noyan, Agora Sohbetleri’nde kişisel gelişimi destekleyen konulara yer vermeye özen gösterdiklerini belirterek; 15 Ocak Cuma günü gerçekleşecek olan Nefes Koçu harika Elden ile “Doğru Nefes Alıyor Muyuz?” konulu söyleşiye tüm İzmirlileri davet etti.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri