Agora’da otizm farkındalığı için elele

21 Nisan 2014 Pazartesi

Sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya önem veren Agora Alışveriş Merkezi; Agora Sohbetleri’nde bu hafta Moris Bencuya Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Ünal’ı konuk ederek Otizm’in farkındalığının artması adına atılan bu adıma destek verdi

agorada-otizm-farkindaligi-icin-elele

Otizm; üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Ömer Ünal; otizm tanısı koyulmasında yardımcı belirtileri; dil gelişiminde ciddi gecikmeler, duyusal tepkilere kapalılık, sosyal ilişkileri anlamakta ciddi gecikmeler, zihinsel işlevsellikte dengesizlik ve etkinlik ve ilgilerde sınırlandırmalar şeklinde sıraladı.

Günümüzde sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen ailelerin yeterli bilgi sahibi olmadıklarının altını çizen Ünal, otistik çocuklarda görülen ortak özellikler konusunda bilgi sahibi olmamız gerektiğini vurguladı. Otistik çocuklarda görülen ortak özelliklerin göz kontağı kurmamak, huzursuz görünmek, sıcak, soğuk veya herhangi bir acıya karşı duyarsız olmak, ev veya oda düzenlerinin bozulmasına karşı aşırı tepki göstermek; tehlike ve korku duygusu hissetmemek; sosyal ve duygusal açıdan kendilerini izole etmek olduğunu belirten Ömer Ünal okullarında karşılaştıkları olaylarla bu durumları örnekledi.

Sosyal sorumluluk projelerini desteklemekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Agora Alışveriş Merkezi Genel Müdür ve İcra Kurulu Başkanı Hasan Noyan, farkındalığın artırılması adına gelecek aylarda da birçok projeye destek vereceklerinin altını çizerek sözlerine son verdi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri