Aldi'ye suçlama

08 Ocak 2013 Salı

Almanya'nın en büyük perakende satış zinciri Aldi Süd, çalışanlarını gizli kameralarla yasadışı şekilde gözetlemekle suçlanıyor

aldiye-suclama

Haftalık haber dergisi Der Spiegel'de yer alan iddialara göre, ıskontolu satış devi çalışanların soyunma odaları da dahil olmak üzere şube içine gizlice yerleştirdiği "mini kameralar" ile kendi personelini gizlice gözetletmiş. Kamera yerleştirilen yerler arasında soyunma odalarının da bulunduğu iddia edildi.

Aldi Süd gizli kamera uygulamasının şirket politikası olduğu yönündeki iddiaları yalanlarken, zincirin eski mağaza dedektiflerinden Wolfgang Paul iddialarını yeminli ifade verecek kadar ileri götürdü.

Aldi Süd'ün eski bir mağaza dedektifi dergiye yaptığı açıklamada, şirketin çalışanlarını izletmek için birçok noktaya "mini kamera" yerleştirdiğini ve bu kameralar aracılığıyla elde edilecek görüntülerden kendi personelinin özel yaşamından mali durumuna kadar uzanan "profil çıkarma" çalışması yürüttüğünü ileri sürdü.

Kendisinin de bu yasa dışı gizli kameraları kullanarak çalışanları izlediğini açıklayan Wolfgang Paul adlı eski dedektif, bu kameraları sadece çalıştığı Aldi Süd şubesinin satış ve depolama alanına değil, aynı zamanda çalışanların soyunma odalarına da yerleştirdiğini iddia etti.

Özel yaşam ve mahremiyet hiçe sayılmış
Görevini "dikkat çeken olayları bildirmek" olarak açıklayan Paul, "Bu görev bir çalışanın işini ağırdan alması, başka bir iş arkadaşıyla duygusal ilişkisi olması ya da mali durumu hakkında tespit edilecek detaylara kadar varıyordu." diye konuştu.

Aldi Süd gizli kamera uygulamasının şirket politikası olduğu yönündeki iddiaları yalanlarken, zincirin eski dedektifi Wolfgang Paul ise verdiği yeminli ifadede iddiasını şube ismi verecek kadar ileri götürdü. Paul bu kapsamda Krumbach'da bulunan Aldi şubesinde dört kasanın üzerine yerleştirdiği gizli kameraları "özel hizmet" koduyla nasıl faturalandırdığını örnek gösterdi.

Gizli kamera kurumsal politika mı?
Bu arada bazıları 5 bin euro'yu geçen başka faturaların ortaya çıkması ise "gizli kameraların kurumsal politika" olduğu yönündeki iddialara haklılık kazandırıyor. Der Spiegel'in verdiği bilgiye göre bu tutara ulaşan faturaların ilgili Aldi şubesinin yöneticisi tarafından imzalanması gerekiyor.

Dergide bir kısmı basılan faturadan Paul'ün kaydedilen bir görüntüyü nasıl çözdüğü, değerlendirdiği ve bunun sonucunda kayıtlarda yer alan kasiyerden ne şekilde hesap sorduğuna ilişkin detaylar yer alıyor.

Bilindiği üzere daha önce buna benzer bir çalışan gözetleme skandalı Aldi Süd'ün en yakın rakibi olan Lidl zincirinde ortaya çıkarılmıştı. İşin ilginç yanı ise Aldi Süd'ün kendi çalışanlarını Lidl'de patlak veren skandaldan hemen sonra hayata geçirdiğinin belirlenmesi oldu.

Dedektife tehdit: işinizi bitiririz
Dedektif Wolfgang Paul çalışanları gizlice gözetleme görevinden rahatsızlık duymaya başladığını dile getirdiğinde ise Aldi Süd yöneticilerinin kendisine "Aldi avukatları uygulamanın hukuki zeminini sağladı." dediğini belirtti. Paul daha sonra da şirket tarafından, "İşinizi bitiririz, avukatlarımızın nasıl çalıştığını biliyorsunuz" şeklinde tehdit edildiğini ileri sürdü.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri