1 yılda 7.6 milyon ziyaretçi

16 Ekim 2012 Salı

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 80 milyon liralık yatırımla kapılarını açan ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ni bir yılda 7 milyon 600 bin kişi ziyaret etti. Toplam 100 mağazanın bulunduğu ArenaPark’ta yer almak için pek çok firma bekliyor

1-yilda-76-milyon-ziyaretci

Yaklaşık 200 bin kişinin yaşadığı Halkalı Atakent’in ilk ve tek alışveriş merkezi ArenaPark’ı bir yılda 7 milyon 600 bin kişi ziyaret etti. Artaş İnşaat’a bağlı Atakent Turizm Yat. İnş. San. ve Tic. AŞ çatısı altında faaliyet gösteren ArenaPark’ta 100 mağaza bulunuyor.

ArenaPark’ı her geçen gün artmakla birlikte hafta içi günde 20-22 bin, hafta sonuysa 30-35 bin kişinin ziyaret ettiğini söyleyen ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Muhsin Erkoç, “Ziyaretçi sayısının alışverişe dönüş oranı ve sepet ortalamamız Türkiye’deki pek çok AVM’den yüksek. Bu oranlar özel günlerde daha da yukarı çıkıyor” dedi.

Trend Card’la ayda 9.8 kez alışveriş yapılıyor
ArenaPark ziyaretçilerinin alışveriş oranları hakkında bilgi veren Erkoç, “Müşteri sadakat kartımız Trend Card sayesinde ziyaretçilerin alışveriş merkezimize ne sıklıkta geldiğini ve ne kadar alışveriş yaptığını rahatlıkla görebiliyoruz. Buna istinaden yaptığımız tespitlere göre ziyaretçilerimiz ayda ortalama 9.8 kere yani haftada yaklaşık 2.45 kere ArenaPark’tan alışveriş yapıyor” diye konuştu.

Muhsin Erkoç, ziyaretçilerin ağırlıklı olarak gıda, giyim ve teknoloji ürünü aldığını, bulundukları bölgenin yapısına paralel olarak gıda ve yeme içme harcamalarının da yüksek olduğunu anlattı.

“Yaşam merkezi olmayı başardık”
ArenaPark’ın bir alışveriş merkezinin ötesinde Atakent halkının pek çok ihtiyacının karşılandığı yaşam merkezi haline gelmeyi başardığını belirten Erkoç şöyle devam etti: “Buraya gelenler alışveriş ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda da cafe ve restoranlarımızda keyifli bir mola verebiliyor, sinema ve oyun alanımızda eğlencenin tadına varabiliyor. Bu bağlamda hemen alışverişini yapıp ya da yemeğini yiyip giden olduğu kadar bir sayfiye alanı gibi süs havuzlarımızın çevresinde oturup dinlenenler, yürüme alanlarımızda yürüyüş yapan ziyaretçilerimiz de bulunuyor. Bu nedenle özellikle hafta sonları ve hafta içi akşamüstleri ziyaret süreleri daha da uzuyor.”

ArenaPark’ta 100 mağazanın bulunduğunu ifade eden Erkoç, “ArenaPark’ta her gelir grubundan ve her yaştan tüketiciye hitap eden markalar var. 8 bin 500 metrekarelik alanı ile Kipa merkezde en yüksek ciroyu yapan marka. Yaklaşık 3 bin metrekarelik alanı ile elektronik marketimiz Teknosa gençlerin ve teknoloji meraklılarının uğrak yeri. Yine 3 bin metrekarelik çocuk eğlence alanımız Star Park sınırsız eğlence arayanlara hitap ediyor. Zengin marka karmasına sahip diğer mağazalarımız da alışverişi adeta keyife dönüştürüyor” diye konuştu.

Atakent’te 200 bin kişi yaşıyor
ArenaPark’ın ziyaretçi profili hakkında da bilgi veren Muhsin Erkoç şunları söyledi: “Ziyaretçilerimiz genellikle karı-koca çalışıyor ve belli bir gelir seviyesinin üzerinde yaşıyor. Tabii bunda bulunduğumuz bölgenin de büyük rolü var. Halkalı Atakent’te, Türkiye’nin en nitelikli konut projeleri bulunuyor. Arenapark, Avrupa Konutları 1’in yanında ve Avrupa Konutları 3, Soyak Olympiakent, TOKİ Evleri, Sinpaş Bosphorus City ve Güneş Park Evleri’ninse tam ortasında yer alıyor. Bizim bulunduğumuz Atakent’te yaklaşık 200 bin kişi yaşıyor. Bu bölgede yaşayanların ortak özelliği 40 yaş altı, üniversite mezunu olmaları ve özel sektörde yönetici ya da firma sahibi pozisyonunda çalışmaları. Yani alışveriş merkezi kültürü olan ve alışveriş yapma alışkanlıkları oturmuş bir kitleden bahsediyoruz.”

Bu nedenle ArenaPark’taki her markanın büyük ilgi gördüğünü ve alışveriş merkezinin yüzde 100 doluluk oranıyla çalıştığını belirten Erkoç, “Merkezdeki 100 mağazanın da tamamı dolu ve ciddi bir bekleme listemiz var. AVM’de yer açıldıkça büyük bir titizlikle çalışmamızı yapıp en uygun markaya yer veriyoruz” açıklamasında bulundu.

Grubun AVM sayısı artacak
Avrupa Konutları ile inşaatta markalaşan Artaş İnşaat’ın alışveriş merkezi yatırımları hakkında da bilgi veren Muhsin Erkoç, “Bağlı bulunduğumuz Artaş İnşaat’ın tamamı kendisine ait üç AVM yatırımı var. Bunlar, ArenaPark, Sefaköy’deki ArmoniPark ve Kayseri’deki Kayseri Park. Artaş İnşaat’ın Bakırköy’deki Carousel’de ve açılışa hazırlanan Hadımköy’deki Westa AVM’de ise değişik oranlarda hissesi bulunuyor” dedi.

Organize perakende sektöründe önemli bir yere sahip olan Artaş İnşaat’ın iki yeni AVM projesinin daha bulunduğunu ifade eden Erkoç, “Bunlardan biri Halkalı Tema Park arazisi içinde yer alacak, diğeri ise Cendere yolunda. Her iki yatırım da proje aşamasında. İki projede de değişik konsorsiyumların içindeyiz. Bu iki proje ile beraber Artaş İnşaat’ın AVM iştiraklerinin sayısı yediye yükselecek” diyerek sözlerini tamamladı. 

Rakamlarla ArenaPark AVM
Yatırımcı: Atakent Turizm Yat. İnş. San. Ve Tic. AŞ
Yatırım tutarı: 80 milyon lira
Yapım süresi: 9.5 ay
Açılış tarihi: 26 Ağustos 2011
Mimari firma: Arta Mimarlık
Arsa alanı: 52 dönüm
Toplam alan: 100 bin metrekare
Kiralanabilir alan: 40 bin metrekare
Otopark kapasitesi: Bin araçlık kapalı, 250 araçlıkta açık otopark alanı mevcut
Mağaza Sayısı: 100
Kat Sayısı: 2 kat + 1 otopark katıGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri