Ferhan Bıçakçılar’dan psikoloji sohbeti

25 Eylül 2013 Çarşamba

Her hafta Cuma günü farklı bir konukla farklı bir konu işleyen Agora Sohbetlerinin bu haftaki konuğu, Uzman Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar’dı

ferhan-bicakcilardan-psikoloji-sohbeti

Bıçakçılar sohbetinde “Okula başlarken bilinmesi gerekenler” konusuna değinirken, okul dönemi masrafları, başarı-karne süreci, öğrenme süreci, motivasyon gibi ana başlıklarla okula başlangıç sürecini de değerlendirdi.

Öğrenci ve anne-baba psikolojisine değinen Bıçakçılar, bu süreçte dikkat edilmesi gerekenlerini anlatan psikolog, sistemde öncelikle anne baba sonrasında okuldaki patronlar öğretmenlere düşen görevlerin çocukların okula alışma sürecideki önemden bahsetti.

Özgüven ve İletişim
Bıçakçılar, öğrenme sürecin de çocuğun uyarılarak değil tecrübe ederek öğrenmesinin gerekliliğini söyleyerek çocuğun özgüven sağlayabilmesinin gelişimi açısından önemini vurguladı. Ebeveynlere çocuğun yaptığı hatalarda onu aşağılanmadan iyi bir iletişim ile gerekli uyarıların yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Sorumluluk ve Disiplinin Önemi
Çocuklarımızı yetiştirme sürecinde iyi iletişim kurmak adına yapılan en büyük hatanın, aile içi hiyerarşiyi çocuklara hissettirememek olduğunu söyleyen Bıçakçılar, evde anne babayı arkadaş bilen çocukların okulda öğretmen ve okul disiplinine alışma sürecinin uzun sürdüğünü belirterek, çocuklarımıza okul öncesi sorumluluk ve disiplin duygularını daha erken yaşlarda tanıştırması gerektiğini vurguladı.

Uzman, okulların açılmasıyla danışanlarında gözlemlediği yanlışlardan örnekler sundu. Okula alışma sürecindeki çocuklarımızı okul kapısında beklemek, ağlayarak uğurlamak, ya da ebeveynlerin zamanında okul sıralarında yaşadığı olumsuzlukları çocuklarına anlatmasının okula olan bakış açısını değiştirebileceğini belirtti.

Uzman Psikolog okula alışma sürecinde anne ve babaların çocuklarıyla özenle ilgilenmesini, okul yaşantısının öğretici ve disiplinli olmasının yanı sıra bir o kadar da eğlenceli olduğunun da anlatılması gerektiğini söyledi. Sohbet sonrası Ferhan Bıçakçılar merak edilen dinleyici sorularını da yanıtladı.

Agora Sohbetleri’nde Eylül aynın son hafta konuğu “Üst Solunum Yolları Enfeksiyonlarından Korunma” konulu sohbetiyle Doktor Hakan Balım oluyor. Okulların başlaması ve sonbahar mevsiminde havaların soğumasıyla özellikle çocukları tehdit eden hastalıkları anlatacak olan doktor ebeveynlere faydalı bilgiler vererek merak edilenleri cevaplayacak. 27 Eylül saat 16.00’da başlayacak sohbet A Blok Aktivite alanında gerçekleşecek.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri