Gazeteci Demet Cengiz, Prime Mall İskenderun’da

17 Ocak 2014 Cuma

Gazeteci Demet Cengiz, parayı yönetenlerin bilinmeyen yönlerini anlattığı kitabı “Patron Çıplak” ile Prime Mall İskenderun’da

gazeteci-demet-cengiz-prime-mall-iskenderunda

Hürriyet gazetesindeki ekonomi haberleriyle bilinen Demet Cengiz, ilk kitabı “Patron Çıplak” ile Türk ve yabancı patronların bilinmeyen yönlerini ortaya koyuyor. Kitap için yapılan imza günleri şimdi ilk kez Güneydoğulu okurlarla buluşuyor. Prime Mall Alışveriş Merkezleri evsahipliğinde yapılacak imza günlerinde Demet Cengiz, 26 Ocak Pazar günü saat 14.30’da Primemall İskenderun’da bölge okuyucularıyla ilk kez buluşacak.

Kitapta patronların DNA’sı çıkarıldı
Cengiz, ilk kitabı “Patron Çıplak” ile hem Türk hem de yabancı patronların bilinmeyen yönlerini ortaya koydu. Pusula Yayıncılık’tan çıkan kitapta 24’ü yabancı 130 önemli isim yer alıyor. Her bir söyleşi kariyer, toplantı, güne başlarken, spor, beslenme, mekân, otomobil, tatil ve hobi olmak üzere toplam dokuz başlıktan oluşuyor.

Türk patron girişimci ruhlu
Türk patron profilini, yabancı patron ve CEO’larla karşılaştıran Cengiz, ilginç farklılıklara değiniyor. En büyük farklardan biri Türk patronların çok büyük kısmının girişimci olması ve şirketlerin ilk kuşağını temsil etmeleri. Yabancı patronlar da ise daha çok aile şirketini devraldığı görülüyor. Bir diğer fark ise yabancı patronların tatil ve hobi konusunu daha çok önemsiyor olmaları.

Dünya lideri Türk patronlar
Kitapta tek tek yapılan söyleşi yapılanlar arasında dünyanın en zenginler listelerinde boy gösteren Türk patronlar dikkat çekiyor. Söyleşi yapılan patronlardan bazıları şöyle: Güler Sabancı (Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Cem Boyner (Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Ferit Şahenk (Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Ali Sabancı (Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı), İshak Alaton (Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Ümit Boyner (Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi, TÜSİAD Eski Başkanı), Lucien Arkas (Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Ahmet Zorlu (Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Suzan Sabancı Dinçer (Akbank Yönetim Kurulu Başkanı), Demet Sabancı Çetindoğan (DEMSA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı/MEDİASA Yönetim Kurulu Başkanı), Leyla Alaton (Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi), Erman Ilıcak (Rönasans Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Abdullah Kiğılı (Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı), Nihat Özdemir (Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Hamdi Akın (Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Mustafa Şevki Kavurmacı (Aydınlı Grubu Kurucusu), Türker İnanoğlu (Erler Film ve TİM Yönetim Kurulu Başkanı), Sait Akarlılar (Mavi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı), Vahap Küçük (LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı), Yılmaz Yılmaz (Koton Yönetim Kurulu Başkanı) ve Hamdi Topçu (THY Yönetim Kurulu Başkanı).

Kont bile var
Yabancı patronlar arasında Faber-Castell’in sahibi Kont Anton-Wolfgang Graf von Faber-Castell, Ermenegildo Zegna’nın dördüncü kuşak temsilcisi Ermenegildo Zegna, Hennessy’nin 8’inci kuşak temsilcisi ve marka elçisi Maurice Hennessy, P&G’nin Yönetim Kurulu Başkanı Robert McDonald ve Hugo Boss CEO’su Claus-Dirtrich Lahrs gibi isimler en çok dikkat çekenler.

Patronların yüzde 41’i teknede tatil yapıyor
Patron  Çıplak kitabında Türk iş insanlarının deniz ve tekneyle ilişkisi de ortaya çıktı. Tatil deyince yüzde 41’i su üzerinde… Yani teknede tatil yapıyor. Tekne hobisi olan patron oranı yüzde 6.Türk patronların yüzde 4’ü tüplü dalış yapıyor ve yüzde birinin de amatör kaptan ehliyeti var.
Türk iş insanlarının Türkiye’deki favori tatil yöresi açık ara Bodrum. Yüzde 15’i Bodrum’a gidiyor. Yurt dışında en çok tatile gittikleri yer ise yüzde 9 ile Yunan adaları.

Sağlıklı besleniyorlar
Türk patronların yüzde 65’e yakını beslenmesine dikkat ettiğini söylüyor. En çok yemeyi tercih ettikleri şey ise balık… Bir mekâna gittiklerinde en çok neyi önemsedikleri sorusuna yüzde 32’si hiç düşünmeden “lezzet” yanıtını veriyor.

Yazar hakkında
Demet Cengiz, 1977’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni 1999’da bitirdikten sonra Londra Westminster Üniversitesi’nde ‘British Journalism Studies’ eğitimi aldı. 2002 yılından bu yana Hürriyet Gazetesi’nde ekonomi haberleriyle ve yazılarıyla okurlarla buluşuyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri