Piri Reis’in sırları Forum Çamlık’ta çözülüyor

19 Şubat 2013 Salı

UNESCO tarafından Piri Reis Haritası’nın 500’üncü yılı ilan edilen 2013’ün en heyecan verici etkinlik ve sergisinin açılışı 16 Şubat’ta Ak Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’ndan Şule Ürün ve değerli akademisyenlerin katılımıyla Forum Çamlık’ta gerçekleşti

piri-reisin-sirlari-forum-camlikta-cozuluyor

Düzenlediği etkinliklerle bulunduğu bölgeye değer katan Forum Çamlık, kültürel değerlerin gelecek nesillere doğru bilgilerle aktarılması amacıyla hayata geçirdiği Piri Reis Haritası’nın 500’üncü yılı etkinlik açılış programını 16 Şubat’ta gerçekleştirdi. Açılışa, Ak Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’ndan Şule Ürün, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Şeker, Doç. Dr. Selçuk Nas,  Piri Reis Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Özkaynak, Yard. Doç. Dr. Nazmi Çeşmeci katıldı. Dönemin İspanyol ve Portekizli denizcilerinden edindiği bilgiler ve yıldız haritalarından kendi yöntemleriyle çıkardığı sonuçlara dayanarak kusursuz bir haritaya imza atan Piri Reis’in hayatı ve haritası hakkında bilgi verilen seminere Denizliler de yoğun ilgi gösterdi.
Tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmak adına böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Forum Çamlık Alışveriş Merkezi Müdürü Hakan Elmastaş, “1929 yılında İstanbul’daki Topkapı Sarayı, Atatürk’ün direktifi ile müzeye dönüştürülürken bulunan ve uluslararası akademik çevrelerde büyük ses getiren haritayı, gerçekleştirdiğimiz proje ile yeni nesillere tanıtmak bizi çok heyecanlandırıyor. Forum Çamlık olarak kültürümüze, tarihimize her zaman sahip çıkıyor ve yeni nesillere doğru bilgiler aktarmayı hedefliyoruz” dedi.

Piri Reis Harita’sı için eğlence alanları kuruldu
Piri Reis Haritası’nın 500’ünü yılı etkinlikleri kapsamında Forum Çamlık Alışveriş Merkezi meydanlarına kurulan oyun alanları büyük küçük tüm ziyaretçiler tarafından çok sevildi. Hazine avı, Piri Reis ile Yelkenler Fora, Kaptan-ı Derya, Piri Reis- Yarım Asırlık Düşler Denizi isimli oyunlarla ziyaretçiler keyifli bir gün geçirdi. 3 metre çapında 2 buçuk metre yüksekliğinde, zeminine Piri Reis’in Haritası yerleştirilen Yıldız Küre ile ziyaretçiler, ülkeler ve yıldız takımları hakkında bilgi edinerek Piri Reis’in ülkeler hakkındaki fikirlerini öğrendi.

Forum Çamlık’ın UNESCO işbirliği ile düzenlediği Piri Reis Haritası’nın 500’üncü yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen program 1 ay boyunca sürecek. Ziyaretçiler, özel olarak tasarlanmış alanlarda haritaları kendi gözleriyle görecek, ‘’Piri Reis Macera Oyunları’’ oynayacak, “Yıldız Küre”de haritanın gizemini bulmaya çalışacak. “Piri Reis Haritası” Sergisi’nde, Kitab-ı Bahriye adlı eserde yer alan 26 tane harita ve Piri Reis’in 1513 tarihli Dünya Haritası 4 x 6 m boyutlarıyla Forum Çamlık ziyaretçilerine açık olacak.
 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri