Markalar AVM kuyruğunda

06 Mayıs 2013 Pazartesi

Tüm Türkiye’de adeta ziyaretçi akınına uğrayan alışveriş merkezlerinde bu kez ‘marka akını’ yaşanıyor. AVM’ler bu markalar için bekleme listeleri oluşturmuş durumda. İkinci bekleme listesi hazırlayanlar bile var

markalar-avm-kuyrugunda

Perakende sektörünün nabzı artık alışveriş merkezlerinde atıyor. Markalar da bu gerçekten yola çıkarak, en çok ziyaretçi alan ve ilgi gören AVM’lerde mağaza açma yarışına girdi. İstinyePark Genel Müdürü Tolga Engin, “İstinyePark’ta şu an 280 mağaza ile hizmet veriyoruz, bu sayının dışında burada mağaza açmak isteyen marka sayısı 380...” diyor.

Palladium AVM Genel Müdür Ayşen Yerşen de, Palladium AVM için sırada bekleyen mağaza sayısının 177 olduğunu kaydediyor. Yerşen, “Hatta ülkeye yeni giriş yapmayı planlayan birçok yabancı marka alışveriş merkezimizi önemli bir başlangıç noktalarından biri olarak görüyor” diyor.

City’s’in ulusal ve uluslararası markalar için önemli bir cazibe merkezi haline geldiğini söyleyen City’s Genel Müdürü Kazım Çizmeci de, “Şu anda 62 marka, City’s’de mağaza kiralamak için sırada bekliyor. Listemizde uzun süredir bekleyenler markalar mevcut” diye anlatıyor.

Outlet’e ilgi yoğun
Markalar outlet konseptli AVM’lere de yoğun ilgi gösteriyor. Optimum Outlet AVM Genel Müdürü Nurettin Kumbasar, 100’e yakın markanın Optimum’da mağaza açmak için sırada beklediğini belirtiyor.

İstinyePark
380 marka sıra bekliyor
Tolga Engin /  İstinyePark Genel Müdürü

“Uluslararası lüks ve diğer tüm perakende markalarının neredeyse tamamının İstinyePark’ta mağazası var. İstinyePark’ta şu an 280 mağaza ile hizmet veriyoruz, bu sayının dışında burada mağaza açmak isteyen marka sayısı ise 380. Ama bizim için önemli olan yüksek sayıda talepten çok, İstinyePark’a katma değeri olacak ve bizim hizmet kalitemizi yansıtan markaların talepleri...”

Palladium
Boş yerimiz yok
Ayşen Yerşen / Palladium AVM Genel Müdürü

“avmmfipartners tarafından yönetilen Palladium AVM’de 190 mağaza faaliyet gösteriyor. Sırada bekleyen marka sayısı ise 177. Boş yerimiz yok. Onlarca lokal ve yabancı marka da yer almak için talepte bulunuyor. Biz de alışveriş merkezimizde yer açılması söz konusu olduğunda, o mağazanın katına, lokasyonuna, komşularına kısacası konumuna bakarak, potansiyel talepler içerisinde alışveriş merkezimize en büyük heyecanı getirecek olanını tercih ediyoruz.”

İstanbul Optimum Outlet
Çekim gücü çok önem taşıyor
Nurettin Kumbasar /  İstanbul Optimum Outlet AVM Genel Müdürü

“İstanbul Optimum Outlet, yılda 13 milyon ziyaretçiye hizmet veriyor. AVM’mizde toplam 163 mağaza var. Açıldığımız günden bu güne Optimum, perakendeciler tarafından en çok tercih edilen alışveriş merkezlerinin başında yer alıyor. 100’e yakın marka Optimum’da mağaza açmak için bekliyor. Bu talepleri, markanın çekim gücü ve mağaza müsaitliğine göre değerlendiriyoruz.”

Via Port Outlet 
Yer açmak zor
Ogün Turanlı / Via Port Outlet Shopping AVM Müdürü

“Via Port 69 bin 500 metrekare kiralanabilir alanı ve 188 mağazası ile Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri. Ayda ortalama 1.5 milyon ziyaretçi ağırlıyoruz. Via Port’ta şu anda 100’e yakın marka kiralama yapmak için sırada bekliyor. Fakat AVM’miz 2008 yılından beri yüzde 100 dolu olduğu için yer açmak kolay olmuyor. Yılda ancak üç yeni marka Via Port’ta yer kiralayabiliyor. Via Port’ta yer kiralamak için iki yıl bekleyen markalar var.”

City’s AVM
Cazibe merkezi haline geldi
Kazım Çizmeci / City’s Genel Müdürü

“City’s olarak 2008 yılında 3.8 milyon olan ziyaretçi sayımız 2012 yılında 7.5 milyona ulaştı. 2013 yılsonu hedefimiz ise 9 milyon ziyaretçi. Bu yılki hedefimiz ise 9 milyon ziyaretçi. İlk çeyrekteki gidişata bakıldığında bu hedefimizi tutturacağız. Bu bağlamda City’s ulusal ve uluslararası markalar için önemli bir cazibe merkezi haline geldi. Şu anda toplam 62 marka, City’s’de mağaza kiralamak için sırada bekliyor. Listemizde uzun süredir bekleyen markalar mevcut.”

Forum İstanbul 
25 yeni markayla görüşüyoruz
Joao XavIer  / İstanbul Genel Müdürü

“Forum İstanbul, açıldığı 2009 Kasım’dan bugüne yüzde 100’e yakın bir doluluk oranıyla faaliyet gösteriyor. Bugün itibariyle toplam 265 kiracımız bulunuyor. Forum İstanbul’da Türkiye ve dünyanın çok farklı coğrafyalarından ayda ortalama 2 milyon 500 bin kişiyi ağırlıyoruz. Forum İstanbul’a kiralama için başvuran marka adedi çok fazla fakat AVM’mize uyum sağlayacağını düşündüğümüz, farklı sektörlerden ve farklı boyutta mağazalar için görüştüğümüz 25’e yakın marka var.”

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri