Vialand’de geri sayım başladı

29 Mayıs 2012 Salı

Türkiye’nin ilk uluslararası tema parkı unvanını alacak olan Vialand, kapılarını 23 Nisan 2013'te açacak. Türkiye’de birçok yatırımcının hayali olan bir projeye imza attıklarını söyleyen ViaDMC Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, Cumhuriyet tarihinin en büyük perakende yatırımlarından biri olan Vialand’in 1 milyar TL yatırım değerine sahip olduğunu belirtti

vialandde-geri-sayim-basladi

ViaDMC ve Gürsoy Grup ortak girişimiyle, Türkiye’nin ilk mega tema parkı ile alışveriş merkezi konseptini bir arada sunan Vialand, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantı, ViaDMC Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, Gürsoy Grup CEO’su Abdurrahman Gürsoy, Vialand Genel Müdürü Mehmet Emeç ve Jones Lang LaSalle Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Gürsoy Grup CEO’su Abdurrahman Gürsoy, günümüzde küresel çapta önemli bir alışveriş ve eğlence merkezi haline gelen İstanbul’un bu özelliğiyle New York, Londra ve Paris gibi diğer dünya kentleriyle yarıştığını kaydederek, Vialand’in İstanbul’un sahip olduğu bu özelliği destekleyen ve çok önemli katkılar sunan bir proje olduğunu belirtti. Vialand gibi dünyadaki örnekleriyle yarışacak bir projeyi, konumu ve gelişimini de göz önüne alarak, İstanbul’un kalbi olarak nitelendirdikleri Eyüp’te inşa ettiklerini söyleyen Gürsoy, bu mega projenin Türkiye’nin küresel boyuttaki yeni ve güçlü imajına katkı sağlayacağını söyledi.

Gürsoy, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’un ana ulaşım akslarını oluşturan E-5 ve TEM çevreyollarından kolaylıkla ulaşılabilen Eyüp, Osmanlı döneminde en önemli kamusal eğlence alanlarını bünyesinde barındıran bir bölgeydi. Kentin manevi sembolleri de yine Eyüp bölgesinde yoğunlaşıyordu. Eyüp, bir zamanlar İstanbul’un ‘en şen’ alanı olarak anılıyordu. Vialand projesiyle geçmişin bu şenliğini günümüz insanının ihtiyaçlarının karşılığı olan teknoloji ile birleştirip yeniden günümüze taşıyoruz.”

Cumhuriyet tarihinin en büyük perakende yatırımı
Türkiye’de birçok yatırımcının hayali olan bir projeye imza attıklarını ifade eden ViaDMC Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ise Cumhuriyet tarihinin en büyük perakende yatırımlarından biri olan Vialand’in 1 milyar TL yatırım değerine sahip olduğunun altını çizdi. Bayraktar, İstanbul’un kalbi Eyüp’te 600 bin metrekarelik geniş bir alanda inşa ettikleri Vialand’in, Türkiye ve dünyada konsepti gereği bir ilk olacağına dikkat çekerek, “Vialand projesi kapsamında 30 milyonluk insan hareketi bekliyoruz. Türkiye’de eğlence sektöründe bugüne kadar yapılmayanları ilk kez burada gerçekleştireceğiz. Vialand’ın, İstanbul’u ziyaret edecek yerli ve yabancı turist sayısını da yüzde 15 oranında artıracağını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tema park denildiğinde akla gelen dünyanın önde gelen markalaşmış merkezleriyle sürekli temas halinde olduklarını anlatan Bayraktar, “Proje kapsamında dünyanın dört bir yanından özenle seçilmiş tema park konusunda uzmanlaşmış kadromuz ile tüm bu imkânları dünya kalite standartlarına uygun ve en güvenilir şartlarda sunarak, ailelerin çocuklarıyla birlikte güvenli bir ortamda kaliteli vakit geçirmelerine imkân sağlayacağız” diye konuştu.

Eğlenceyi alışverişle birleştiren bir proje
Vialand Genel Müdürü Mehmet Emeç, Walt Disney World'de edindiği 20 yıla yakın tecrübeyi bu projeye aktaracak olmanın heyecan ve gururunu taşıdığını belirterek şunları söyledi: “Eğlence parkları bulundukları kentin çehresini, ekonomisini, imajını değiştiren, en önemlisi, cazibesini artıran unsurlardır. Dünyadaki bütün gelişim ve değişimlere paralel olarak eğlence kültüründe de bazı değişimler meydana geldi. Biz de gelişen eğlence kültürlerini Türkiye'nin tarihten gelen eğlence anlayışıyla harmanladık. Bu harmandan eğlenceyi alışverişle birleştiren mega projemiz Vialand ortaya çıktı.”

Eğlencenin bir lüks değil, herkes için bir hak olduğunu dile getiren Emeç, “Bu anlamda Vialand dünyamızı engelli vatandaşlarımız da dahil her yaş ve kesimden ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarına göre kurguluyoruz. Tema parkın içerisindeki birbirinden eğlenceli ve adrenalin yüklü ünitelerimizi, bu sektörde en iyi firmalardan temin ettik ve bu ünitelerin güvenlik kontrollerini de dünya standartlarında yapıyoruz. Vialand, 50’den fazla eğlence ünitesi ile farklı ve yeni bir eğlence kültürü sunmaya hazırlanırken, 3 saniyede 110 kilometre hızı aşan son teknoloji ürünü Roller Coaster, hızlı akarsuda rafting tecrübesinin ailece yaşanabileceği Rapid Ride, doğal şelalelerin Roller Coaster coşkusuyla ile bütünleştiği Splash Coaster, Roller Coaster tutkunu olan veya olmaya hevesli herkesin zevkle binebileceği Family Coaster gibi ana üniteleri bünyesinde barındıracak” dedi.

Vialand, İstanbul’u cazibe merkezine dönüştürecek
Jones Lang LaSalle Ülke Başkanı Avi Alkaş ise daha önce de birlikte çok önemli işlere imza attıkları ViaDMC ve Gürsoy gruplarının ortaklığında yükselen Vialand projesinde yer almaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Bu projede Alışveriş Merkezi Konsept Danışmanlığı’ndan başlayarak Alışveriş Merkezi kiralaması ve yönetim kurgulanması konularında hizmet vereceklerini kaydeden Alkaş, “Yatırımcılarımızın Türkiye için; İstanbul için fark yaratacak bu önemli projesinde elbirliği ile konsept geliştirme, kiralama ve yönetim şeklinin oluşturulmasında elimizdeki tüm imkanlarla ve deneyimlerimizle destek olmayı hedefliyoruz. Bu tür projelerin örneklerine dünyada çok rastlanırken, Vialand’in Orta Doğu, Balkanlar, Kafkaslar gibi komşular ve yakın bölgeler açısından, yükselen yıldız konumundaki İstanbul’u çok önemli bir cazibe merkezi haline getireceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Yapımına 2011 Eylül ayında başlanan ve 23 Nisan 2013 tarihinde tamamlanması planlanan projenin, inşa aşamasında bin kişi, tamamlandığında çalışacak 4 bin kişi ve destek sektörlerde çalışacaklarla birlikte 20 bin kişiye istihdam yaratması bekleniyor. Eyüp ve Gaziosmanpaşa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 600 bin metrekarelik proje arazisinin, kuzeyinde TEM Otoyolu ve güneyinde ise E-5 Karayolu yer alıyor.


Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri