Mağaza Hırsızlığı Liginde, Türkiye Alt Sıralarda

22 Ocak 2008 Salı

Dünya perakende sektörü 2007'de cirosunun yüzde 1.36'sını hırsızlara kaptırdı. Türkiye'de bu rakam yıllık yüzde 0.5-0.8 arasında değişiyor..

magaza-hirsizligi-liginde-turkiye-alt-siralarda
Centre for Retail Research araştırma kuruluşu, geleneksel Küresel Perakende Hırsızlık Barometresi Raporu'nu yayımladı. Sabah Gazetesinin haberinde yer verilen araştırma, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinden toplam 32 ülkede hazırlandı. 948 milyar dolarlık bir ciroyu kapsayan araştırma Avrupa perakende satışlarının yüzde 16'sını, K. Amerika satışlarının yüzde 13'ünü ve Asya Pasifik bölgesindeki satışların da yüzde 5'ini kapsıyor. Araştırma bu bölgede yer alan 820 perakende şirketinin sektörde yapılan hırsızlıklar nedeniyle toplam 98 milyar dolarlık zarara uğradığını ortaya koydu. Bu rakamın, şirketlerin toplam satışlarının yüzde 1.36'sını kaybettiklerini gösteriyor. Türkiye'de bu rakam hazır giyim sektöründe yüzde 1-2.5 arasında gerçekleşirken günlük perakende satışlarında yüzde 0.5-0.8 ve elektronik satışlarında ise yüzde 0.3-0.5 arasında gerçekleşti. Bir başka deyişle Türkiye hırsızlık liginde Avrupa ülkelerinin gerisinde! 6 milyon hırsız Asya Pasifik ülkelerinde hırsızlık oranı yüzde 4.6 azalmasına rağmen küresel perakende sektöründe yaşanan hırsızlık oranı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 1.36 arttı. Raporda 2007'de 6 milyon mağaza hırsızının yakalandığına dikkat çekildi. Bunların yüzde 87'sinin müşteri, 744 bininin ise mağaza çalışanı olduğu belirtildi. Şirketler hırsızlığa karşı korunmak için 25 milyar dolar yatırım yaptı. Çalınan malların markalı ve pahalı ürünler olduğu belirtildi. En çok çalınan mallar sıralamasında ise kozmetik, alkol, parfüm, tıraş bıçağı, DVD gibi ürünler başı çekti.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri