Altun Market, sınırlarını genişletecek

16 Haziran 2014 Pazartesi

Geçtiğimiz günlerde Özlem Market’in 5 şubesini satın alan Altun Market, bu yıl yüzde 50 büyümeyi hedefliyor. Büyümeyi önümüzdeki yıla kadar İstanbul Avrupa Yakası’nda gerçekleştireceklerini söyleyen Altun Market Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Altun, 2016 yılından itibaren sınırlarını Anadolu Yakası ve Trakya'ya kadar genişleteceklerini anlattı

altun-market-sinirlarini-genisletecek

Onur KAYA

2013 yılı Altun Market için nasıl geçti? Hedefler, cirolar istenildiği gibi mi?
2013 yılı çok iyi geçti. Yeni bir yapılanma yılı oldu bizim için. Yılı gayet memnun bir şekilde tamamladık. Yeni yapılanmamızla birlikte 2014 yılında yüzde 50 büyüme hedefi belirledik. Bu hedefimize de büyük ihtimal ilk çeyrek sonrası ulaşacağız. Yapılanmamızın ardından bulunduğumuz bölgelerde aktif rol almak; sağlam adımlarla ilerlemek ve daha iyi hizmet verebilmek istiyoruz. Zaten bulunduğunuz bölgede kontrolü ele geçiremezseniz büyümenize çok imkân da olmaz.

Geçtiğimiz günlerde önemli bir satın almaya imza atan Altun Market’in bu konuyla ilgili olarak planlamaları neler?
Özlem Market’in 5 şubesini satın aldık. 5 mağazanın 5’inin de iç dizaynı, rafları, dolapları, kasaları komple yenilendi. 2 ay içerisinde hepsi hizmete girmiş olacak. Aldığımız şubelerin hepsi Avrupa Yakası’nda ve bizim bulunduğumuz lokasyona da yakın.

Perakende sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Perakende sektörü sizce ne durumda?
Ülkemizde artık toptancı mantığı ortadan kalkıyor. Ürünler artık piyasada direkt üreticiden tüketiciye ulaştırılıyor. Ayrıca sektör daha sağlam ilerliyor. Sağlam ilerlerken de yere sağlam basanları kabul ediyor.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu perakende sektöründe pazar günlerinin tatil olmasıyla ilgili çalışmalar yapıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sektörü nasıl etkiler bu durum gerçekleşirse?
Federasyonun bu konuyla ilgili çalışmalar yaptığından haberim yoktu ancak pazar günlerinin tatil olmasına ben de sıcak bakıyorum. 45-50 metrekare gibi, belli bir metrekarenin üstündeki bütün mağazalar, pazar günleri kapanabilir. Böylece etraftaki ufak esnaflar; bakkallar, büfeler, şarküteriler en azından bir gün iyi iş yapar. Bunun yanı sıra çalışanların da en azından bir gün dinlenme şansı olur. Bunu istemeyen ulusal markalar, hafta sonu güzel iş yaptığından, konuya sıcak bakmıyor.

“Güler yüzlü personel şart”

Hizmette olan mağazalarınıza baktığımızda aynı bölge içerisinde olduğunu görüyoruz. Altun Market bulunduğu lokasyonda sadık bir müşteriye sahip diyebilir miyiz? Müşteri memnuniyeti için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?
Kesinlikle sadık bir müşteri potansiyeline sahibiz. Hatta birebir konuştuğumuz, sohbet ettiğimiz, küçük esnaf mantığıyla hareket ettiğimiz müşterilerimiz var. Bunun için de en çok personel seçimimize önem veriyoruz. Güler yüzlü olmaları bizim için şart.

Peki, sektörde var olan kalifiye eleman eksikliği için neler düşünüyorsunuz?
Belirli gruplar için kalifiye eleman sıkıntısı kesinlikle var. Hem de sadece bizim firmamız veya birkaç firma değil, herkes için geçerli bu arayış. Biz bu durumu önlemek için usta-çırak ilişkisiyle kendi elemanımızı kendimiz yetiştirmeye çalışıyoruz. Dönem dönem eğitim vererek de bu yetiştirmeye pekiştirme yapıyoruz.

Lokasyon seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Çevredeki duruma göre hareket ediyoruz. Çevredeki marketlerin, binaların sayısı, binaların doluluk oranı önemli bizim için. Var olan marketlere halkın ilgisi nasıl, buna dikkat ediyoruz. Ayrıca bazı bölgelerde rahatsızlığımız varsa kamuoyu ön araştırması yapıyoruz. Oradaki müşterinin verdiği fikirlere de önem veriyoruz, değerlendiriyoruz.

Bu yıl yüzde 50 büyüyeceğiz

Bütün şubelerinizde aynı fiyat uygulaması mı geçerli? Her şubeniz için stratejileriniz aynı mı?
Bütün şubelerimizde aynı fiyatı uyguluyoruz. Hiçbir değişiklik yapmıyoruz. Bir gün sebze-meyve, bir gün şarküteri reyonunda olmak üzere her şubemizde 2 gün halk günü düzenliyoruz. Aylık 4 tane insert yapıyoruz. Normalde aylıktır insert'ler fakat bizde haftalık oluyor. Bu dağıttığımız insert’lerin de geri dönüşlerini gayet iyi şekilde alıyoruz.

Piyasada var olan tekelleşme konusu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Firmalar çoğalıyor, şubeleşiyor. Şubeleştikçe işin içinden çıkamamaya başlıyor ve birilerine devrediyor. Böyle olunca birileri de alıyor doğal olarak. Bu durumun olumlu tarafları da oluyor, olumsuz tarafları da. Şok Market’i kim aldı, BİM satılırsa kim alacak gibi sorular da aslında konunun olumlu ya da olumsuz olmasını belirliyor.

Altun Market önümüzdeki süreçte nasıl bir büyüme stratejisi izleyecek? Anadolu Yakası hedefler arasında var mı?
Bu yıl hedefimiz yüzde 50 büyümek. Gidişata bakacak olursak, bunu gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yıllar için de yıllık yüzde 15-20 büyüme hedefliyoruz. Büyümelerimizi 2015 yılına kadar Avrupa Yakası’nda gerçekleştireceğiz. 2016-2017 yılları gibi de ya Trakya Bölgesi’nde ya da Anadolu Yakası’nda büyüme hedeflerimiz var. İkisini aynı anda yapmayacağız ama yönetim kurulu olarak durumu değerlendirip karar vereceğiz ve ona göre yatırım yapacağımız yeri belirleyeceğiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri