Amway girişimcilik raporu açıklandı

20 Kasım 2014 Perşembe

Amway’in bu yıl 5’incisini gerçekleştirdiği ‘Küresel Girişimcilik Araştırması’, kişilerin kendi işine sahip olma konusundaki tutumu ve girişimcilik eğitiminin etkileri üzerine en güncel görüşleri ortaya çıkardı. Modern ekonomilerde girişimcilerin oynadığı rolün önemini vurgulayan raporda Türkiye’nin en girişimci bölgesinin Doğu Anadolu olduğu belirtiliyor

amway-girisimcilik-raporu-aciklandi

Dünyanın en büyük doğrudan satış şirketi Amway, TUM (Technische Universität München) Yönetim Okulu Strateji ve Organizasyon (Kürsüsü) Başkanlığı ile işbirliği yapılarak hazırladığı 5’inci Küresel Girişimcilik Raporunu açıkladı. Araştırma bu yıl rekor bir sayıyla 38 ülkeye genişleyerek yaşları 14-99 arasındaki 43 bin 902 erkek ve kadınla yüz yüze ve telefonla yapılan anketlerle gerçekleştirildi.

Kapsamı yönünden benzersiz olan AGER, her yıl girişimcilik konusunda küresel gelişmeyi teşvik ederek modern ekonomilerde girişimcilerin oynadığı önemli rol konusunda bilinçlendirme amacıyla hazırlanıyor. Dünya çapında girişimciliğe çok değer verildiğini ortaya çıkaran AGER, global katılımda yüzde 63’ün girişimciliğin öğretilebileceğine inandığını belirtti. En güçlü inancı olanlar (yüzde 70) 35 yaş altındaki grup iken, erkek (yüzde 64) ve kadınlar (yüzde 63) ile aynı görüşü paylaştığı belirtildi.

Girişimcilik potansiyeli dünya çapında yüksek değerler ile ölçüldü (yüzde 80). İnsanların girişimciliğe daha olumlu baktığı ülkelerde daha yüksek oranda insan kendiişlerini başlatmayı düşünmekte. Fakat global cevap verenlerin sadece yüzde 9’u halen kendi işini yürütmekte, bu da yüzde 30 oranında bir girişimcilik açığı yaratmakta. Girişimciliği seçme nedenleri sıralanırken katılımcıların yüzde 46’sı “bir işverene bağlı olmamak, kendi kendimin patronu olmak” derken yüzde 43’ü “kişisel tatmin, kendi fikirlerini gerçekleştirme olanağı” cevabını vedi. Bir ülkenin kişi başına düşen milli geliri ne kadar düşükse girişimcilikte bağımsız olma düşüncesi de o kadar önemsiz olmaktadır.

Türkiye istekli fakat yavaş
Rapora göre geçtiğimiz yıla oranla Türkiye girişimciliğe daha iyimser bakıyor. Beş katılımcıdan üçü bu yıl kendi işini kurmak konusunda 2013’e göre çok daha hevesli. Türkiye’de girişimciliğe olumlu bakan kişilerin oranının yüzde 68 ile uluslararası ölçüdeki oranı (yüzde 75) ve Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına (yüzde 73) geçtiğimiz seneye göre daha yakın olduğu saptandı. Türkiye’de yaş ortalaması 35 ve altı olan genç nüfus ülkenin kalan yarısına göre girişimciliğe daha olumlu bakıyor ve erkekler bu olumlu etkinin ölçümlerinde kadınlara göre yüzde 10 daha fazla. Aynı zamanda bir ailenin aylık net geliri iki bin liranın üstünde oldukça kişilerin girişimciliğe olumlu bakışı doğrudan artıyor.

Raporda rakamsal bulguların yanı sıra kişilerin girişimcilik konusuna yaklaşımı ve girişimci olmalarının önündeki engeller hakkında kişilerin yorumu da bulunuyor. Bu konuda cinsiyet büyük etki gösteriyor. Erkek katılımcıların yüzde 34’ü, kendi işini kurmanın en iyi yanı “işverenden bağımsız, kendi patronum olabilmek” yanıtını verdi. Kadınlarda ise bu oran yüzde 27’ye düşüyor. İki grubun tek ortak noktası yüzde 30 oranıyla girişimcilikte “ikinci gelir” düşüncesinin önemli bir yeri olduğunu belirtti. Doğu Anadolu bölgesi girişimciliğe karşı en yüksek seviyede pozitif duruş sergilerken (yüzde 82), Karadeniz bölgesi (yüzde71) ikinci sırada yerini alıyor. İç Anadolu bölgesi yüzde 70, Akdeniz yüzde 61 ve Ege bölgesi yüzde 62 girişimcilik eğilimi oranıyla diğer bölgelerin önüne geçiyor. Bölge ölçümlerinde birçok katılımcı kendi işini kurmanın en çekici yanı olarak “işverenden bağımsız” olmayı görüyor. Karadeniz (yüzde 45) ve Marmara (yüzde 32) ise tercihini “ikinci gelirin etkisi” yönünde yaparken, Akdeniz bölgesi “ailesi, boş zamanı ve kariyerine ayırmak istediği zamana uyumluluk göstermesi”’nin girişimcilik yoluna çıkmasında etkili olacağı yanıtını verdi.

Araştırmanın sonuçlarına göre tespit edilen en önemli bulgunun Türk insanının girişimciliğe eğilimi ve harekete geçmesi arasında büyük bir fark olduğunu ortaya koyuyor. Birçok insanın girişimciliğe eğilimi olsa da (yüzde 68) girişimciliğe karşı fikirlerin tam olarak iyileşmediği görülüyor (yüzde 12). Girişimcilik eğitiminin lise düzeyinden başlaması gerektiği fikrini savunan uzmanlar araştırmadan da görülebildiği gibi girişimcilik öğretilebiliyor. Özellikle Türk insanı gerçek başarı hikâyelerinden, girişimciliğin olumlu sonuçlarını kendi gözleriyle görmekten etkileniyor. Bu da girişimcilik eğitiminde Avrupa Birliği ülkelerindeki teorik eğitime nazaran Türkiye’ye çok daha pratik eğitim yaklaşımı fırsatları sunuyor. Girişimciliğin ekosisteminin tatbiki ve teorik eğitiminin tasarlanarak Türk eğitim sistemine sunulması gerekiyor Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar bu hususta girişimcilik şirketlerinin eğitim için üniversitelerle işbirliği yaparak doğru adımları atması ve girişimcilik fikrinin ülke çapında yayılması gerektiğini vurguluyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri