“Ankara Shopping Fest ciroları artırdı”

12 Ağustos 2013 Pazartesi

14 Haziran-7 Temmuz günleri arasında ikincisi düzenlenen Ankara Shopping Fest döneminde cirolar ortalama yüzde 19,6 oranında artış gösterdi

ankara-shopping-fest-cirolari-artirdi

Ankara Shopping Fest’ten (ASF) yapılan açıklamada, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve piyasa verilerinden derlenen festival sonuçlarına yer verildi. İstanbul Gezi Parkı’nda yaşanan olayların yansımasıyla bir haftalık rötarla merhaba diyen festival, Başkent’in ekonomik hayatına ivme kazandırdı. 14 Haziran-7 Temmuz günleri arasında Ankara’da gerçekleşen festival boyunca alışveriş merkezleri, perakendeciler ve cadde mağazalarında ortalama cirolar yüzde 19,6 oranında artış gösterdi.

BKM verilerine göre, festival boyunca sadece kredi kartı ile yapılan harcama tutarı 2 milyar 500 milyon lira oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam, banka kartlarıyla yapılan alışveriş de dahil olmak üzere 1 milyar 600 milyon liraydı. Bu sürede Ankara’da gerçekleşen ortalama kredi kartı harcama artışı yüzde 56.3 oldu.

Festivalde otomobil çekilişine esas olarak BKM tarafından kayıt altına alınan 25 TL ve üzeri alışveriş sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 49.3 oranında artış gösterdi. Geçen yıl 25 TL ve üzerinde tam 7.7 milyon adet alışveriş yapılırken bu sayı 2013 festivalinde 11.5 milyon adete yükseldi.

Birçok sektörde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artışlar olduğu gözlendi. Buna göre, en çok artış yüzde 38 ile mobilya dekorasyon sektöründe yaşanırken, onu yüzde 29 ile gıda sektörü takip etti. Elektrik ve elektronik eşya sektöründe yüzde 20, market ve alışveriş merkezlerinde yüzde 17, yemek sektöründe yüzde 16, giyim ve aksesuar ile hediyelik eşya sektöründe yüzde 14, konaklama sektöründe yüzde 13 ve havayolları sektöründe yüzde 10 artış yaşandığı kaydedildi.

Yabancı banka kartları ile festival süresince yapılan alışverişlerde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 42’lik artış yaşandığı gözlendi. Geçen yıl bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 33 oranında artmıştı. Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği verilerine göre, ASF döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yabancı misafir sayısında yüzde 15,8 oranında artış yaşandı. Yani festivalde Ankara yabancı turistlere de ev sahipliği yaptı. 14 Haziran - 7 Temmuz günleri arasında Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan giriş yapan ziyaretçi sayısı iç hatlarda yüzde 20,6 artarken, dış hatlarda yüzde 4 olarak kayıtlara geçti.

Festival sırasında yabancı turistlerin alışverişleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 binlere varan oranda  arttı. Türkiye’de ikamet etmeyen yolcular yurt dışına çıkarken satın aldıkları ürünlerin faturalarını ibraz etmeleri halinde, tahsil edilen Katma Değer Vergisi kendilerine iade ediliyor. Tax free olarak tanımlanan bu sistem, Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin yaptıkları alışverişi de belgeliyor.

Dünyada pek çok ülkede tax free işlemi yapan Global Blue’nun verilerine göre, ASF kapsamında Ankara’da harcaması en fazla artan ülkeler Brezilya ile Katar oldu. Brezilyalı turistlerin tax free kapsamında yaptığı alışverişte yüzde 2 bin 206 artış görülürken, Katarlıların yaptığı alışveriş yüzde 931 oranında arttı. Katar’ı yüzde 553’lük artışla Mısır izlerken, Irak’tan gelen turistlerin alışverişleri yüzde 322 oranında arttı. Rus turistlerin harcamasının yüzde 168 oranında arttığı festivalde, Azerbaycanlıların ve Çinlilerin alışverişi yüzde 26 oranında yükseldi.

“Üçüncüsü için kolları sıvadık”
ASF’ye ilişkin verileri değerlendiren Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, festivalin öncelikli hedefleri arasında Ankara’nın tüm dünyaya bir marka şehir olarak tanıtılmasının yer aldığını hatırlatarak, bu hedefe ulaşmada önemli mesafeler kaydedildiğini söyledi. ASF’nin Ankara’yı marka şehir yapma yolunda önemli bir organizasyon olduğunun altını çizen Bezci, “Üçüncü festival için kolları sıvadık. Ankara’da yaşayan herkesin ve tüm kesimlerin bu festivale sahip çıkması ve elini taşın altına koyması gerekiyor. Katkıda bulunacak herkesi birlikte çalışmaya davet ediyoruz” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri