Antares AVM Genel Müdürü Kenan Özduran

02 Kasım 2012 Cuma

Antares AVM, başkentte alışverişin yükselen değeri oldu. Yarattığı zengin marka karmasıyla ziyaretçilerine tam kapsamlı bir yaşam alanı sunduklarını belirten Antares AVM Genel Müdürü Kenan Özduran “Markaların büyümesinde ve zincir mağazalar oluşturmasında en büyük katkı AVM’lerden geliyor” dedi

antares-avm-genel-muduru-kenan-ozduran

Fulya B. ÖZTÜRK

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Antares AVM’den önceki deneyimlerinizi öğrenebilir miyiz, ne zamandır bu sektördesiniz?
1961 Niğde doğumluyum. ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Uzun yıllar tekstil sektöründe yer aldım. Hosta Konfeksiyon ve Genpower Jeneratör’de genel müdürlük görevlerinde bulundum.  Perakendecilik sektörü ile tanışmam 1997 yılında Hosta Hipermarket ile oldu. 1997 yılına kadar üretim ağırlıklı bir çalışma sürdürürken, 1997 yılından sonra daha çok pazarlama üzerine yoğunlaşma imkânı buldum. Üretimin içinden gelmek, perakendecilik ve AVM sektöründe oldukça faydalı oldu. 2011 yılının Kasım ayından itibaren Jones Lang Lasalle bünyesine katılarak Antares AVM Genel Müdürlüğü görevine atandım.

Lokasyon avantajlarınızı öğrenebilir miyiz?
Bulunduğumuz bölge Keçiören ve Yenimahalle ilçelerinin ortasında bir lokasyon. Bu lokasyonda en büyük avantajımız 1.5 milyonu aşan nüfus ve bu nüfusa hizmet veren en büyük AVM olmamız. Ankara’nın her bölgesinden gelen ziyaretçi portföyümüz olmakla birlikte, bölgemizden gelen çok sadık bir müşteri kitlemiz var. Ziyaretçilerimiz arasında ayrım gözetmemekle birlikte, bu sadık ziyaretçi kitlemize yönelik tanıtım faaliyetleri, kampanya ve etkinlik yürütmek işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Aynı zamanda etkimizin artmasını da sağlıyor.

Müşteri sadakati için “Antares Kart”

Ziyaretçi profiliniz nedir, aksiyon planlarınızda ziyaretçi profiliniz nasıl rol oynuyor?
Bütün aksiyon planlarımız daha öncede bahsettiğim gibi ziyaretçi profilimiz üzerine şekilleniyor. Çok çocuklu ailelerin yoğun olduğu ziyaretçi profilimiz yakın çevremizde yer alan Yıldırım Beyazıt ve Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerinin katılmasıyla daha da renklendi. Hem Antares Kart verilerini hem de ziyaretçi profilimizi göz önünde bulundurarak ihtiyaca özel, müşteri odaklı aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda çocuklara ve gençlere yönelik etkinlikler, satış odaklı kampanyalar, sosyal sorumluluk projeleri, bölgeye katkı sağlayan kültürel etkinlikleri sıkça gerçekleştiriyoruz. Ticari alan olmanın dışında sosyal yaşam alanı olarak da sorumluluklarımız olduğunu düşünüyoruz. Bu yönde sergiler, konserler, tiyatro gösterileri, spor organizasyonları ve çevre odaklı sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyoruz.

Antares AVM, neler vaat ediyor, nasıl bir mesaj veriyor ziyaretçilerine?
En önemli mesajımız, yarattığımız güvenli ve samimi aileyi ifade edebilmek. Tüm kiracılarımızla birlikte bu his içerisinde olmaya çalışıyoruz. Öncelikle AVM’mizde çalışan tüm personeli içine alan etkinlikler yaparak bu aile ortamını pekiştiriyoruz. Yıl boyu kutlama yemekleri ve eğlenceler düzenleyerek bir araya gelip tanışmaya ve kaynaşmaya çalışıyoruz. Bu bizim ziyaretçilere yansıtmaya çalıştığımız samimi ve güvenli ortamı kuvvetlendirmek için çok önemli. Ziyaretçilerimiz için güvenli bir aile ortamı içerisinde bulunmak, rahat alışverişin önceliklerinden birisi. Etkinliklerimizi ve kampanyalarımızı bu anlayış içerisinde düzenliyoruz. Kampanyalarımızı direkt kazandırmaya yönelik planlıyoruz. “Antares Kart” uygulamamız bu nedenle çok ilgi görüyor. Ziyaretçilerimiz Antares Kart ile yaptıkları alışverişlerin karşılığında Bonus Para Puan kazanıyor ve onları hemen harcama imkânına sahip oluyor.

Alışveriş merkezinin mimari nitelikleri ve yapısal özellikleri hakkında bilgiler alabilir miyiz sizden?
Antares toplam 220 bin metrekare kapalı alana sahip. Konfor ve teknolojinin iç içe olduğu, geniş bir cadde ferahlığıyla tasarlanan AVM’de, 16 metre genişliğindeki alışveriş koridorları üzerinde üç büyük atrium yer alıyor. Giyimden kozmetiğe, dekorasyondan elektroniğe toplam 200 mağazayı ve organize perakende sektörünün devlerini bünyesinde barındıran alışveriş merkezimizin toplam 82 bin 750 metrekare kiralanabilir alanı mevcut. Antares’in Ankara manzaralı ve alışılmışın dışında birbirinden uzak masalarla donatılmış fast-food katı aynı anda 2 bin kişiye hizmet sunabiliyor. Çocuk oyun üniteleri ve restoranı ile 4 bin 245 metrekarelik alana kurulu Türkiye'nin en büyük bowling salonu olan Rolling Ball Bowling ile misafirlerimizi gerçek bir yaşam alanında ağırlıyoruz. Ayrıca 10 salonlu, 2 bin 400 kişilik sinema kompleksi de Antares'in yaşam merkezi olma özelliğini tamamlıyor. Antares’in 5 bin araç kapasiteli otoparkı ise ziyaretçileri büyüklüğüne yaraşan bir konforla karşılıyor. Bunun yanında Türkiye’nin ilk yerleşik kukla tiyatrosunu da içinde barındıran “Antares Sanat Merkezi”, sahne sanatlarından tiyatro gösterilerine birçok hizmeti ziyaretçilerimize sunuyor.

Herkese uygun mağaza karması

AVM’nin mağaza karması hakkında bilgi verir misiniz?
Ziyaretçilerimizin alışkanlıklarına ve bütçelerine göre doğru markaları ve kaliteyi en uygun fiyata sunmanın yanı sıra eğlenceyi ve yeme-içmeyi de aynı bağlamda düşünerek oluşturduğumuz bir mağaza karmamız var. Bünyemizde bulunan, başta Real ve Praktiker gibi sektöründe kaliteyi sunan Çarşı, Teknosa, Electroworld, LC Waikiki, Koton gibi 200’ün üzerinde işletme AVM’mizde yer alıyor. Antares alışverişin yanı sıra eğlence, yeme içme ve sosyal aktivitelerde bir bütün halinde benzersiz bir yelpaze sunuyor. 10 salonda 2 bin 400 koltukla Ankara’nın en yüksek kapasiteli sineması Cinemaxium, 26 lane ile 4 bin 245 metrekare alana sahip Rolling Ball Bowling salonu,  bin 350 metrekarelik çocuk oyun alanı Monkey’s Clup, 9D sinema, kapalı go –kart pisti, paintball alanı, 9 restoran, 16 fast food, 5 kafe, Amade Nikâh Salonu, 250 koltuklu tiyatro salonu ve Antares Sanat Merkezi bünyemizde yer alıyor.  Keçiören Belediyesi’nin kurduğu KEÇMEK (Keçiören Belediyesi Meslek Edinme Kursları) yabancı dil, bilgisayar, resim, seramik, ebru, el sanatları gibi çok çeşitli kursları ile geniş bir kitleye aracılığımızla ulaşıyor.

Etkinliklerinizden bahsedebilir misiniz? Ziyaretçilerinize ne gibi aktiviteler hazırlıyorsunuz?
Haftada 3 gün sabah 8.30-9.30 saatleri arasında spor etkinliğimiz var. Kadın ziyaretçilerimiz ücretsiz bu etkinliğe katılabiliyor. Ayrıca her çarşamba diyetisyenimizden sağlıklı beslenme bilgilerini alıyorlar. Yine çocuklara özel her hafta sonu çocuk kulübü kapsamında ücretsiz etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında gelecek dönem için engelli ziyaretçilerimiz için planladığımız bir sosyal sorumluluk projemiz olacak. Antares ve “Genç Kart” ile ziyaretçilerimize ayrıcalık sağlayacak kampanyalar ve Ankara Shopping Fest’te gerçekleştirdiğimiz çok yoğun ilgi gören hediye çeki kampanyaları da yeni dönemde hayata geçecek.

Son dönemdeki AVM yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye AVM sektöründe artık daha tecrübeli. Bu sektörde yer alan gerek yatırımcılar, yönetim firmaları ve sektörde çalışanlar artık aldıkları kararlarda nelere dikkat edeceklerini bilerek davranıyor. Geçmişte yapılan hataları tekrar etmemeye gayret ediyorlar. Bu tecrübelerin ışığında hareket edenler ve günümüz bilgi ve teknolojilerini kullananlar rakiplerine karşı avantaj sağlıyor. Bisiklete bindiğinizde nasıl ki pedal çevirmediğinizde bisikletin üstünde duramazsınız, perakende sektöründe de yeni mağazalar açmazsanız sıkıntı yaşarsınız. Markaların büyümesinde ve zincir mağazalar oluşturmasında büyük katkıları olan AVM’lerin, önümüzdeki dönemde de daha fazla katkı sağlamaları gerekiyor. Yatırım döneminde başarılı projelendirmiş bir AVM her zaman başarıya ulaşır.

Bir AVM için en önemli şey nedir sizce?
Yatırım aşamasındaki bir projenin ilkesi, “hedeflenen kitleye uygun seçilmiş marka karmasını, en uygun mimari özelliklerle sunmak” olmalı.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmışır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri