Arap bankaları perakendeye geldi

15 Ekim 2012 Pazartesi

Suudi NCB ile başlayan Arap bankaların perakende ilgisine QFIB de katıldı. Katarlı banka masaya oturduğu Aydın ailesinden English Home'un yüzde 40'ını aldı

arap-bankalari-perakendeye-geldi

Türkiye'de son dönemde yatırımları adeta paratöner gibi üzerine çeken perakendeye Arap bankaları da katıldı. Türkiye'de arayışına giren Arap finans kurumları perakendeye odaklandı. Yılbaşından bu yana Suudi Arabistan'dan Kuveyt'e kadar bur çok ülkeden gelip sektöre yatırım yapan Körfez bankalarına Katarlı QFIB de eklendi.

Doha merkezli Qatar First Investment Bank (QFIB), geçtiğimiz günlerde radarına aldığı Turgut Aydın Holding'in ev perakendesi zinciri English Home'a (EHM Mağazacılık Sanayi ve Ticaret AŞ) ortak oldu. Katarlı bankanın sahibi olduğu QF Turkey Investment, English Home'un yüzde 40'ını satın aldı.

Türkiye genelinde 100'den fazla mağazası bulunan English Home'un patronu olan Aydın ailesi, Aydın Örme'nin de sahibi. Aydın ailesi, sağlıktaki zinciri Memorial Hastanesi'ne de Katarlı bankayı ortak etmişti. English Home'un KKTC, Arnavutluk, Ukrayna ve Azerbaycan'da da mağazası bulunuyor.

İlk adım Suudi NCB'den
Perakendeye ilk gelen Arap bankası ise Suudi Arabistan'ın en büyüğü olan National Commercial Bank (NCB) oldu. Suudi NCB, Zamanpur ailesinin firması Silk&Cashmere'in yüzde 49'luk hissesini satın aldı. Suudi şirket bu alımı Dubai'deki kolu East Mena adlı fonu ile gerçekleştirdi.

Türkiye ise NCB'yi ise ilk kez 2007'de duymuştu. 80 milyar dolarlık varlığı ile Arap dünyasının en büyük bankası olan NCB, 5 yıl önce Ülker ve Boydak ailesinin bankası Türkiye Finans Katılım'ın yüzde 60'ını 1 milyar 80 milyon dolara satın almıştı.

Investcorp, Damat'ın yüzde 30'unu aldı
Yatırım bankacılığı ile öne çıkan Bahreynli Investcorp, kısa bir süre önce Orka Group'un yüzde 30'unu satın almıştı. Türkiye'yi yakından tanıyan National Bank of Kuwait (NBK), 2007'de Turkish Bank'ın yüzde 40'ını alarak adım attı. Yudum Gıda, Dünya Göz Hastaneleri, Dem İlaç ve deniz ürünleri alanında faaliyet gösteren Kılıç Deniz'den hisse alan NBK, son olarak listeye evcil hayvan pazarına yönelik çalışan Bavet'i aldı.

Yargıcı'ya Kuveytli ortak
Perakendeyi yakından takip eden diğer Arap finans kurumu ise Kuveytli Global Investment House (GIH). GIH, Yargıcı'nın yüzde 55'ini satın aldı. Kuveytli GIH, The Investment Banking Group adıyla yatırım bankacılığı alanında özelleştirmeler ve şirket birleşmeleri de dahil birçok işlemde bölgenin en önemli kuruluşları arasında gösteriliyor.

Kaynak: Kerim Ülker / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri