Arap pazarı ihracatında talep patlaması var

27 Temmuz 2015 Pazartesi

Türkiye’de üretilen iç çamaşırı ve yatak kıyafetlerine bazı Doğu Avrupa ülkeleriyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan talep patlaması var

arap-pazari-ihracatinda-talep-patlamasi-var

Türkiye’de üretilen iç çamaşırı ve yatak kıyafetlerine Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden talep patlaması olduğunu söyleyen İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: “İç çamaşırında Cezayir’e ihracat 6’ya, Suudi Arabistan’a ihracat ise 3’e katlandı” dedi.

Son beş yılda iç çamaşırı ihracatı Irak ve Libya’ya 8, Cezayir’e 6,  Romanya ve Ukrayna’ya ise 4,5 kat arttı.
2014 rakamlarına göre dünyada iç giyim ve yatak kıyafeti ithalatının 34,2 milyar dolarlık bir pazar oluşturduğunu bildiren Hikmet Tanrıverdi,  Türkiye’nin geçen yılki iç giyim ve yatak kıyafeti ihracatının ise 804 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

 

En büyük müşterimiz Avrupa’nın devleri
İç giyim ihracatının yaklaşık üçte birinin Almanya, İngiltere ve Fransa’ya yapıldığını hatırlatan Tanrıverdi, şöyle devam etti: “Son beş yılda ihracat Almanya’ya yüzde 8, İngiltere’ye yüzde 10, Fransa’ya yüzde 31 gerilese de bu üç ülke Türkiye’nin iç giyim pazarında ilk sıralardaki yerlerini koruyor. Avrupa’dan talebin azalmasına rağmen 2010’da 606 milyon dolar olan iç giyim ve yatak kıyafeti ihracatında son beş yılda yüzde 32 artış kaydedildi.  İhracat artışında Ortadoğu, Kuzey Afrika ve eski Doğu Bloku ülkelerinden gelen talep patlamasının payı büyük. Örneğin son beş yılda Romanya ve Ukrayna’ya Türkiye’nin iç giyim ihracatı 4,5 kat artış gösterdi.”

Yıllardır siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Irak ve Libya’dan iç giyim ürünlerine tam bir talep patlaması yaşandığına dikkat çeken Tanrıverdi, Her iki ülkeye iç giyim ihracatının son beş yılda yaklaşık 8 kat arttığının altını çizdi.

Tanrıverdi, şunları söyledi: “Geçen yıl Irak’a 28,5, Libya’ya 19,5 milyon dolarlık iç giyim ihracatı yaptık. Cezayir’e iç giyim ihracatımız ise yaklaşık 6 kat artışla 35.8 milyon dolara çıktı. Suudi Arabistan ve İsrail’den de iç giyim ürünlerine rağbet giderek artıyor.  Türkiye’nin Suudi Arabistan’a iç giyim ihracatı beş yılda üçe katlanarak 14,7 milyon dolar oldu. İsrail’e iç giyim ihracatımız ise son beş yılda yüzde 84 artış gösterdi. Geçen yıl İsrail’e 11.8 milyon dolarlık iç giyim ürünü sattık.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri