Araştırmanın uzmanları buluştu

16 Mayıs 2013 Perşembe

Yalnızca araştırmanın gelişimine odaklanan ve geliri sosyal projelere aktarılan tek konferans olan Araştırmada Yenilikler Konferansı, dün Swissotel The Bopshorus’ta gerçekleştirildi

arastirmanin-uzmanlari-bulustu

Bu sene beşincisi gerçekleştirilen konferansın başkanlığını Ipsos Türkiye CEO’su Vural Çakıryaptı ve şu değerlendirmeleri iletti: “Araştırma ekonomik ve sosyal hayatın sağlıklı işlemesini sağlayan başlıca gizli kahramanlardan birisi. Dünyadaki gelişmelerin pek çoğunu araştırmaya bağlı analizler sağlıyor. Güçlü bir performans gösteren Türkiye ekonomisinin  sağlıklı büyümesi için araştırmaya daha çok kaynak ayırması gerekiyor. Araştırma tekniklerimizi düzenli geliştirmeliyiz. Daha önemlisi, bu tekniklerin sağlıklı iş ve sosyal kararlara dönüşmesini sağlayabilmeliyiz. Ipsos’un Araştırmada Yenilikler Konferansı küresel uzmanlarla birlikte araştırmanın bu doğrultuda geliştirilerek yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.”

Vural Çakır açılış konuşmasında aynı zamanda, dünya araştırma sektöründeki değişim dinamiklerini ve bunların Türkiye’ye olası yansımalarını anlattı.

Konferansın topluma katkı sağlama işlevi her yıl olduğu gibi bu yıl da devam etti. Konferansa katılım, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağış yapılarak sağlandı. Toplanan bağışlarla TEGV’in Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi’nin Türkiye’yi dolaşarak yaklaşık 6 bin çocuğa eğitim desteği vermesi planlandı.

Konferansta pazarlama dünyasının gündemine oturan Sosyal Medya, Büyük Veri (Big Data), Lokasyon bazlı araştırmalar, gelişmekte olan dünyada mobil uygulamalar ve ABD Başkanlık seçimlerinde gerçekleştirilen araştırma yöntemi gibi çok çeşitli konular uluslararası konuşmacılarla ele alındı.

Konferansın konu başlıkları ve konuşmacıları ise şöyleydi: Andrew Leary, hayatımızın yeni normaline dönüşen Sosyal Medya’dan yaralanılarak gerçekleştirilen araştırmalardan bahsetti, şirketlerin sosyal medyayı dinlemelerinin önemine de değinen Leary ayrıca araştırma amaçlı olarak Sosyal medya topluluklarının oluşturulmasının ipuçlarını anlattı.

Charles Adriaennses, son yılın en çok tartışılan konularından olan “Big Data” için analitik bir yol haritası sundu. Büyük Veri’den içgörüye nasıl gidilir konusunu ele alarak büyük verinin temel özellikleri ve büyük veri’nin analizini sağlayan yapıların nasıl oluşturulabileceğini paylaştı.

James Randall, araştırmanın tüketici davranışlarındaki devrimi nasıl ortaya çıkarabildiğinden ve özellikle açıkhave etkinliklerinde gerçekleştirilen “anlık” ve 'pasif' araştırma çalışmalarından bahsetti.

Darren Smith, gelişmekte olan ülkelerde mobil cihazlarla yapılan yaratıcı  araştırma uygulamalarından bahsetti ve Kenya’da gerçekleştirilen mobil bir çalışmanın süreci ve sonuçlarını aktardı.

Dünya çapında 80’den fazla seçimde gerçekleştirilen araştırmaları yönetmiş olan Clifford Young, Washington Post tarafından en başarılı seçim araştırması ilan edilen araştırmanın detaylarını, ABD Başkanlık seçimleri için gerçekleştirilen bu araştırmadan çıkarımlarını ve ABD Başkanlık kampanyasının öyküsünü sundu. Siyasi seçimlerle ilgili tüyolar verdi.

Neuroscience’in (Nörobilim) araştırmada kullanımı ve etkili olduğu alanlar, tıp, bilişsel psikoloji ve reklamın uzmanları tarafından bir panelde tartışıldı. Moderatörlüğünü Ipsos Türkiye CEO’su Vural Çakır’ın yaptığı panele, Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Atıf Bir, İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim ÜyesiProf. Dr. Tamer Demiralp, Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Öğretim ÜyesiProf. Dr. Ali İ. Tekcan panelist olarak katıldı ve uzmanlıklarına göre neuroscience’ın araştırmada kullanımı değerlendirip bu uygulamaların geleceğini tartıştı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri