Arbella 1 yılda 200 milyon paket makarna sattı

30 Ekim 2012 Salı

Arbella Makarna, bir yılda 200 milyon paket makarnayı sofralara taşıdı. Yıllık 180 bin ton irmik, 160 bin ton makarna üreten Arbella kısa sürede yüzden fazla ülkeye ihracat başarısı gösterirken bir yılda uç uca eklendiğinde 700 defa dünyanın çevresini dolaşacak, 72 defa aya gidip gelecek spagetti ihraç etti

arbella-1-yilda-200-milyon-paket-makarna-satti

Son yıllarda ihracatta ivme kazanan makarna sektörü 2011 yılında 400 bin ton ihracatla son yılların rekorunu kırdı. 2012 yılı hedefi 500 bin ton olan ve 142 ülkeye ihracat gerçekleştiren sektörün geliri 1 milyar TL’yi aşıyor. Sektörün önde gelen üreticilerinden Mersin merkezli Arbella Makarna’nın Dış Ticaret Müdürü Gülçin Arslan Hazar, sektör olarak her yıl artan bir ivmeyle büyümeye devam ettiklerini söyledi.

Arslan Hazar, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Türk makarna sektörü 2010 yılında 295 bin ton, 2011 yılında 400 bin ton makarna ihracatı gerçekleştirdi. 2012 yılı performansına baktığımızda sektörün hedefi olan 500 bin tonu rahatlıkla yakalayacağını görüyoruz. Türkiye’deki tüm makarna fabrikaları makarna üretimi için ihtiyaç duyulan irmiği de üretiyor. Bu durum Türk üreticilerine standardizasyon ve yüksek kalite avantajı sağlıyor. Makarna sektörü ithal girdisi en az, döviz girdisi ve katma değeri en yüksek sektörlerden. Makarna sektörü gelişme kaydederken, beraberinde nakliye, ambalaj ve buğday tedarikçileri gibi sektör ve kişilere de ivme kazandırıyor, istihdama katkı sunuyor.”

Sektör olarak 10 binlerce konteynır makarnayı dünyanın dört bir tarafında bulunan tüketicilerine ulaştırdıklarını ifade eden Dış Ticaret Müdürü, hedeflerinin önümüzdeki 10 yıl içinde dünyada makarnada en çok bilinen markalardan biri olmak olduğunu söyledi.

2011 yılında yaptığı yatırımla yıllık 120 bin ton olan irmik üretim kapasitesini 180 bin tona,84 bin ton olan makarna üretim kapasitesini 160 bin tona çıkaran Arbella’nın, üretim ve ihracat potansiyeli açısından dünyadaki ilk 10 büyük şirket içinde yer aldığını söyleyen Arslan Hazar, Arbella markasının dünya ülkelerinin tamamına yakınında tescil edildiği bilgisini verdi.

Tüketici ile buluştukları 2007 yılında 15 ülkeye 17 bin ton makarna ihraç ederken bugün yüzden fazla ülkeye 55 bin ton makarna ihraç etmekte olduklarının altını çizen Arslan Hazar, “1 yılda 200 milyon paket makarna satarak rekor kırdık. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında bilinirliği ve talep edilirliğimizi artırmaya yönelik pazarlama ve reklam çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz yüzde 30 büyümek” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri