Arçelik 258 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

01 Temmuz 2016 Cuma

Arçelik AŞ, dünyanın 6’ncı büyük nüfusuna sahip Pakistan’ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance’ı toplam 258 milyon dolar hisse bedeli üzerinden satın almak için anlaşma imzaladı. Hisse devriyle ilgili işlemlerin, düzenleyici kuruluşların onayının alınması ve kapanış koşullarının gerçekleşmesinin ardından, 2016 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor

arcelik-258-milyon-dolarlik-anlasma-imzaladi

Ev teknolojileri sektörünün önde gelen global oyuncularından Arçelik AŞ, global büyüme yolculuğunda önemli bir adım atarak, Pakistan’ınlider beyaz eşya ve ev aletleri şirketi Dawlance’ı toplam 258milyon dolar hisse bedeliüzerinden satın almak üzere anlaşma imzaladı. Dawlance’ın Pakistan’daki üretim ve satış şirketleriyle birlikte, iki ayrı lokasyondaki 3 üretim tesisi de Arçelik AŞ’nin global üretim ağına eklenecek. Şirketin toplam satışları 2015 yılında 221 milyon dolar, FAVÖK’ü (faiz, amortisman, vergi öncesi kâr) 45 milyon dolar olarak gerçekleşti.


Pakistan’ın Karaçi kentinde 1980 yılında temelleri atılan Dawlance, ikisi Karaçi, biri Haydarabad’da olmak üzere üç üretim tesisine sahip. Şirket, buzdolabı, mikrodalga, dondurucu, çamaşır makinesi ve klima pazarında öncü oyuncular arasında yer alıyor. Ülke çapında 16 bölge ofisi aracılığıyla yaklaşık 2 bin satış noktasında bulunan Dawlance, yaygın satış ve servis ağına sahip. Satın alma Arçelik AŞ’nin bağlı ortaklığı Ardutch BV üzerinden yapılacak. Hisse devriyle ilgili işlemlerin, düzenleyici kuruluşların onayının alınması ve kapanış koşullarının gerçekleşmesinin ardından 2016 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.


Pakistan’da güçlü ve stratejik bir konum elde edilecek
Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu: “Arçelik AŞ, hem Türkiye’deki konumu hem de küresel  başarılarıyla Koç Topluluğu için her  zaman bir gurur kaynağı. Topluluğumuzun vizyonuna güç katan Arçelik, global büyüme stratejisi kapsamında Pakistan’da çok önemli bir yatırımı gerçekleştiriyor. Bu yatırım, Türkiye ile Pakistan arasındaki ekonomik bağı daha da güçlendirecek. Büyük fırsatlar sunan Pakistan ekonomisinde Dawlance ile güçlü ve stratejik bir konuma sahip olacağız. Koç Holding, Arçelik’in büyüme stratejisine uygun yeni satın alma fırsatlarını desteklemeye devam edecek.” dedi.


Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu: “Pakistan 200 milyon kişi ile dünyanın en büyük altıncı nüfusuna sahip ülkesi. Genç nüfusu ve özellikle son dönemde istikrar kazanan ve gelişen ekonomisi ile Pakistan, bölgenin parlayan yıldızı konumuna geliyor. Bu yatırım ile Arçelik’in üretim gücü 7 ülkede 18 tesise, çalışan sayısı ise 30 bine ulaşacak. Bu aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerarası teknoloji ve bilgi paylaşımını tanımlayan güney-güney işbirliğinin (south-southcooperation) de önemli bir örneği. Türkiye ekonomisi için de değer yaratacak stratejik bir yatırımı hayata geçiren Arçelik AŞ, alanında lider ve finansal neticeleri oldukça başarılı bir şirketi bünyesine katıyor.” dedi.


130’dan fazla ülkede faaliyet var
Arçelik AŞ Genel Müdürü Hakan Bulgurlu: “Dünyada 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz. Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Asya’ya geniş bir coğrafyada sektöründe lider şirketleri ve markaları yönetiyoruz. Türkiye, İngiltere, Polonya, Romanya, Güney Afrika’daki pazar liderliklerimize bir yenisini daha ekleyerek Dawlance ile Pakistan pazarının liderliğine de sahip oluyoruz. Güçlü marka bilinirliği, geniş yetkili satıcı ve servis ağı, profesyonel yönetim ekibi ve donanımlı mühendis kadrosuyla sektöründe lider bir şirketi satın alıyoruz. Pakistan yerel markaların güçlü olduğu, önemli büyüme potansiyeli olan çekici bir pazar. Gelecekte de yeni coğrafyalarda büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.


Arçelik AŞ’nin Ar-Ge ve inovasyon, kalite, enerji verimliliğive tasarımda globalbir oyuncu olduğunu vurgulayan Bulgurlu, “Gücümüzü ve birikimimizi aktararak, Dawlance’ı daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Pakistan’da gerçekleştirdiğimiz bu yatırımın kârlılığımıza yapacağı pozitif etkiyle, tüm paydaşlarımız ve hissedarlarımız için daha fazla değer yaratacağız.” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri