Artık kişileri hacklemek daha kolay

30 Eylül 2014 Salı

Bankacılık, kredi kartı ya da e-mail hesaplarına ulaşmaya yönelik kimlik avı, siber suçlular tarafından giderek daha çok tercih ediliyor. Son olarak iCloud üzerinden aralarında Jennifer Lawrence’in de bulunduğu 100 ünlünün özel resimlerinin ele geçirilmesi, bu yöndeki eğilimi güçlendiriyor

artik-kisileri-hacklemek-daha-kolay

Kimlik avı ya da Türkiye’de daha çok kullanılan adıyla phising-oltalama tüm dünyada bilgisayar kullanıcılarının büyük sıkıntılarından biri. ESET İrlanda’dan Güvenlik Analisti Urban Schrott, “Siteleri hacklemek yerine kişileri hacklemek siber suçlular için daha kolay hale gelmiş gibi görünüyor“ tespitini yaptı.

Siber suçluların “sor ve al” anlayısıyla hareket ettiklerini belirten Urban Schrott, “Hackerler, meşru sitelerin taklitlerinden e-postalar göndererek kullanıcının aslında normal olmayan bir aktivitesini haber veriyor. Sonra bunu onaylamak ya da reddetmek için ‘bu hizmete giriş yapılmasını‘ talep ediyorlar. Maalesef bu sayede kolayca ve oldukça yoğun şekilde kullanıcı adları ve şifreleri ele geçiriyorlar.

Schrott, şu konu başlıklarda gelebilecek sahte e-postalar konusunda uyarıyor:

1. Bankalar
Çalıştığınız bankadanmış gibi gelen bir e-posta, güncelleştirme içeren bir hesabınız olduğunu iddia eder ve sahte bir bağlantıya yönlendirir. “Güncelleştirme için buraya tıklayınız” diyerek sizden kullanıcı adı ve parola ister. Genellikle bu e-postalar imla hataları içerir, çünkü yurt dışı kaynaklıdırlar ve dijital çevirme yazılımlarıyla tercüme edilmişlerdir. Oysa bankalar böyle güncelleme yapmazlar.

2. iTunes
Apple ürünlerinin yaygınlaşan kullanımı bu alanı hackerler çekici hale getiriyor: iTunes’danmış gibi aldatıcı şöyle bir e-posta gelir, ‘‘9.65 Euro’ya ‘World Of Go‘ oyunu aldığınız için teşekkür ederiz. Eğer bu alımı onaylamıyorsanız lütfen iptal etmek için önümüzdeki 12 saat içinde‚ ‘iTunes Ödeme İptal Formunu‘ ziyaret ederek ödeme iptali için talimat veriniz”  Bu, sahte iTunes sitesine girmenizi sağlar.

3. PayPal
Online ödeme servisi PayPal’ı taklit eden bir online otel rezervasyon sitesinden 200 dolarlık alım yapıldığını iddia eden, detaylı fatura görünümünde bir e-posta gelir ve ekler, “Bu alımı onaylamıyorsanız ekteki linke tıklayarak anlaşmazlık çıkan bir işlem olduğunu belirtin ve paranızın tamamını geri alın. Anlaşmazlık çıkan işlemi şifre girerek onaylayın“. Oysa bu basitçe PayPal’a benzeyen bir hesap toplama sitesi.

4. Microsoft
“Microsoft Olağanüstü Giriş Aktivitesi” (Unusual Sign Activity) başlığıyla, hesabınıza olağanüstü giriş yapıldığını tespit ettiğini iddia eden bir e-posta gelir: Hesabınıza Güney Afrika’dan girilmiş. Bu siz değilseniz, kötü niyetli bir kullanıcı şifreniz ele geçirmiş olabilir. Lütfen hesabınızı doğrulayın. Size düzeltici eylem için yardımcı olacağız”. Elbette işlem yapabilmek için öncelikle hesaba giriş bilgilerini paylaşmanız isteniyor

Ne yapılmalı
Bu tarz e-postaları dikkatle, ipuçlarını kontrol ederek okuyun. Eğer e-postada imla hataları varsa ya da bayağı bir dil kullanılmışsa muhtemelen sahtedir. Birçok dolandırıcılık olayı anadili İngilizce veya Türkçe olmayan ülkelerden gelir ve kendilerini ele verirler. Her şeyden önce bilgi alın. Bankanızı arayın, online alışveriş geçmişinizi ve faturalarınızı gözden geçirin. Hakkında bilgi sahibi olduğunuz dolandırıcılığın sizi korumasız yakalama riski daha azdır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri