Artvin'in ilk AVM'si Artrium, kapılarını 2017 başında açacak

17 Kasım 2016 Perşembe

NTS Danışmanlığın kiralama çalışmalarını yürüttüğü Artvin Artrium AVM 12 Ocak 2017 tarihinde Artvinlilerle buluşacak. AVM yatırımcısı olan Yılmazlar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Sezgin Artrium AVM’yle ilgili tüm detayları Perakende.org için paylaştı

artvinin-ilk-avmsi-artrium-kapilarini-2017-basinda-acacak

Artvin Artrium AVM 12 Ocak’ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Artrium AVM, nasıl bir iddiayı ortaya koyuyor?

Oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçten geçtikten sonra alışveriş merkezimizin kapılarını 12 Ocak’ta misafirlerimize açarken, yaptığımız bu yatırımla ülkemize ve şehrimize bir nebze faydamızın dokunacağını bilmenin gururunu yaşıyoruz. Aslında ilk iddiamız kendimizeydi. Şehrimizin her zaman ihtiyacını hissettiği bu ikili projeyi hayata geçirmek konusunda Yılmazlar AŞ, Serhat Sezgin ve Bahattin Demiröz ortaklığını kurarak yola çıktık. 10 Haziran 2016 tarihinde Grand Artvin Hotel’imizi açarak projenin ilk ayağını gerçekleştirdik.12 Ocak 2017 tarihinde de Artrium Alışveriş Merkezi’ni açarak projenin diğer kısmını da bitiriyoruz. Alışveriş merkezlerinin istihdam, vergi, rekabet, sosyal ve kültürel gelişim yönünden bulunduğu şehre ve çevreye olumlu etki ettiği aşikârdır. Tüketiciler alışveriş merkezlerinde sadece alışveriş değil aynı zamanda bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek, sosyalleşebilecek alanlar beklentisi içindedir. Bu beklentilerin hepsini karşılayabilmek ve misafirlerimizin huzurlu ve konforlu bir ortamda rahatça tüm ihtiyaçlarını giderebileceği bir adres olmak idealini projenin ilk günlerinden beri taşıyoruz.


AVM’lerin mimarisi algılanma açısından da önemli bir unsur. Artrium AVM’nin mimari ve teknik özelliklerini dinleyebilir miyiz sizden?
Artrium alışveriş merkezimiz toplam 10 bin metrekare alan 5 kat ile şehrimizin kısa bir yürüyüşle bile ulaşılabileceği bir noktasındadır. Hem misafirlerimizin hem de kiracılarımızın rahat dolaşmasını sağlayan teknik alt yapıyla donattık alışveriş merkezimizi. Toplam alanımızın diğer illerdeki alışveriş merkezleri ile karşılaştırıldığında küçük gibi görünmesine rağmen, misafirlerimizin tüm beklenti ve taleplerini karşılama yolunda ilerledik. Ziyaretçi asansörlerimizi, yürüyen merdivenlerimizi, iklimlendirme cihazlarımızı, aydınlatma ekipmanlarımızı son teknoloji ürünlerinden tercih ederken ziyaretçilerimizin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yerleşim planlarımızı tasarladık.

 


Artrium, Artvin’in ilk AVM’si olma özelliğine sahip. Bunun sağladığı avantajlar neler?
Aslında ilk bakışta şehrin ilk ve tek AVM’si olmak özellikle ticari açıdan bakıldığında avantajlı görünmekte. Kiracılar için bakıldığında şehrin tek AVM’sinde olmak ticari kaygıları ya da yapmış oldukları yatırımların geri dönüşümleri için ülkemizin yaşamış olduğu ekonomik ve siyasi süreçteki olumsuzluklara rağmen bir nebze olsun onları rahatlatıyor. Ancak daha ilk günden yani daha projemizin kâğıda bile dökülmediği zamanda şehrimize kazandırmak istediğimiz alışveriş merkezinin, misafirlerimizin tüm beklentilerini karşılayabilme idealini ortaya koymuştuk. Bu açıdan bakıldığında avantajdan çok dezavantaja dönüşmekte şehrin tek AVM’si olmak. Günümüz koşullarını değerlendirdiğimizde ülkemizin herhangi bir noktasında AVM ziyaret etmemiş bir Artvinli yok denecek kadar azdır. Şehrimizin büyük göçler verdiğini ve birçok hemşerimizin yaşamış olduğu şehirlerden ilimize gelerek yakınlarını ve akrabalarını ziyaret ettiklerini düşündüğümüzde ve buna ilaveten şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerimizi göz önünde bulundurduğumuzda bizlerden beklenenin aslında ne kadar çok ve zor olduğunu görüyoruz. Elbirliği ile de bu beklentilerin tümünü karşılayabilme ideali ile çıktığımız yolda yorulmadan devam ediyoruz.


Artvin hızla gelişen ve değişen bir şehir. Yer aldığınız lokasyon hakkında neler söylersiniz? Lokasyon, alışveriş merkezinin kimliğinin oluşmasında ve ziyaretçiler tarafından benimsenmesinde nasıl bir rol oynuyor?
Lokasyonumuzu sadece nokta olarak görmekten ziyade bu noktaya ulaşmanın yanında konaklamayı da göz önünde bulundurduk projemizde. Şehrimizin hemen hemen tam orta noktası olarak nitelendirebileceğimiz bir alandayız. Kısa bir yürüyüş mesafesinde olduğumuzu bile belirtebiliriz. Böyle bir noktada olmamızın misafirlerimiz tarafından daha sıcak karşılanacağı ve sanki kendi mekânlarıymış gibi düşünecekleri hissiyatını taşıyoruz.


AVM’nin kiralama çalışmalarını NTS Danışmanlık yapıyor. Alışveriş merkezinin bu anlamda destek alması ne tür avantajları beraberinde getiriyor?
İstanbul ve Anadolu da bir çok başarılı projelere imza atmış, Kiralama ve Yönetim danışmanlığı hizmeti veren   NTS Danışmanlık firması  ile çalışıyoruz, ve Alışveriş Merkezimiz de bir çok ulusal markaya yer verdik. LC Waikiki, Migros perakendenin önde gelen birçok firması ile sözleşme imzaladık. Açıkçası bir AVM’nin öne çıkıp farklılık yaratabilmesi için danışmanlık hizmeti alması gerekiyor. Danışmanlık hizmeti AVM’lerin daha da profesyonel çalışmasını beraberinde getiriyor. ‘Müşteri memnuniyeti’ prensibinden hareket eden AVM danışmanları ‘müşteri ne istiyor’, ‘müşteriyi çekmek için neler yapılmalı’, ‘iyi bir AVM’de bulunması gerekenler neler’ sorularını hem müşteri kanadıyla hem de AVM yöneticileriyle irdeleyerek tam bir iletişim köprüsü kuruyor.


Artrium AVM’de eğlenceye ne kadar bir alan ayırdınız? Sosyal imkânlar neler olacak?
Alışveriş merkezimiz 3’üncü eğlence ve food-court katı olarak ayırdık. Özellikle çocuklarımızın güzel ve eğlenceli bir vakit geçirmesi için çocuk eğlence alanımıza özel bir ilgi gösterdik. Bunun dışında yeme içme noktasında her misafirimizin damak tadına uygun lezzetleri alışveriş merkezimize kazandırma çabasındayız. Geniş oturma alanlarımız ve özellikle tüm Artvin’i izleyebilecekleri terasımızın misafirlerimizi mutlu edeceği düşüncesindeyiz.


Artrium AVM, Artvin için önemli bir merkez konumuna gelecek. Bu bağlamda Artrium, kente nasıl bir değer katacak?
Bacasız fabrika benzetmesi ile düşündüğümüzde Artrium öncelikle istihdam yönünden bakıldığında yaklaşık 200 çalışanı ile şehrin tek noktada en yüksek sayıda işçi çalıştıran özel sektör kuruluşu olacak. Bunun yanında ticari hacmi ile ülkemizin ve özellikle şehrimizin ekonomisine yapacağı katkı tartışılmaz. Hemşerilerimizin açılışımız dört gözle beklediği bir sosyal yaşam alanı olacağız. Şehrimizin perakende piyasasına getireceğimiz hareket ve rekabet tüketicilerin faydasına olacaktır. Bir nevi kurumsal markalarımızın ülkemiz çapında vermiş oldukları hizmet ve konfordan misafirlerimiz faydalanırken şehrimizin esnafları da bu konuda kendilerini geliştireceklerdir.


AVM bünyesinde şehrin ilk 4 yıldızlı oteli olan Grand Artvin Otel’i de var. Otel hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yan yana iki projeyi birleştirip tek bir alanda hayata geçirdik. Şehrimizin en büyük ihtiyaçlarında biriydi yapmış olduğumuz otelimiz. Şehrimizin tek 4 yıldız kalitesindeki oteliyiz.5 Mart 2013’te temelini attığımız otelimizin 1 Haziran 2016’da açılışını yaptık ve şehrimizin hizmetine soktuk. Otelimiz 11 kattan oluşmakta ve 83 odasında 235 yatakla hizmet vermektedir. Seçkin lezzetleri sunduğumuz mutfağımız ve çeşitli büyüklüklerdeki yemek ve toplantı salonlarımızla birlikte misafirlerimiz 500 kişilik çok amaçlı salon, hamam, sauna, masaj salonları ve fitness center hizmetlerimizden faydalanmaktadır.


Artvin, Gürcistan sınırına yakın bir konumda yer alıyor. Bunun AVM’ye getireceği artılar neler?
Şehrimiz otel ve AVM eksikliğinden dolayı bu konuda daha az tercih edilmekteydi. Ancak yaz başında açtığımız otelimiz, eğer ihtiyaçların giderilebileceği merkezleri oluşturduğumuzda insanların hızlıca bundan faydalandığını bize gösterdi. Otelimizin yakalamış olduğu bu başarının, alışveriş merkezinin açılması ile birlikte daha da artacağı sinyallerini verdi. Özellikle Karadeniz bölgesindeki Arap turist trafiğinin bir kısmını da ilimize çekeceğini düşünüyoruz. Ama yerli ama yabancı turist sayısında özellikle bu yıl artış beklediğimiz bir yıl olacak.


Alışveriş merkezinin başarılı olmasının altında yatan en önemli kriterler nedir sizce?
Aslında bu konuda verilebilecek birçok objektif yanıt varken biz konuya biraz daha subjektif yaklaşıyoruz. Bizce buradaki başarımız ziyaretçilerimizin duyacağı aidiyet hissi ile paralel olacaktır. Onlar ne kadar bizi kendilerinden görürse hem ticari hem sosyal başarımız peşinden gelecektir. Bizlerde bu doğrultuda elimizden gelenin en iyisini yapma gayreti ve çabasıyla yoğun mesailer harcıyoruz. Tabii ki bunun yanında misafirlerimizin alışveriş merkezimizde yaşayacakları konfor ve rahatlık deneyimlerini en yükseğe taşırken onların beklentilerini üst düzeyde karşılamayı amaçlıyoruz.


Türkiye’de organize perakende sektörü son yıllar önemli bir ivme yakaladı. Genel olarak sektörel bir değerlendir alabilir miyiz sizden?
Tüketici gözüyle baktığınızda günümüzde insanların tahammül edemediği en önemli unsurlardan birisi de zaman kaybıdır. Alışveriş merkezlerinde ihtiyaçlarının tamamını ya da büyük bir kısmını karşılayabiliyorlar. Aileler bireylerinin farklı tercihlerine rağmen, ama alışveriş ama eğlence ihtiyaç ve beklentilerini hep bir arada olarak karşılayabildikleri alanları oluşturdu alışveriş merkezleri. Aynı şehirde birden fazla açılmalarına rağmen yan yana olan rakiplerin büyüme yaşamasından da anlaşılıyor ki sektör daha da büyüyecek. Bu büyümede önemli olan doğru lokasyonu, doğru büyüklüğü, doğru marka karmasını, doğru konsepti, doğru kiralamayı yapan ve bunları yaparken bölge halkının ekonomik ve sosyal durumunu doğru analiz edip merkezi doğru yönetenler başarıyı yakalayacaktır.


Son olarak, Artrium AVM’nin 2017 yılı hedeflerini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
2017 yılının öncelikle ülkemiz için yaşamış olduğu sıkıntılardan kurtulması temennisiyle bizimde ilk hedefimiz misafirlerimizin beklentilerini karşılayabileceğimiz bir alışveriş merkezini onların hizmetine sunmak olacak. Onlardan alacağımız öneri ve eleştirilerle de en kısa sürede eksikliklerimizi gidermenin arayışında olacağız. Otel ve AVM kompleksimizin bir arada yakalayacağı sinerji ile hem ticari hem de sosyal başarıyı yakalamak da hedeflerimizin diğer bir kısmı olacak. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri