Arzu Kaprol, Paris’ten dünyaya yayılacak

28 Haziran 2013 Cuma

Moda tasarımcısı Arzu Kaprol, dünya modasının kalbinin attığı Paris’te açtığı showroom’u hizmete açtı. 2013 yılı sonuna dek 11 monobrand mağazaya ulaşacaklarını söyleyen Kaprol Group CEO’su Cem Kaprol, 2015-2016 yılında ise 16 Arzu Kaprol mağazasının hizmet vermesini planladıklarına değindi. Geçtiğimiz yıl üst segmentteki "Arzu Kaprol" markasıyla 1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Kaprol, 2015 yılında 5 milyon dolar ihracat hedefinde olduklarına işaret etti. Arzu Kaprol markası, 2014 yılında Amerika’da şirket ve satış ofisi de açmaya hazırlanıyor

arzu-kaprol-paristen-dunyaya-yayilacak

Fulya B. ÖZTÜRK

Türkiye’de 8 mağazasıyla hizmet veren, Amerikalı Bergdof Goodman, İngiliz Harrods gibi çok önemli mağazalarda corner’ları bulunan Arzu Kaprol’un Paris’teki showroom’u açılışı gerçekleşti. Arzu Kaprol, dünya modasının merkezi durumundaki Paris’teki showroom’unu açarken, “Beraber Yalnızlık” koleksiyonunu da tanıttı. Paris Rue Saint – Honore’deki showroom’un açılışına Paris Capitale de la Création Genel Koordinatörü Pierre Gendrot, Paris Ekonomik Bölge Kalkınma Ajansı Uluslararası Teşvik ve İş Geliştirme Genel Başkan Yardımcısı Jean-Luc Margot Duclot, Fédération du pret-a-porter’nin Başkanı Jean-Pierre Mocho da katılım gösterdi.

Tasarım felsefesinin moda alanında yeni, modern bir tasarım dili yaratmak olduğunu belirten Arzu Kaprol, imzası haline gelmiş detaylar ve sıra dışı bir teknikle geleceğin Türk kültürüne gönderme yapmak olduğunu vurguladı.  İstanbul’da Nişantaşı, İstinyepark, Galata, Aqua Florya AVM, Suadiye, Bursa, Antalya ve Ankara’da mağazaları bulunduğunu anlatan Arzu Kaprol, markalarının yurt dışında ise Bergdorf Goodman, Harrods, Montaigne Market, Harvey Nichols, Dolce Gabbana, Avenue Boutique, Lilium, Basics, Sinecerely, Yoko Aunty, Armonia, Aisthi, Nicole Boutique ve Glamour’da satış noktalarında bulunduğunu söyledi.

Kaprol Group CEO’su Cem Kaprol de, showroom açılışında değer yaratma stratejilerini anlattı. Arzu Kaprol, D2-Designs 2 ve Studio Kaprol markalarının grubu oluşturduğunu belirten Cem Kaprol, “2012 yılında 15 milyon TL olan ciromuzun 2013 yılında 20 milyon TL, 2015’te ise tahmini olarak 50 milyon TL olmasını hedefliyoruz” dedi. 

Arzu Kaprol markasının gelişimiyle ilgili fırsatları dile getiren Cem Kaprol, bunları şöyle sıraladı: “Gelişen yurt içi perakende pazarı çok önemli... Türkiye lüks tüketim segmentinde kadın modasında markalaşmış ve mağazalaşan tasarımcı markası eksikliği var. Özellikle Avrupa’da olmak üzere gelişmiş yurt dışı pazarlarda Türk tasarım ve yaratıcılığına ilişkin algı değişiyor. Çevre ülkeler ve körfez ülkelerinde Türk yaratıcılığına olan talebin artması da fırsatlar arasında.”

Paris’ten sonra Amerika
Türkiye’de 1 showroom ve 8 monobrand mağazaları olduğunu anlatan Cem Kaprol, 5 mağazasının İstanbul’da, 2 mağazanın da franchise sistemiyle yürütüldüğünü belirtti. Dünya çapında lüks segmentte çok katlı mağaza zincirlerinde birçok noktada yer aldıklarını söyleyen Kaprol, “Temmuz 2011’de İngiltere’nin en prestijli lüks mağazası Harrods’ta satılmaya başlayan Arzu Kaprol, en son Temmuz 2013’te Amerika’nın en büyük lüks mağaza zinciri Neiman Marcus Gurubu’nun Bergdorf Goodman mağazasına girerek dünya çapındaki büyümesine devam ediyor” dedi.

Gelişmiş ülkelerde çok katlı mağazalarda büyümek istediklerini söyleyen Cem Kaprol, Arzu Kaprol Paris şirketi ve satış ofisinin toptan piyasalara satış için global merkezi olacağını belirtti. Kaprol, 2014 yılında Amerika pazarı için Arzu Kaprol USA şirketini ve satış ofisini kuracaklarını da ifade etti. Yurt içinde, çevre ülkeler ve Körfez ülkelerinde ise mono-brand mağazacılık ile büyümeyi amaçladıklarını dile getiren Cem Kaprol, “Önümüzdeki ay sonuna kadar Dubai merkezli bir grupla Körfez ülkelerini kapsayacak bir master franchisee anlaşması için görüşmeler yapacağız” diye konuştu.

2013 yılı sonuna dek 11 monobrand mağazaya ulaşacaklarını söyleyen Kaprol, 2015-2016 yılında ise 16 Arzu Kaprol mağazasının hizmet vermesini planladıklarına değindi. Geçtiğimiz yıl üst segmentteki "Arzu Kaprol" markasıyla 1 milyon dolar ihracat yaptıklarını ifade eden Kaprol, 2015 yılında 5 milyon dolar ihracat hedefinde olduklarına işaret etti.

‘Türkiye’nin onur ülkesi olma’ önerisi
Showroom açılışında hazır bulunan Paris Capitale de la Création Genel Koordinatörü Pierre Gendrot, Paris Ekonomik Bölge Kalkınma Ajansı Uluslararası Teşvik ve İş Geliştirme Genel Başkan Yardımcısı Jean-Luc Margot Duclot, Fédération du pret-a-porter’nin Başkanı Jean-Pierre Mocho da bir Türk tasarımcının Paris’te olmasından duyduklarını memnuniyeti dile getirdi. Paris Ekonomik Bölge Kalkınma Ajansı Uluslararası Teşvik ve İş Geliştirme Genel Başkan Yardımcısı Jean-Luc Margot Duclot, “Fransa- Türkiye ilişkilerinin artması için 2014 yılında Türkiye’nin onur ülkesi olmasını istiyoruz. Paris, modanın kalbi, Tasarımcı Arzu Kaprol’un burada olmasından çok memnunuz” dedi. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri