A.S. Watson ‘Customer 360’ stratejisini lanse etti

28 Mayıs 2014 Çarşamba

A.S. Watson Group (ASW), Asya ve Avrupa’da yer aldığı 25 sağlık ve güzellik perakende pazarındaki farklılaşmayı daha ileri düzeye taşımak için dijital ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) stratejisine hız kazandırdığını açıkladı. Grubun genel ‘Customer 360’ stratejisinin bir parçası olarak 3 yıl sürecek bu 60 milyon US dolarlık girişim, günümüzde sağlık, güzellik ve kişisel bakım ürünleri satın alan tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor

as-watson-customer-360-stratejisini-lanse-etti

Asya ve Avrupa’daki en büyük uluslararası sağlık ve güzellik ürünleri perakendecisi olan ASW, 25 pazarda 14 markası ve 10 bin 700 mağazasıyla faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda sektördeki en hızlı büyüyen mağazalar zinciri olarak son 4 yılda 4 bin yeni mağaza açmasının ardından bu yıl da bin 200’ün üzerinde mağaza açmayı planlıyor.

ASW Genel Müdürü Dominic Lai, "Her hafta ortalama 27 milyon müşteri ASW’dan alışveriş yapıyor. Mağazadan alışveriş yapmaya ilave olarak üyelerin deneyiminden sosyal medya, mobil uygulamalar ve e-ticarete kadar müşteriyle her temas noktasını değerlendiriyor ve böylece müşterilerimize 360 derece hizmet verebiliyoruz. ASW'nun ‘Customer 360’ stratejisinin anahtarı, müşteri odaklı olmaktır. Bu strateji, sadece kaliteli ürünleri avantajlı fiyatlarla sunmaktan ibaret değildir; aynı zamanda satın alma kararını verme sürecinde müşterilerimizle etkileşim içinde olmayı, onları bilgilendirmeyi ve sürece dahil etmeyi de içeriyor" dedi.

80 milyondan fazla sadık müşteri
ASW, 2010 yılından bu yana yaptığı CRM yatırımlarıyla Asya ve Avrupa’daki tüm önemli pazarlarında sadakat programları lanse etmeyi sürdürüyor. Sadık müşteri tabanı şu an itibariyle 80 milyonu aşmış bulunuyor ve toplam satışların yüzde 55’ini oluşturuyor. CRM programı aracılığıyla daha hedefli mesajlarla müşterilere promosyonlar sunulurken grubun müşterilerini daha etkin bir şekilde elde tutması ve satışlarını artırması sağlanıyor. Veri analizlerinden derlenen müşteri bilgileri de Grubun müşterilerin tercihleri doğrultusunda daha iyi ürün karışımlarıyla perakende stratejisini optimize etmesine olanak veriyor.

Dominic Lai konuyla ilgili: "Üye kazanmaya devam ediyoruz; özellikle Çin’de CRM veri tabanımız 36 milyon üyeyi aştı. Üyelerimiz, sadece daha fazla avantajdan değil aynı zamanda onlara sunduğumuz daha kişiselleştirilmiş ve ilgili mesajlardan da yararlanıyor" bilgisini verdi.

Çin genelinde e-ticaret fırsatlarının değerlendirilmesi
Grubun amiral markası ve Asya’nın bir numaralı sağlık ve güzellik mağazaları zinciri Watsons, 2013 yılı sonu itibariyle 4 bin mağazaya ulaştı. Sadece Çin genelinde 2 bin 400 mağazası bulunuyor. Web siteleri de 2013 yılında 137 milyondan fazla ziyaret kaydetti.

Dominic Lai "Watsons müşterileri giderek daha fazla ürün bilgisi ve ilgili hizmetleri ararken, fiziki mağazadan alışveriş yapma deneyimini bütünleyecek online mağazalarımızı lanse etmek için ideal zaman geldi. Müşterilerimizin bizimle daha çok zaman geçirmesini sağlama açısından büyük potansiyel görüyoruz" dedi.

Watsons, Çin anakarasında kendi mobil e-ticaret uygulamasına ve web sitesine sahip. Ayrıca T-mall, Jingdong ve Amazon’da amiral mağazaları bulunuyor. Hong Kong’da bu yılın başlarında iWatson adlı kendi mobil e-mağaza uygulamasını lanse etti. Müşterilerce çok benimsenen uygulama şimdiye kadar 70 binden fazla kez indirildi. Tayvan’da ise Yahoo ile işbirliği yaparak önceki yıla göre yüzde 100’lük muazzam bir büyüme kaydetti. Geçen ay lanse edilen mobil özellikli e-ticaret sitesinin trafiği hemen ikiye katlandı. Online mağazanın ‘tıkla ve mağazadan al’ hizmeti müşteriler arasında büyük ilgi gördü.

2014 yılı içinde Çin anakarası, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Malezya, Tayland, Türkiye ve Ukrayna olmak üzere 8 pazarda e-ticaret özellikli web siteleri devreye alınacak.

Watsons’un yanı sıra Grup’un gıda perakende markaları ParknShop ve Watson's Wine da kendi e-ticaret sitelerine sahip ve sağlıklı bir şekilde büyümekteler. ParknShop’un bu ay lanse ettiği mobil uygulaması müşterilere mağazada alışveriş deneyimini m-ticaret (mobil ticaret) opsiyonuyla geliştiriyor.

E-ticaret batı Avrupa’da satışları artırıyor
ASW, İngiltere’de ikinci en büyük güzellik ve sağlık mağazaları zinciri Superdrug’ın 800 mağazasıyla faaliyette bulunuyor. Bu sene 50’nci yıldönümünü kutlayan Superdrug, e-ticaret satışlarında 2013’te önceki yıla göre yüzde 50’nin üzerinde artış kaydetti. Bu yaz yeniden lanse edilecek online mağazası müşterilere daha gelişmiş bir alışveriş deneyimi sunacak. ASW Genel Müdürü Dominic Lai konuyla ilgili: "Online mağazamızdan alışveriş yapan müşterilerimiz, sadece mağazalarımızdan alışveriş yapanlara göre 2,9 kat daha fazla harcama yapıyor. Bunun bize daha güçlü bir e-ticaret platformuyla satışları artırmak için muazzam potansiyel sunduğuna inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bu yıl yenilenmesi planlanan diğer iki büyük zincir, İngiltere’de The Perfume Shop ve Hollanda’da Kruidvat.

Dijitalle farklılaşan alışveriş deneyimi
Teknolojinin evrimi geleneksel mağazalar için bir tehdit oluşturmakla birlikte aynı zamanda yeni fırsatlar da yaratıyor.

Dijitalin A.S. Watson'un ‘Customer 360’ stratejisinin vazgeçilmez bir bileşeni olduğunu söyleyen Dominic Lai, "Kendimizi rakiplerimizden farklılaştırmak amacıyla müşterilerimizin mağazada alışveriş yapma deneyimini dijitalin tüm unsurlarıyla bütünleştirme yaklaşımını benimsiyoruz. Müşterilerimiz mağazalarımızda alışveriş yapmaktan keyif alıyorlardı; dijital gelişmeler bize mevcut müşterilerimizle daha yakın ilişki kurma ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma olanağı sunuyor. Mağazacılar için yepyeni bir dünya bu ve biz de A.S. Watson olarak böyle fırsatları yakalamaya hazırız" dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri