’Asgari ücret’ takibi başlıyor, cezaevine girebilirsiniz!

18 Temmuz 2012 Çarşamba

Maliye Bakanı Şimşek’in “Şirketlerin yüzde 45’i maaşları asgari ücretten gösteriyor” açıklaması Gelir İdaresi Başkanlığı’nı harekete geçirdi. Şirketlerden personel bilgilerini ’ivedilikle’ bildirmeleri istendi. Çalışanlarını asgari ücretten sigortalı gösterip maaşın kalanını elden veren işadamları evrakta sahtecilik suçundan yargılanabilir

asgari-ucret-takibi-basliyor-cezaevine-girebilirsiniz

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önceki gün bütçe verilerini açıkladığı toplantıda dile getirdiği "Özel sektörde çalışanların yüzde 45’i asgari ücretten sigortalı gösteriliyor. Bu da vergi kaybına yol açıyor" açıklamasının ardından Gelir İdaresi Genel Müdürlüğü acil bir toplantı yaptı. Bakan Şimşek’in konuşmasını ’işaret’ olarak kabul eden Gelir İdaresi yöneticileri, tüm şirketleri mercek altına alacak bir eylem planı hazırladı. Akşam gazetesinden Esin Gedik’in haberine göre mükelleflere, "Kaç kişi çalıştırıyorsunuz, kaçı asgari ücretli, banka dekontları ve bordrolarınızı gönderin’ demeye başlandı.
 
Belgelerin toplanmasının ardından da çalışanlara yapılan ödemeler ve bordrolar karşılaştırılacak, çalışanların asgari ücretten sigortalı gösterilmesinin önüne geçilecek. Bu gelişmeyle ilgili konuşan Prof. Dr. Şükrü Kızılot, patronlara "Kaçakçılıkla karşı karşıya kalabilir, cezaevine girebilirsiniz" dedi.
 
Kızılot, Vergi Usül Kanunu’nun A bendine gönderme yaparak şöyle konuştu: "Bu maddeye göre muhteviyat itibarıyla yanıltıcı belge düzenlenmesi kaçakçılık sayılıyor. Ücret bordrosu da bir belgedir, çalışanı asgari ücretli gösterip, daha fazla maaş ödeyen bir yanıltıcı belge düzenlemiştir, 15 aydan 3 aya kadar hapis cezasıyla yargılanır. Eğer Bakan Şimşek, bu maddeyi anımsatırsa caydırıcı etkisi yüksek olur."

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri