At eti skandalı Ikea Türkiye’ye yaradı

15 Nisan 2013 Pazartesi

Avrupa'daki bazı Ikea mağazalarında ortaya çıkan at eti skandalı Ikea Türkiye’ye yaradı. Ikea Türkiye, kendi köftelerini ihraç edecek

at-eti-skandali-ikea-turkiyeye-yaradi

Türkiye'den 2012'de 600 milyon dolarlık satın alma yapan Ikea'nın bu yıl yerli mobilya üreticisinden testi geçen koltuk ithal etmeye hazırlandığını söyleyen Maya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, Avrupa'da köftelerde çıkan at eti skandalının ise kendilerine yaradığını ifade etti. Özsüer, Türkiye'nin kazançlı çıktığını ve yerli üreticiden tedarik edilen yüzde 100 dana etinden yapılan köftelere Batı Avrupa ve Ortadoğu'dan talep geldiğine dikkati çekti.

Çek Cumhuriyeti'nde imalatçı firma tarafından yaşanan olayı hatırlatan Özsüer, “Biliyorsunuz Ikea köfteleri yerli üreticiler tarafından sağlanıyor. Biz Türkiye'de sektörün önde gelen sanayicilerinden aldığımız yüzde 100 dana etinden köfte satıyoruz. Türkiye'de böyle bir durum olması söz konusu değil. Ama tabii böyle bir açıklama yapılınca Sağlık Bakanlığı'ndan müfettişler geldi. Aslında biz zaten her hafta rutin analiz yaptırıyoruz. Üstelik ayda bir yapılması istenen analizleri biz her hafta yapıyoruz.
Türkiye'deki müşteri gönül rahatlığıyla yiyebilir diye açıklama yaptığınızı hatırlıyorum. Sadece at eti için değil, biz hijyen açısından sürekli denetim yaptırıyoruz. Müşteri rahat olsun” dedi.

İhracatta düğmeye basıldı
Sadece İsveç'te değil Avrupa'da birçok ülkede birden satışlar durunca insanların panik olduğunu söyleyen Özsüer, Avrupa'nın bir kısmının eti aynı tedarikçiden aldığını ama her ülkeyi kapsamadığını, firmanın Ikea Türkiye'nin et ithal etmediğini anlattı. Bu gelişmelerlin aslında bir hayır doğurduğunu kaydeden Özsüer, şu anda Türkiye olarak bu köfteleri ihraç etmek üzere bazı bağlantılara girdiklerini ifade etti.

320 ton köfte satıyor
Özsüer, “Özellikle İslam ülkelerine ve Ikea'nın olduğu bazı batı Avrupa ülkelerine gelen talep üzerine hazırlığa başladık. Bu olaydan biz kazançlı çıkacağız diye düşünüyorum. Yılda 320 ton köfte satıyoruz. İç sanayiye ciddi bir şekilde destek oluyor. Ikea'nın 40 ülkede mağazası var. Biz 40 ülke içinde ilk 3'teyiz. Geçen yıl yüzde 12'nin üzerinde büyüdük. Yerli alımlarımız da artıyor” dedi.

Kaynak: Şelale Kadak / Sabah Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri