Atasun Optik’ten bir başarı hikayesi

13 Mayıs 2014 Salı

Mağazalarının, satış temsilcilerinin, bölgelerinin performanslarının anlık olarak takip edebilmek ve bu doğrultuda promosyon ve kampanyalarının verimliliğini ölçmek isteyen Atasun Optik, Microsoft teknolojileri ve Bicentrix Retail Intelligence platformunun entegrasyonu ile hızlı, kalıcı ve tutarlı bir iş zekâsı çözümüne kavuştu

atasun-optikten-bir-basari-hikayesi

2007 yılında kurulan ve "Hem uzman hem ekonomik" sloganıyla müşteri odaklı bir vizyon çizen optik perakende firması Atasun Optik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Kocaeli, Eskişehir ve Mersin illerinde toplam 85 mağazası ve 600’e yakın çalışanı ile 800 binin üzerinde müşterisine hizmet veriyor. Yatırımlarını artırarak hızlı büyüme yolunda ciddi adımlar atan Atasun Optik, 2015 yılı itibarıyla Türkiye’deki mağaza sayısını 150’ye çıkarmayı hedefliyor.

Asıl ihtiyaçlarının mağazaların, satış temsilcilerinin, bölgelerinin performanslarının anlık olarak takip edilmesi, bu doğrultuda promosyon ve kampanya verimliliğini ölçmek olduğunu söyleyen Atasun Optik Bilgi İşlem Müdürü Mustafa Ozan, mevcut alt yapı ile promosyon ve kampanya analizleri yapılamadığını, bunun da gelecek promosyon ve kampanyaların planlanmasında zorluk oluşturduğunu anlattı.

“Hangi ürünler kampanyaya çıkmalı? Ne zaman çıkmalı? Bu gibi sorulara yanıt alabilmek gerekiyordu. Öte yandan bu ihtiyaç operasyonda stok ve envanter maliyetlendirmesini direkt etkiliyordu ve maliyetlendirme eksikliğinden dolayı şirketin reel kârlılığı düzgün hesaplanamıyordu” diyen Ozan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bunlar ile beraber, stok yaşlandırma gibi finansal analizler, fatura kapama gibi finansal operasyonlardaki eksiklikler aksayan süreçlerdi. SGK mevzuatları ile ilgili sistemler tarafından otomatik olarak üretilen kare barkod ve SGK Katılım Payı Hesaplamalarının sistemlere entegre olarak çalışması gerekliydi. Öncesinde bu süreçler manuel olarak ve kişisel hatalara açık olarak ilerliyor ve belirli bir tutarlılığı bulunmuyordu. Bu süreçler operasyonel eksiklikler ve SGK sistemlerinde meydana gelen kesintiler ile birleştiğinde kurum süreçlerini ciddi sıkıntıya uğratmaktaydı. Tüm bunlara bakıldığında Atasun Optik bünyesinde ihtiyaç duyulan sadece bir iş zekâsı veya raporlama platformu değil tüm süreçlerde teknolojik olarak bir iyileşme ve ilerlemeydi.”

Operasyonda hissedilebilir kolaylık
Atasun Optik ve Bicentrix iş ortaklığının başlangıcından kısa bir süre sonra temel iş ihtiyaçlarını karşılayacak bir veri ambarı, OLAP küpü ve Raporlama platformu Microsoft teknolojileri kullanılarak canlıya alındı. Bicentrix Retail Intelligence® platformu sayesinde hızlı entegrasyon ve veri aktarımları ile mevcut ERP entegrasyonu tamamlandı. Microsoft SQL 2008 R2 üzerinde bulunan iş zekâsı servislerinin etkin kullanımı ile entegrasyonlar veri ambarı ve analitik veri tabanlarının bazıları anlık, bazıları da t-1 zamanlı çalışacak şekilde geliştirildi. SGK, finans ve stok raporlamaları anlık ve hızlı çalışır halde operasyonun kullanımına açıldığı anda kurum operasyonunda hissedilir bir kolaylık oluştu. Bununla beraber mağazaların, bölgelerin ve satış temsilcilerinin performansları anlık olarak takip edilebilir duruma geldi. Platform içinde bulunan kampanya ve promosyon analiz modülü ile kampanya planlamaları ve raporlaması yönetilebilir hale geldi.

Microsoft Reporting Services üzerinden tüm departmanlara ait operasyonel ve analitik veriler kullanıma açıldı. Paralel olarak Bicentrix Retail Intelligence® platformu içinde yer alan PerformancePlus® modülü ile Mağaza, Atölye, Yönetici ve Çalışanlar ile ilgili anlık ve hızlı prim hesaplamalarının yapılabilmesine imkân sağlandı. Bu süreçlerin otomatikleştirilmesi ile operasyonel birçok yükten kurtulan Atasun Optik kendini daha iyi denetlemeye ve yönetmeye başladı.

Mağazalardaki bir ürünün minimum ve maksimum stok adetlerinin belirlenmesi, optimize edilip raporlanması ile ilgili çalışmaları içeren MinMax modülü ile stok/envanter optimizasyonu gerçekleştiren Atasun Optik, az satılan ürünlerinin yarattığı stok maliyetlerini azaltırken çok satılan ürünlerinin stok dışı kalmasını engelledi ve müşterilerine çok daha etkin hizmet vermeye başladı.

Hızlı, kalıcı ve tutarlı bir iş zekâsı çözümü
Microsoft teknolojileri ve Bicentrix Retail Intelligence platformunun entegrasyonları ile Atasun Optik bünyesinde hızlı, kalıcı ve tutarlı bir iş zekâsı çözümü yaratıldı. Mevcut ERP ve diğer sistemler ile yapılan entegrasyonlar ile anlık ve belirli aralıklar ile çalışan veri paketleri tasarlandı.

Yapılan tüm çalışmaların akabinde her şeyden önce tutarlı ve konsolide bir veri ambarına sahip olan Atasun Optik’in tüm süreçlerinde bir kolaylık oluştu. Performans karnelerinin kullanımı ile tüm perspektiflerden kârlılık ve gerekli tüm hesaplamalar yapıldı, kurumun performans yönetiminde önemli bir ilerleme kaydedildi.

Bicentrix Retail Intelligence platformu sayesinde stok maliyetleri azaltıldı, derin analitik analizler ile ürün, depo ve mağaza bazlı raporlamalar gerçekleştirildi. Promosyon ve Kampanya Analizleri ile planlanan kampanyalar daha iyi yönetildi ve analizler doğrultusunda kampanya geri dönüşlerinde verimlilik arttı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri