Avenue ile aşkına alışveriş!

15 Kasım 2013 Cuma

Bodrum’a yeni bir alışveriş ve yaşam tarzı getirme iddiasıyla açılan Avenue Bodrum, gündüz ve gece konseptiyle birçok ilki içinde barındırıyor. Mimari proje anlayışı ve cadde konseptinde tasarlanmış AVM, Bodrum merkeze 5 dakika mesafede bulunuyor. Avenue Bodrum AVM Genel Müdürü Dilek Kurt, hedefledikleri profil doğrultusunda marka seçimlerinde çok titiz davrandıklarını anlatıyor

avenue-ile-askina-alisveris

Fulya B. ÖZTÜRK

Bodrum çok özel bir yer. Avenue AVM’nin mimari özellikleri nasıl şekillendi Bodrum’da?
Bodrum dediğiniz zaman aklınıza gelen tek şey mutluluk! Bodrum’dan bahsederken yüzü gülümsemeyen, “aşk” tanımlamasını kullanmayan nadir insan vardır. Bunun en büyük özelliği buranın gittikçe artan kalabalığına rağmen gerçek Bodrum dokusunu bozmaması. Bodrum evleri, mavi ve beyazın büyüsü ve tabi muhteşem havası. Bodrumlular bütün bu dokulara hayran olurken sosyal alanların da bu yapıyı bozmayan mekânlar olması önemli. Avenue Bodrum AVM işte tam da böyle bir proje. Bodrum evleri konseptinde, içinde havuzların, begonvillerin ve muazzam peyzajın olduğu bir Bodrum caddesi. Ziyaretçilerimizin bizi tercih etmelerindeki en büyük etken bu. Bununla beraber rahat dolaşma imkanı ve kolay çözümlenmiş mağaza yerleşimi ile de bu rahatlığı perçinledik. Yönetimi ve kiralaması Avm mfi Partners tarafından yapılan; Halikarnas Gayrimenkul ortaklığında doğan bu projeyi, yatırımcılar özellikle Bodrum’a yerleşmiş ve büyükşehir alışkanlıklarını bu atmosfer içerisinde devam ettirmek isteyen Bodrumlular için hayata geçirme kararı aldılar. Avenue Bodrum, açılalı çok kısa bir süre olmasına rağmen, gelen tüm ziyaretçilerin beğenerek sahiplendiği bir proje oldu.


Avenue Bodrum AVM’de Sadri Alışık Kültür Merkezi, Metin Zakoğlu Cafe Theatre bulunuyor. Kültür ve sanat neler katacak AVM’ye?
Bodrum sanata çok düşkün bir belde. Birçok sanatsal aktiviteyi bir arada yaşamaya alışmış kültürlü bir kitle var. Biz de bu yapıdan yola çıkarak kiralama döneminde, sanatı burada sürekli yaşatmak adına girişimlerde bulunduk. Sadri Alışık Kültür Merkezi büyük bir adım oldu. Profesyonel bir kadro ile sanatın her dalının eğitimini vereceğiz. Metin Zakoğlu Cafe Theatre ise çok farklı bir proje. Türkiye’de sadece İstanbul’da bulunan ve insanların çok alışık olmadığı ama yurt dışında çok beğenilen bir konsept. Ziyaretçilerimiz akşamları yemeklerini yerken izledikleri stand-up şovun keyfine doyamıyorlar. Her akşam yaptığı interaktif performansla Metin Zakoğlu Bodrumluların kalbini çaldı bile. Ayrıca Ali Poyrazoğlu, Behzat Uygur gibi ünlülerin de arada kendisine katıldığı gösteriler çok ilgi görüyor.


Buluşma noktası olacak

Açıldığı günden bu yana tepkiler nasıl?

Güzel bir açılış dönemi yaşadık. Eksiklerimizi giderdiğimiz bir dönemdeyiz. Bu sürede aldığımız tepkiler hep çok olumlu. Proje çok beğeniliyor. Çok profesyonel bir ekip ile çalışıyoruz. Avm mfi Partners Türkiye’nin çeşitli illerinde birçok projenin yönetimini ve kiralamasını yürütüyor. Palladium Ataşehir, Palladium Antakya, MarkAntalya, Ankara Next Level, Taurus Ankara, Denizli Sümerpark, Eskişehir Neoplus, Kayseri Meysu Outlet, 212 İstanbul Power Outlet, Konya Kent Plaza projelerinin yönetimi ve kiralamasını yürüten firmamız, Avenue Bodrum projesinde de uzman kadrolar tarafından destekleniyor. Eylül-ekim-kasım ayları büyük beklenti içine girdiğimiz sonbahar ayları. Yazın tatil psikolojisi ve kalabalığının ardından yerelde yaşayan ziyaretçilerimize daha verimli bir şekilde ev sahipliği yapacağız.

Marka karmanızı yaparken nelere dikkat ettiniz? Bu anlamda hedeflediğiniz ziyaretçi profilini de öğrenebilir miyiz?
Hedeflediğimiz ziyaretçi profili 12 ay Bodrum’da yaşayan yerel kitle ve özellikle 3-8 ay boyunca Bodrum’da yaşayan büyük şehir insanı. Kısa tatilciler çok hedef kitlemiz içerisinde değil, çünkü onlar Bodrum’a sadece tatil ve deniz odaklı geliyorlar. Hedeflediğimiz profil doğrultusunda da marka seçimlerimizde de çok titiz davrandık. Bodrum’da bulunan tek Paşabahçe’yi bünyemize kattık ve çok ilgi görüyor. Muğla’nın en büyük Teknosa Extra’sını hayata geçirdik. Bodrum’daki ilk Park Bravo mağazasını ‘exclusive konsept’ ile açtık. English Home ve Crocs da şu anda en çok ilgi gören mağazalarımızdan. Bodrum’da yaşamak bir zevk olduğu için ev dekorasyonunu destekleyen mağazalar şu anda en çok tercih edilenler. Ayrıca Bodrum’daki ilk GS Store ve Fenerium da bütün taraftarları buraya çekiyor. Her projede olduğu gibi ihtiyaçları fark yaratarak uygulamak en büyük gayemiz oldu.

Lokasyon avantajlarınız nelerdir?
Lokasyon önemli bir avantajımız diyebiliriz. Bodrum’un ana koyları ile merkezi birleştiren ana caddede Konacık mevkii üzerindeyiz. Cepheye düz ayak hakimiyetimiz ve ulaşım kolaylığımız bizi biraz daha avantajlı kılıyor. Hedefimiz merkeze giderken bir buluşma noktası, uğramadan geçilmeyen bir tercih nedeni olabilmek.

Doluluk oranı yüzde 96

Etkinlik takviminiz hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne gibi etkinliklere sahne olacak Avenue Bodrum AVM?

Açılış döneminde gördük ki, her projede olduğu gibi çocuklar bizim can damarımız. Pepe, Caillou, Keloğlan gibi lisanslı projeleri ilk defa Bodrumlularla buluşturduk ve yoğun ilgiyle karşılaştık. Çocuklara yönelik projelerimiz devam ediyor. Metin Zakoğlu ile haftanın 3 günü ücretsiz stand-up gösterileri düzenliyoruz, ayrıca her pazar birbirinden eğlenceli çocuk tiyatrolarımız devam ediyor. Arka otopark alanına çocuklara yönelik bir eğlence dünyası kurma projemiz var. Su dünyası ve dinozorlar ile ilgili etkinlikler düzenleyeceğiz. Gülşen&Ozan Çolakoğlu konseri çok ilgi gördü. Bundan yola çıkarak bağlı olduğumuz Konacık Belediyesi ile ortak 30 Ağustos ve 29 Ekim konserleri planlıyoruz. Belediye ile birlikte örnek gösterilecek nitelikte iyi ilişkilerimiz var. Ortak projelere önümüzdeki yıl da son hız devam edeceğiz. Bunun yanında alışveriş kampanyalarımız var. Ramazanda günün en çok alışverişini yapan ziyaretçilerimizi Burcu Çetinkaya ile lastik değiştirme yarışmasına dahil edip, birinciyi 2 kişilik zengin programlı Dubai seyahatine gönderiyoruz. Yine Bodrum’da bir ilk olan buz pistini kurduk. Ayrıca tur şirketleriyle ortak anlaşmalarımız doğrultusunda turistleri de alışveriş için Avenue Bodrum AVM’ye çekiyoruz.

Doluluk oranınız nedir? Mağaza kiralamada perakendecilere ne gibi çözümler sunuyorsunuz?
Yüzde 96 oranında doluluğu sağladık. İlgi devam ediyor. Mevcut markalarımızı destekleyen markalar ile ilerleyeceğiz. Butik bir proje içerisinde, kendini tekrar etmeyen yeniliklerle mağaza karmamızı tamamlayacağız. Buna Bodrum’a özgü stand çalışmaları ve organik pazar da dahil olacak. Bodrum sezonluk bir belde olarak anıldığı için perakendecilerin çekinerek yaklaştığı bir yer, ama artık bahar ve kış aylarında da doluluk oranı yüksek ve sosyal bir yaşam yeri. Bunu perakendeciler de yavaş yavaş görüyorlar.

Avenue Bodrum AVM’nin, yöreye kazançları neler olacak?
Konacık şu anda en çok gelişen ilçe olma özelliğine sahip. Belediyenin hizmetleri ile beraber bu konuda bizim rolümüz de çok fazla. İstihdamın yanı sıra çekici konsepti ve yöreye kazandırdığı markalar ve daha önce yapılmamış etkinliklerle katkı payımız ilk aydan kendini göstermeye başladı. İlerleyen günlerde bunun yankıları daha da fazla olacaktır. Yerel dokuyu bozmadan yarattığımız farklılıklar bizi çok yakında vazgeçilmez kılacak.


AVM Künye

Yatırımcı firma: Halikarnas Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kiralama Ltd Şti
Yönetim: Avm Mfi Partners
Mimari proje: Tago Mimarlık
Açılış tarihi: 31 Mayıs 2013
Arsa alanı: 20 bin metrekare
Toplam kapalı alan: 15 bin metrekare
Toplam kiralanabilir alan: 12 bin metrekare
AVM kat sayısı: 2
Mağaza sayısı: 50
500 metrekareden büyük ve katlı mağazaları: Teknosa, Migros, Paşabahçe, Toru Entertainment, Park Bravo
Elektronik market: Teknosa, Samsung
Yapı market: Yok
Hipermarket: Migros
Toplam restoran - fast food - kafe: 3 restoran, 7 fast food, 3 kafe
Otopark alanı: 5 bin 500 metrekare
Otopark kapasitesi: 500 araçGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri