AVM ciro endeksi Aralık ayında arttı

03 Şubat 2014 Pazartesi

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Aralık ayı sonuçlarını açıkladı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2013 Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 19,17 lik bir artış göstererek 174 puana ulaştı. Ciro endeksini bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımız zaman endeks Aralık 2013’te yüzde 2,4 artmış oldu

avm-ciro-endeksi-aralik-ayinda-artti

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar 2013 Aralık ayında, İstanbul’da 827 TL, Anadolu’da 624 TL olarak gerçekleşerek Türkiye genelinde 705 TL’ye ulaştı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayına göre 2013 Aralık ayında en büyük artış hipermarket kategorisinde kaydedildi. Hipermarket kategorisinde endeks bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7 artış kaydetti. Teknoloji, market/elektrikli eşyalar ciroları yüzde 4, giyim ciroları yüzde 3 ve AVM’lerdeki diğer* alanların ciroları yüzde 3 ve genel kategorisi yüzde 2 artış kaydetti. 2013 Aralık’ta bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ayakkabı&çanta ve yiyecek kategorilerinde düşüş yaşandı.

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşuyor.)

Ziyaret sayısı endeksi
Ziyaret sayısı endeksinde, Aralık ayında, geçtiğimiz Aralık ayına göre endeks değerinde yüzde 5’lik bir artış gözlendi.

AVM Endeksi 2013 Aralık ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “2013 yılını da sektörümüz rekor düzeyde bir artışla kapatmış ve endeks Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 19,17 artarak 174 puana ulaşmıştır. Yeni yıl kampanyalarının da etkisiyle AVM ciro endeksi genellikle yılın son ayında önemli artışlar kaydetmektedir. Ancak ay ortasında yaşanan bazı gelişmeler Aralık ayının alışılagelmiş yükselişlerine etki etmiş ve cirolar beklenildiği kadar artmamıştır. Tüketici Aralık ayında gerek mevsimin ılıman gitmesi gerekse konjonktürden etkilenmiş ve zaruri ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmiştir” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri