AVM ciro endeksi yükselişte

05 Mayıs 2014 Pazartesi

Mart ayında AVM ciro endeksi yüzde 5,8 arttı. 2014 ilk çeyrek ciro artışı da yüzde 3,7 olarak kaydedildi

avm-ciro-endeksi-yukseliste

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Mart ayı sonuçları ve 2014 ilk çeyrek sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre Mart ayında ciro endeksi 2013 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 5,8’lik bir artış kaydederek 147 puana ulaştı. 2014 ilk çeyrek sonuçlarına göre ise endeks 2013 ilk çeyrek verileri ile karşılaştırıldığında yüzde 3,7 artarak 141 puana ulaştı.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar 2014 Mart ayında, İstanbul’da 654 TL, Anadolu’da 499 TL olarak gerçekleşerek Türkiye genelinde 554 TL’ye ulaştı.
2014 yılının ilk çeyreğinde metrekare başına düşen ciro endeksi ise 2013 yılınn ilk çeyreğine göre  yüzde 3,3 artarak 536 puan olarak kaydedildi.


Taksit düzenleme teknolojiyi etkiledi

Kategoriler bazında endeks verilerine baktığımızda teknoloji kategorisindeki taksit düzenlemesinin etkisinin Mart ayında da sürdüğü görüldü. Bir önceki dönemin aynı ayına göre teknoloji kategorisi Mart ayında yüzde 9 oranında düşüş gösterdi. Endeks verileri Mart ayında diğer tüm kategorilerde arttı. Buna göre  bir önceki dönemin aynı ayıyla karşılaştırıldığında Mart ayında hipermarket ciroları yüzde 12, giyim ve ayakkabı-çanta ciroları yüzde 9,  yiyecek ve genel kategori ciroları yüzde 6 ve diğer kategorilerin ciroları yüzde 3 arttı.


Ziyaret sayısı endeksi

Bir önceki dönemin aynı ayına göre ziyaret sayısı endeksinde Mart 2014’te  yüzde 2’lik bir artış gözlendi. Ziyaretçi sayısı endeksi ilk çeyrek sonuçlarına göre ise 2014 ilk çeyrekte 2013 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 3,1’lik bir artış kaydedildi ve 101 puana ulaştı.

AVM Endeksi Mart ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 5,8 oranında artmıştır. Kategori bazındaki en yüksek artışın da hipermarket kategorisinde yaşandığı gözlenmiştir. Mart ayında hipermarket kategorisinde ciro yüzde 12’lik bir artış yakalamıştır. Ancak burada asıl dikkati çeken nokta teknoloji kategorisinde yaşanan düşüşün devam etmesidir. Kredi kartına taksit sınırlamasının etkisiyle Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığına yüzde 14’lük düşüş kayededen teknoloji kategorisinde Mart ayında da düşüş devam etmiştir. Mart ayında teknoloji kategorisinde ciro endeksi bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 9 oranında azalmıştır. Bu sonuç kredi kartı taksit sınırlaması düzenlemesinin sonuçlarının analiz edilerek değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

İlk çeyrek sonuçlarına baktığımızda ise endeksin 2014 ilk çeyreğinde hem ziyaretçi sayısı, hem ciro hem de metre kare başına ciro açısından artış kaydetmiş olduğunu gözlemliyoruz. Bu AVM’lerde metrekare başına verimliliğin arttığının bir göstergesi” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri