AVM ciroları Ekim’de tavan yaptı

28 Kasım 2012 Çarşamba

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’nin Ekim ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, Kurban Bayramı’nın da etkisi ile Eylül ayına göre yüzde 14, 2011 yılı Ekim ayına göre ise yüzde 8,8’lik artış göstererek 149 puanla 2012 yılının en yüksek değerine ulaştı

avm-cirolari-ekimde-tavan-yapti

İstanbul ve Anadolu ciro endeksleri hem 2012 Eylül ayına göre hem de 2011 Ekim ayına göre önemli artışlar gösterdi. İstanbul ciro endeksi, geçtiğimiz Eylül  ayına göre yüzde 10,0; 2011 yılı Ekim  ayına göre ise yüzde 3,6’lık artış göstererek 143 puana ulaştı. Anadolu ciro endeksi ise geçtiğimiz Eylül  ayına göre yüzde 17,6; 2011 yılı Ekim  ayına göre yüzde 14,1’lik artış ile 154 puana ulaştı.

Tüm kategorilerde cirolar yükselmeye devam ediyor
Hem geçtiğimiz Eylül ayına göre hem de 2011 Ekim ayına göre tüm kategorilerin cirolarında yükseliş gözlendi. 2011 Ekim ayına göre 2012 Ekim ayında giyim ve aksesuar cirolarında yüzde 11, teknoloji market ve elektrikli eşyalar cirolarında yüzde 10, ayakkabı-çanta cirolarında yüzde 8, AVM’lerdeki yiyecek-içecek alanlarının cirolarında yüzde 7, hipermarket, süpermarket ve şarküteri cirolarında yüzde 3 artış yaşandı. Son olarak AVM içerisindeki diğer mağazaların cirolarında da yüzde 7’lik bir artış oldu.

Ziyaret sayısı endeksi
Ziyaret sayısı endeksinde geçtiğimiz Eylül ayına göre endeks değerinde yüzde 5,3’lük artış yaşandı. İstanbul’da ziyaret endeksi Eylül ayına göre 1 puan düşerken, Anadolu’da ise 10 puanlık artış yaşandı. Ziyaret sayısına ait 2012 Ekim ayı endeks değeri 100  puan olurken, İstanbul’da 87 puan, Anadolu ise 116 puan olarak gerçekleşti.

AVM Endeksi Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hakan Kodal, ”Hem mevsimin hem de Kurban Bayramı’nın etkisi ile AVM lerde satışların artmasını çok normal karşılıyoruz. Özellikle Anadolu’da AVM ziyaret sayılarının yükselişte olması AVM’lerin Anadolu insanımızın hayatında ne kadar önemli bir yer ettiğinin göstergesi. Bu ziyaretlerin satışla sonuçlanması ayrıca sevindirici” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri