AVM Endeksi bu yılın zirvesine ulaştı

09 Aralık 2014 Salı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ekim ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ekim ayında 2013 Ekim ayına göre yüzde 1,7 yükselerek 3 puanlık artış kaydetti

avm-endeksi-bu-yilin-zirvesine-ulasti

AVM'lerde metrekare başına düşen ciro, Ekim ayında bu yılın zirvesine ulaştı. Verimlilik, hem İstanbul'da ulaştığı 793 TL hem de Anadolu'da ulaştığı 632 TL ile bu yılın en yüksek düzeyini gördü.

Aynı zamanda metrekare başına verimlilik, hem İstanbul hem de Anadolu'daki alışveriş merkezlerinde 3 aydır yükseliyor.

Teknoloji sektöründe Eylül ayında yaşanan toparlanma, yerini yeniden sert düşüşe bıraktı. Teknoloji cirosu Ekim ayında yüzde 10 gerilerken, Apple'ın Ekim başında satışa çıkardığı yeni ürünleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'a rağmen önemli ölçüde düşüş meydana geldi.

Önceki yıllarda teknoloji satışlarını önemli ölçüde artıran yeni akıllı telefon modellerinin bu kez beklenen ciro katkısını sağlamamasının en önemli nedenini taksit sınırlaması oluşturuyor. Apple'ın bir önceki modeli iPhone 5S çok daha yüksek fiyatla satışa çıkmasına rağmen, taksit sayısı yüksek olduğu için cirolar üzerinde daha olumlu etki yaratmıştı. Teknoloji ürünlerinde taksitin 2014 başında 9 ile sınırlandırılması, cirolar üzerinde önemli ölçüde negatif etki yarattı.

AVM Ciro Endeksi 3 puan arttı
AYD ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ekim ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ekim ayında 2013 Ekim ayına göre yüzde 1,7 yükselerek 3 puanlık artış kaydetti.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar Ekim 2014’te bir önceki yılın aynı ayına göre 3 puan yükselerek verimlilik metrekare başına 697 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 793 TL, Anadolu’da ise 632 TL olarak gerçekleşti.

En yüksek ciro artışı yiyecekte
Geçtiğimiz yılın Ekim ayı ile karşılaştırıldığında 2014 Ekim ayında en yüksek ciro artışı yüzde 7 ile yiyecek kategorisinde kaydedildi. Aynı dönemde AVM’lerdeki diğer alanların ciroları yüzde 6, genel alan ciroları yüzde 2, giyim kategorisi ciroları yüzde 2 artış kaydederken, ayakkabı-çanta kategorisi ciroları yüzde 4, teknoloji ciroları yüzde 10 ve hipermarket ciroları da yüzde 14 düşüş kaydetti.

Ekim 2014 döneminde ziyaretçi sayısı endeksinde bir önceki dönemin aynı ayına göre yüzde 4,6’lık bir düşüş gözlendi.

AVM Endeksi Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 1,7’lik bir artış gösterdi. Ekim ayının hemen başında kutladığımız Kurban Bayramı alışverişlerinin Eylül ayında yapılmış olması ile Eylül’de oldukça yüksek bir artış kaydeden endeks Ekim ayında daha düşük seviyede bir artış yakaladı. Hem Kurban Bayramı hem de Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız ve insanların aileleriyle vakit geçirdiği tatil dönemlerinin yaşandığı Ekim ayında kategoriler bazındaki artışın da yiyecek, eğlence alanları gibi aktivite ağırlıklı olduğunu görüyoruz” dedi.

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri